Skocz do zawartości

Problem Z Myszką


perl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy jest sposob na zmuszenie myszki do pracy?

 

jest to myszka OEMowa MaxDATA - optyczna, po uruchomieniu komputera dioda pod myszka sie pali, ale od momentu bootowania linuksa dioda gasnie a sysyem juz jej nie wykrywa, zainstalowalem system (a raczej systemy: FC3 i FC4) przy pomocy klawiatury, potem w xorg.conf wstawilem sekcje:

Section "InputDevice"
       Identifier  "Mouse0"
       Driver      "mouse"
       Option      "Protocol" "Auto" #poprzednio "IMPS/2"
       Option      "Device" "/dev/input/mice"
       Option      "ZAxisMapping" "4 5"
       Option      "Emulate3Buttons" "yes"
EndSection

co dziwne jezeli podlaczam myszke kulkowa to dzial bez problemu,

 

czy jest mozliwe zeby jakas myszka nie dzialala w ogole pod linuksem?? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja mam na 3-ch systemach różne wpisy, ale mi mycha optyczna chodzi razem z rolką. Jest na usb z przejściówką na ps/2.

 

Fedora 3

Identifier  "Mouse0"
       Driver      "mouse"
       Option      "Protocol" "IMPS/2"
       Option      "Device" "/dev/input/mice"
       Option      "ZAxisMapping" "4 5"
       Option      "Emulate3Buttons" "yes"

Debian Testing

Identifier      "Configured Mouse"
       Driver          "mouse"
       Option          "CorePointer"
       Option          "Device"                "/dev/psaux"
       Option          "Protocol"              "ImPS/2"
       Option          "ZAxisMapping"          "4 5"

Slackware 10.1

Identifier  "Mouse1"
   Driver      "mouse"
   Option "Protocol"    "IMPS/2"
   Option "Device"      "/dev/psaux"
   Option          "ZAxisMapping"          "4 5"

Weź może spróbuj zmienić protocol na auto z małej i/lub przy Device się pobaw. Ja miałem z tą myszą tylko jazdy na Debianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja mam na 3-ch systemach różne wpisy, ale mi mycha optyczna chodzi razem z rolką. Jest na usb z przejściówką na ps/2.

ja w domu tez mam myszke optyczna z rolka (wlasnie na przejsciowce z usb na ps/2) i chodzi bez problemu na standardowych ustawieniach tzn. takich jak podalem w pierwszym poscie

 

natomiast myszka o ktorej mowa to moj sprzet na uczelni i nie moge zmusic myszki do pracy :(

 

Weź może spróbuj zmienić protocol na auto z małej i/lub przy Device się pobaw.

bawie sie juz 2 dni, znalazlem na sieci sporo roznych konfigow do myszek z wytlumaczeniem protokolow itp niestety te zmiany konfiguracji nie pomogly

 

zastanawiam sie czy moze (_linuks_ → Linux) ORT przy starcie jadra wysyla sygnal lub wykrywa urzadzenia i mysle ze wtedy jest cos nie tak (wtedy wlasnie gasnie dioda, a powinna sie palic)

 

w jaki sposob moge sprawdzic urzadzenia? czy moge im wysylac jakies sygnaly kontrolne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam mychę Easy Touch - tak na niej pisze, nie wiem co za producent. Oczywiście z rolką i optyczna dwu przyciskowa :)

mdouł do myszy do psmouse :]

A w xorg.conf mam tak :

# **********************************************************************

# Core Pointer's InputDevice section

# **********************************************************************

 

Section "InputDevice"

 

# Identifier and driver

 

    Identifier  "Mouse1"

    Driver "mouse"

    Option "Protocol"  "ImPS/2"

    Option "ZAxisMapping"  "4 5"

    Option "Device"    "/dev/input/mice"

Taki wpis widnieje w PLD z KDE-4.1 :D

A w FC mam wpis taki :

Section "InputDevice"

        Identifier  "Mouse0"

        Driver      "mouse"

        Option      "Protocol" "IMPS/2"

        Option      "Device" "/dev/input/mice"

        Option      "ZAxisMapping" "4 5"

        Option      "Emulate3Buttons" "yes"

