Skocz do zawartości

Fc7-x86-64: Fglrx W Końcu Działa ! (dotyczy Tylko Sterownika Z Livny 8.39.4)


lulo

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mowiąc nie sprawdzałem, czy już ktoś zamieścił podobny sposób...ale na fali radości pozwoliłem sobie natychmiast po uruchomieniu na FC7 x86-64 w/w sterownika zamieścić ten nieformalny patent (notabene: przytoczony tu kod będzie uwzględniony w następnej wersji sterownika jako patch...a zresztą co za różnica---GRUNT, że działa)

 

Oto opis:

Niezwłocznie po zainstalowaniu (zalecane też użycie "livna-config-display") z konta roo'ta (musi być zainstalowany ghex) w konsoli wykonujemy kilka prostych komend:

 

KOD:

cd /usr/lib64/xorg/modules/drivers/

mv fglrx_drv.so fglrx_drv.so.orig

cat fglrx_drv.so.orig | sed "s/\xe8\xb1\x30\xfe\xff/\x90\x90\x90\x90\x90/g" > fglrx_drv.so

diff fglrx_drv.so fglrx_drv.so.orig (must report that binary files differ)

 

Po patchowaniu konieczny restart całego systemu:

(Dlatego własnie przed restartem warto użyć livna-config-display: wyłaczamy AIGLX i Composite)

 

Jeżeli macie mocniejsze karty to wciagu "cat fglrx_drv.so.orig | sed "s/\xe8\xb1..." wspomniany "xb1" zamieniacie na "xb9" i gotowe.

Prawdopodobnie "xb9" dotyczy od X1200 i nowsze/mocniejsze.

Proszę nie pytać skąd ,jak i dlaczego tylko spróbować i cieszyć się pełnym, akcelerowanym sprzętowo 3D...

Można zawsze poczekać na oficialne stery lub odinstalować w/w stery i powrocić do systemowych...

 

Mam nadzieję, że komuś pomogłem ...

 

j.s

PROSZĘ O JAKIEŚ OPINNIE, SPOSTRZEŻENIA, UWAGI, POPRAWKI I.T.D.-TYLKO NIEEEEE KRYTYYYYYKOWAĆ,,to nie ma sensu.I tak poruszamy się po "oparach" absurdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, zrobiłem jak napisane powyżej zamieniając wspomniane "xb1" na "xb9" (mam ATI Radeona X1400). Wszystko jak w poscie pisze, idzie jak po maśle, potem reboo-cik i czarny ekran.

 

No i teraz zaczyna sie pod górke, z moją wiedzą tego nie uciągne.

 

Masz może jakieś propozycje??

 

 

Pozdrawiam

slavek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podaj linka w poście do twojego pliku /etc/X11/xorg.conf i/lub /var/log/Xorg.0.log...Jeżeli masz ustawione tzw. modeline bo np. twoj monitor jest w pelni rozpoznawalny przez X-y to musisz go wywalić i poslużyc się "horizsync i vertrefresh"...to tak na pierwszy rzut oka.

Najlepiej uruchom linucha edytujac parametry startu (dodaj cyfrę 3 do komendy startowej w grub.conf i wystartuj X-y z konsoli...jak cos nie tak to restart X-ow i na tej samej konsoli z ktorej start lub w /var/log/Xorg.0.log widać co poszło nie tak..daj znać co i jak- moze da rade...

Warto wybrać na poczatek przed patchowaniem jakieś bezpieczne ustawienia monitora np. 1024x768-75Hz...

 

Albo jeszcze inaczej np:

(cala operacja od poczatku + zainstalowany gcc):

1)

cd /usr/lib64/xorg/modules/drivers

objdump -D fglrx_drv.so.orig | grep "Save64"

 

Albo jeszcze inaczej:

(cala operacja od poczatku + zainstalowany gcc):

2)

Try this:

 

DRIVER=/usr/lib64/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.s o

TMPDRV=/tmp/fglrx_drv.so

cp $DRIVER $TMPDRV

for x in $(objdump -d $DRIVER|awk '/callq/&&/atiddxSave64BitBAR@plt/{print "\\x"$2"\\x"$3"\\x"$4"\\x"$5"\\x"$6}'); do

sed -i "s/$x/\x90\x90\x90\x90\x90/g" $TMPDRV

done

cp --remove-destination $TMPDRV $DRIVER

 

Just a tiny mod of

 

http://www.rage3d.com/board/showpost...87&postcount=6

 

I guess it can patch any driver with that function name. Btw. the diff between 32+64 bit is call for 32 and callq for 64. Therefore the hack I posted above works with 32+64 bit as call matches callq too. It is funny to try this as you can remove the control file as someone found out to get a logo that way too. When you use Kanotix or Ubuntu Desktop live cds (32+64 bit) you can force this patching with -y option for 8.39.4 (current default). Of course i dont add the fedora hack as it is not usefull for debian at the moment.

