Skocz do zawartości

Dodawanie Partycji Systemowej


Karlik

Rekomendowane odpowiedzi

Przy instalacji systemu niestety z przyczyn technicznych nie mogłem (_linuxowi_ → Linuksowi) ORT dać partycji tej chyba na "pamiec dyskowo-ramowa" w kazdym razie tej co napisal, ze moga byc problemy wydajnosci. Teraz zrobilem troszke miejsca na drugim dysku 40GB i chcialbym wydzielic fedorce troche miejsca. Jak mozna dodac ta partycje, zeby byla dobrze uzywana, ile GB powinna miec, czy mozliwe jest dodawanie tej partycji do juz zainstalowanego systemu i czy da sie jakos wydzielic te kilka GB bez utraty danych (zminimalizowac ryzyko) oraz czy gra jest warta swieczki (teraz czasem nie umie wytrzymac jak tylko mieli i mieli)

Mam FC5, Kernel 2.6.16-1.2096

Pozdrawiam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji systemu niestety z przyczyn technicznych nie mogłem (_linuxowi_ → Linuksowi) ORT dać partycji tej chyba na "pamiec dyskowo-ramowa"

Są różne szkoły : swap

2*Ram =...

1,5 *Ram =...

ale jak masz dużo np: 1GB to wystarczy 500MB

2)gparted , gtparted ,>> z Linuksa PQmagic , Arconis , Paragon Disk Manager ...nie zależne od systemu

yum instal gparted

programy do przesuwania partycji bez utraty danych

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4GB swap'u ? A po co tyle? tak jak kolega wyżej wspomniał, swap powinien być dwa razy większy od ilości RAM'u, czyli jak np. masz 256 RAM to swap powinien wynosić 512 MB. I tyle w zupełności wystarczy, oczywiście nie wiem ile masz RAM'u, więc ustosunkuj się do zasady po prostu, a poradzisz sobie. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej za duzo niz za malo smile.gif Dalej mi nie napisaliscie gdzie co w systemie zmienic, zeby swap byl ta dodana partycja blink.gif Chyba, ze jestem jakis niekumaty lamo.gif

P.S.

Dam 512MB skoro tak radzicie smile.gif

 

EDIT:

zainstalowalem gparted i widze opcje sformatowania swap xD bezpiecznie dla danych jest uzyc gparted?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4GB swap'u ? A po co tyle? tak jak kolega wyżej wspomniał, swap powinien być dwa razy większy od ilości RAM'u, czyli jak np. masz 256 RAM to swap powinien wynosić 512 MB. I tyle w zupełności wystarczy, oczywiście nie wiem ile masz RAM'u, więc ustosunkuj się do zasady po prostu, a poradzisz sobie. ;]

 

Swap dwa razy większy od ilości RAM-u? To już nie te czasy. Można b:)y się pokusić o stwierdzenie, że wielkości swapa leży w guście użytkownika - może na niego przeznaczyć cały dysk (debilizm!) albo wcale go nie tworzyć (raczej sporadyczny przypadek).

 

Ogólnie powiadają, że jeśli masz poniżej 256 MB RAM-u, to tworzysz swap 2 razy większy. Jeśli masz 256MB RAM-u, tworzysz swap 256MB lub 512MB. Natomiast jeśli masz więcej niż 256MB RAM-u, to tworzysz swap takiej wielkości, ile masz RAM-u.

 

Wiem, że zaraz zaczniecie karmić trolle, więc podkreślam - dane są tylko orientacyjne!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gparted tylko nie wiem czy mi sie cos nie zepsuje sad.gif

Ryzyko jest zawsze i nie unikniesz tego.

Wracając do tematu:

A tak jak planujesz to jest dobry pomysł , tylko nie ruszaj Linuksa partycji żadnych,

najlepiej jeżeli z partycji windowsowej coś wydzielisz z dysków logicznych . Ponieważ punkt montowania sie przesunie i wtedy należy ręcznie pozmieniać , a jak jeden dysk logiczny windowsa nie będzie widziany przez Linuksa jakiś czas to się nic nie stanie , Windows powinien widzieć , tylko czytaj jeżeli program coś zaprotestuje to się zastanów przed kliknięciem dalej. A jeżeli nie to będzie OK

 

W przypadku jak będziesz dotykał partycji Linuksa to raczej coś padnie jest podobny wątek na forum , ale tam były dotykane Linux- owe partycje , Bo Windows swoją wiedzę zmienia dynamicznie jeżeli są zgodności to się uruchomi, natomiast Linux nie gdyż należy ręcznie to potwierdzić , Takie sprawy albo ułatwiające administracje początkującym albo ograniczające bezpieczeństwo zależy z której strony podejdziesz .

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niejasno napisałem tongue.gif

Mam dwa dyski

hda podzielone na 2

hda1 -> winXP (FAT32)

hda2 -> FC5 (ext3)

hdb1 -> z tego chcę wydzielić 1GB (po dłuższych przemyśleniach postanowiłem dać tyle unsure.gif ), FAT32

hdb2 -> to chce utworzyc (bedzie SWAP, na koncu dysku)

wiec chyba defragmentacja hdb1 i wydzielenie tego 1GB to dobry pomysl na nie utracenie danych, ale prosilbym jeszcze o jakis komentarz (chciałbym zminimalizować ryzyko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec ta: wszystkim dziękuję za odpowiedzi i chęć pomocy, jednak najprostsze rozwiazanie i najbezpieczniejsze dla moich danych była tzw. plikopartycja.

Nie polega to na zrobieniu fizycznej partycji (nie musiałem "odcinać" kawałka dysku na swapa). Utworzyłem plik 1GB na wlasnie ta partycje. Teraz opisze sposob cool.gif

1. tworzymy plik poleceniem

dd if=/dev/zero of=/swap bs=1M count=1024

oczywiscie /swap zmieniamy na miejsce gdzie chcemy utworzyc swapa (w moim wypadku byl to zamontowany dysk /mnt/dyskD/swap) i w count wpisujemy ile megabajtow ma dac do pliku

2. robimy z pliku partycje

losetup /dev/loop0 /swap

jak ktos sie zna to oczywiscie moze utworzyc swoj "wlasny" dev, w tym wypadku jest to loop0, a jako /swap wpisujemy sciezke z punktu pierwszego

3. robimy z tej partycji swap poleceniem

mkswap /dev/loop0

(jak zmienialismy piewsza sciezke w punkcie drugim, o odpowiednio dostosowujemy)

4. wlaczamy swapa

swapon /dev/loop0

5. edytujemy plik /etc/rc.d/rc.local np. poleceniem

nano /etc/rc.d/rc.local

i dopisujemy dwie linijki zawierajace polecenia z 2 i 4 punktu.

Mam nadzieje, ze komus pomogłem (szczególnie nowym użytkownikom).

Pozdrawiam

 

EDIT:

odnosnie punktu 5, niestety nie wiem czemu mi nie dziala (moze jakies problemy typu selinux) tak wiec musze przy starcie wpisywac 2 i 4 punkt scared.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...