EndSection

W sumie jak widać wpisy są prawie że takie same :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy podajecie mi rozwiazanie w X'ach natomiast ja widze ze dioda z myszy gasnie juz podczas ladowania mikrojadra na samym poczatku bootowania linuksa, potem juz sie w ogole nie pali - po prostu mysz jest wylaczona :blink:

 

mysle ze tutaj tkwi problem, moze trzeba w jakis sposob doinstalowac jakiegos patcha lub sterownik, a moze jakies ustawienie przy bootowaniu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze tutaj tkwi problem, moze trzeba w jakis sposob doinstalowac jakiegos patcha lub sterownik, a moze jakies ustawienie przy bootowaniu????

problem Twojej myszki jest rzeczywiscie dziwaczny. probowales czy ona w ogole jest sprawna? podlaczales ja do innego kompa? czy pracowal choc przez chwile ten lap pod winda? mysz dzialala? czy ta mysz potrzebuje 'specjalnych' sterownikow pod winde, czy chodzi na systemowych? ile ma przyciskow, jakies udziwnienia?

jak zmienialem mysz kulkowa a4techa na optyczna a4tech to system (fc3, vlos1.1) tego w ogole nie zauwazyl, od razu chodzila normalnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowales czy ona w ogole jest sprawna?

tak myszka jest sprawna

 

podlaczales ja do innego kompa?

tylko do kompa z winda i dzialala

 

zy pracowal choc przez chwile ten lap pod winda? mysz dzialala?

tak na tym samym koputerze jest rowniez Win2003 i myszka dziala na standardowych sterownikach (i to jest rowniez powodem rozdraznienia ze na windzie dziala a na linuksie nie :( )

mysz nie ma dodatkowych przyciskow, jest optyczna, podlaczana na PS/2 bez przejsciowek, przyciskow ma 3 w tym jeden pod rolka,

 

A masz załodowany maduł psmouse on obsługuje mysze ps2

z polecenia lsmod wynika ze nie mam zaladowanego tego modulu, na domowym komputerze tez nie mam tego modulu i u kolegi tez go nie ma, wszyscy mamy myszki optyczne podlaczane przez PS/2 (u kolegi i u mnie w domu - dziala, na uczelni - nie dziala)

 

chcialem znalezc ten modul ale nie mam go na dysku, gdzie go moge znalezc i jak zainstalowac zeby ladowal sie z jadrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Debianie jest do myszy jeszcze moduł mousedev

 

ooo wlasnie warto jeszcze wspomniec ze na tym zestawie MaxData uruchamialem 3 dystrybucje live: Slaksa, Auroksa i Knoppiksa (ten z tego co pamietam oparty jest na debianie) i w kazdym przypadku myszka zachowywala sie tak jak przy bootowaniu fedorki, czyli przy samaym starcie bootowania gasla dioda myszki,

 

co do modulow mousedev i psmouse to skad mam je wziasc i jak zaistalowac??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy masz w biosie ustawienia dotyczace myszy? cos w stylu: "only internal", "ps2 or internal" i "ps2 only"? probowales ewentualnie roznych ustawien? moze bios wylacza domyslnie caly port ps2, a windows go skanuje i wlacza jak cos znajdzie..

juz chyba nie mam wiecej pomyslow, sytuacja jest kosmiczna.. w koncu mysz to nie jest jakie cholernie skomplikowane urzadzenie peryferyjne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy masz w biosie ustawienia dotyczace myszy? cos w stylu: "only internal", "ps2 or internal" i "ps2 only"? probowales ewentualnie roznych ustawien? moze bios wylacza domyslnie caly port ps2, a windows go skanuje i wlacza jak cos znajdzie..

 

w biosie nie mam zadnych ustawien dotyczacych portow myszki

 

sytuacja jest kosmiczna.. w koncu mysz to nie jest jakie cholernie skomplikowane urzadzenie peryferyjne...

 

dla mnie rowniez sytuacja jest irytujaca, poniewaz zazwyczaj moje problemy z instalacja myszki konczyly sie na edycji xorg.conf lub dolozeniu modulu do obslugi usb (w wypadku myszek usb) w tym wypadku jednak jest inaczej :/

 

jezeli ktos cos jeszcze wymysli to bede wdzieczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...