 

Cala operacja mam na myśli stan tuż po zainstalowaniu sterów z livny...

 

A w ogóle proszę zacząć tutaj: http://phoronix.com/forums/showthread.php?t=4409

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam x2300 ati więc dziwne że u mnie działa a u ciebie nie? ja korzystałem z poradnika http://poradnik.fedorapl.org/index.html#graficzne zrobiłem to restart x i samo wszystko pięknie działa ? nic nie zmieniałem w pliku konfiguracyjnym mój xorg.conf

 

# Xorg configuration created by livna-config-display

 

Section "ServerLayout"

Identifier "Default Layout"

Screen 0 "Screen0" 0 0

InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"

InputDevice "Synaptics" "CorePointer"

EndSection

 

Section "Files"

 

EndSection

 

Section "ServerFlags"

Option "AIGLX" "on"

EndSection

 

Section "InputDevice"

Identifier "Keyboard0"

Driver "kbd"

Option "XkbModel" "pc105"

Option "XkbLayout" "pl"

EndSection

 

Section "InputDevice"

Identifier "Synaptics"

Driver "synaptics"

Option "Device" "/dev/input/mice"

Option "Protocol" "auto-dev"

Option "Emulate3Buttons" "yes"

EndSection

 

Section "Device"

Identifier "Videocard0"

Driver "fglrx"

Option "OpenGLOverlay" "off"

Option "VideoOverlay" "on"

EndSection

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Videocard0"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

EndSubSection

EndSection

 

Section "Extensions"

Option "Composite" "Enable"

EndSection

 

 

 

 

tak (_na prawdę_ → naprawdę) ORT nasze kartę prawie niczym się nie różnią maja ten sam czipset graficzny a najlepiej spróbuj poprzez poradnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest nastepujacy:

 

robie wszystko zgodnie z instrukcja z postu, następnie uruchamiam ponownie system i zaraz na początku podczas ładowania systemy (podczas sprawdzania sprzętu tuz po ekranie powitalnym) mój ekran staje się czarny i tak już zostaje.

 

Problem w tym ze z moimi umiejętnościami nie jestem w stanie tego odkręcić, co skutkuje stawianiem systemu od zera.

 

Przyznam szczerze ze ciągnę już resztką cierpliwości, kurcze, nie wymagam żadnej akceleracji, nie potrzebuję żadnych gier chce tylko 1440x900 na moim dellu i nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba.

 

Ma ktoś może jakis pomysł?? Co może być przyczyną pojawianie się tego czarnego ekranu. Nawet konsoli nie mogę uruchomić bo nic nie widzę.

 

Znalazłem na necie stery do vesy pod F8, może ktoś je testował??

 

pozdrawiam

slavek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytocz w końcu swój plik /etc/X11/xorg.conf i /var/log/Xorg.0.log to inni bedą w stanie coś więcej doradzić..bo przyczyn może być naprawdę wiele..oraz dokładną informację na temat Twojej konfiguracji sprzętowej komputera...Nie sądzę by istniał jakiś zasadniczy problem..na pewno jest to jakiś mały "byk"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytocz w końcu swój plik /etc/X11/xorg.conf i /var/log/Xorg.0.log to inni bedą w stanie coś więcej doradzić..bo przyczyn może być naprawdę wiele..oraz dokładną informację na temat Twojej konfiguracji sprzętowej komputera...Nie sądzę by istniał jakiś zasadniczy problem..na pewno jest to jakiś mały "byk"...

 

Przed instalacją sterowników ATI:

 

# Xorg configuration created by system-config-display

Section "ServerLayout"
    Identifier     "single head configuration"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Synaptics" "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
    Identifier  "Keyboard0"
    Driver      "kbd"
    Option        "XkbModel" "pc105"
    Option        "XkbLayout" "pl"
EndSection

Section "InputDevice"
    Identifier  "Synaptics"
    Driver      "synaptics"
    Option        "Device" "/dev/input/mice"
    Option        "Protocol" "auto-dev"
    Option        "Emulate3Buttons" "yes"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier   "Monitor0"
    ModelName    "LCD Panel 1440x900"
    HorizSync    31.5 - 100.0
    VertRefresh  59.0 - 75.0
    Option        "dpms"
EndSection

Section "Device"
    Identifier  "Videocard0"
    Driver      "vesa"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "Screen0"
    Device     "Videocard0"
    Monitor    "Monitor0"
    DefaultDepth     16
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
        Modes    "800x600"
    EndSubSection
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     16
    EndSubSection
EndSection

 

Jak ściągnę aktualizację to zainstaluje ponownie stery i zobaczymy co wtedy będzie.

 

 

 

EDIT:

 

Zgodnie z poradnikiem uruchomilem ponownie system,

 

po restarcie po drugim kroku "Uruchomianie udev" ekran mi wygasa i nic wiecej nie widze, jestem poczatkujacy wiec nie mam pojecia jak uruchomic te cholerna maszyne bez ponownej instalacji fedorki. Musi byc przeciez jakis sposob zeby uruchomic to z konsoli i przywrocic albo chociaz wyedytowac xorg.conf.

 

Innymi slowy podczas uruchomiania udev trace kontrole nad wszystkim, z czarnym ekranem zbyt wiele nie zdzialam.

 

Macie moze jakis pomysl jak to obejsc??

 

Moj sprzet:

Model: Dell INSPIRON 6400 Core 2 Duo Processor T7200

Videocard: ATI Mobility Radeon X1400

Network:

Wifi: INTEL® PRO Wireless 3945 802.11A/B/G

Bluetooth:

Hotkey (Home, Eject, Suspend ...):

Display: 15.4" Ultrasharp Wide Screen WXGA+ (1440x900)

OS: Fedora Core 7 x86_64

Kernel: 2.6.22.1-41

Suspend on Disk: 120GB Serial ATA

Suspend on RAM: 2048MB (2X1024) 667MB DDR2

Comments: KDE ;)

 

pozdrawiam

slavek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Section "Monitor"

Identifier "Monitor0"

ModelName "LCD Panel 1440x900"

HorizSync 31.5 - 100.0

VertRefresh 59.0 - 75.0

Option "dpms"

EndSection

 

Section "Device"

Identifier "Videocard0"

Driver "vesa"

EndSection

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Videocard0"

Monitor "Monitor0"

DefaultDepth 16

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

Modes "800x600"

EndSubSection

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 16

EndSubSection

EndSection[/code]

 

W Section "Monitor" na pewno masz złe ustawienia odświerzania (Vert.. i Horiz..)...

W Section "Screen" brak "Modes" przy "Depth 24", a taki zapewne przyjmuje jako "domyślny"(depth) (czytaj najlepszy możliwy i taki powinieneś ustawić jako domyślny) serwer X-ów...

Brak "Modes" powoduje,że przy domyślnym ustawieniu nie działa prawidłowo framebufer bo akurat wyskoczyła Ci taka kombinacja odświerzania/modes, że Twoja karta/LCD nie jest w stanie tego wyświetlić...musisz to ustawić ręcznie po zainstalowaniu sterów i co najważniejsze zdobyć dla Twojego LCD prawidłowe ustawienia odświerzania (internet,sprzedawca,he..he..-tył obudowy wyświetlacza, i.t.d.) o czym j.w....

Po tych zabiegach dopiero restart...

Nie łudź się..automatyzm serwera X-ów jest bardzo ograniczony..a wręcz do ...py

Po zatym aby się upewnić czy trop mojego rozumowania jest prawidłowy musisz najpierw kilka,kilkanaście razy włączyć CTRL i +(na numerycznej jednocześnie-ale to chyba i tak nic nie da, ale może...)..wtedy powinien Ci się pojawić jakikolwiek dziwny tryb wyświetlania, a może trafisz na właściwy...

Gdy się zalogujesz ustaw te właściwe ustawienia z puli oferowanych gzieś w menu "System/Preferencje/Sprzęt/Rozdzielczość ekranu" jako domyślne...przy okazji przekonasz się jak niedoskonały jest automatyzm..ja tam zawsze wszystko ustawiam ręcznie i w każym linuksie obraz działa i wygłąda identycznie...

 

UWAGA: Nieprawidłowe ustawienia odświerzania grożą "wybuchem" wyświetlacza...trochę przesadzam z tą piromanią ale naprawdę potraktuj te działania z dużą rozwagą i przewidywaniem bo inaczej to monitor na złom może trafić...

 

Co do poradnika jako przyczepiony wątek nie jest on właściwy dla tego "patentu"-wybór należy do CIEBIE (cholercia zabrzmiało jak reklama proszku do prania czy cuś..he..he..he)

 

Odpisz co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Section "Monitor" na pewno masz złe ustawienia odświerzania (Vert.. i Horiz..)...

W Section "Screen" brak "Modes" przy "Depth 24", a taki zapewne przyjmuje jako "domyślny"(depth) (czytaj najlepszy możliwy i taki powinieneś ustawić jako domyślny) serwer X-ów...

 

 

Hej,

 

czy mógłbyś mi łopatologicznie przytoczyć co jak i gdzie mam dodać/zmienić?

 

Kurcze rozumiem co mam zrobić ale nie wiem jak to zrobić. A co do ustawień odświeżania to mam notka wiec zdaje się ze będę miał problem ze znalezieniem tych ustawień. Szukałem już ale póki co bez skutecznie.

 

 

dzięki za zainteresowanie i pomoc

 

 

slavek

 

 

PS. gdyby Polscy parlamentarzyści wykazywali się taką cierpliwością i uczynnością to tylu ludzi nie wyjeżdżałoby z Polski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

czy mógłbyś mi łopatologicznie przytoczyć co jak i gdzie mam dodać/zmienić?

 

...

 

Sorcia, ale moje umiejętności dydaktyczno-pedagogiczne raczej są do ..py

Tzn., że wybrany fragment kodu powinien wyglądać tak:

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Videocard0"

Monitor "Monitor0"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

EndSubSection

EndSection

 

Gdy w/w "Modes" zadziała to można wyprubować te których szukasz i wtedy np. tak:

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Videocard0"

Monitor "Monitor0"

DefaultDepth 24

SubSection "Display"

Viewport 0 0

Depth 24

Modes "te których szukasz-czyli po prostu rozdzielczość wyświetlania monitora 1440x900" "1024x768" "800x600" "640x480"

EndSubSection

EndSection

 

Poza tym co ważne nie zapomnij na końcu (...dla porządku - może być gdziekolwiek w tym pliku) pliku np. tak:

 

Section "DRI"

Mode 0666

EndSection

 

Również dla porządku i prawdopodobnie z wyższej konieczności dodaj o ile nie istniały(wtedy dopisz to co w środku) dwie sekcje o następującej postaci:

 

I-wsza

 

Section "ServerFlags"

Option "AIGLX" "off"

EndSection

 

II-ga

 

Section "Extensions"

Option "Composite" "Disable"

EndSection

 

Niestety wcześniej przytoczona wypowiedź nie jest do końca prawdziwa COMPOSITE i AIGLX nie działa ze sterownikiem "firmowym" (puki co niestabilnie i nie na każdej karcie/chipsecie f-my ATI (teraz to już chyba AMD))...Pragmatyzm nakazuje nie włączać czegoś co nie działa bo tylko mogą powstać nowe problemy z np. innymi programami.

 

W/w modyfikacje najwygodniej wykonać przed uruchominiem "livna-config-display" bo wspomniany skrypt tylko zmienia właśnie COMPOSITE i AIGLX (gdy to włączysz) oraz na 100% Section "Device" (to zostaw jak skrypt ustawi) i powinno wyglądać co najmniej tak:

 

Section "Device"

Identifier "Videocard0"

Driver "fglrx"

Option "OpenGLOverlay" "off"

Option "VideoOverlay" "on"

BusID "PCI:1:0:0"

EndSection

 

Co do odświerzania to (opis w przytoczonym fragmencie):

 

Section "Monitor"

Identifier "Monitor0"

ModelName "Twój monitor"

HorizSync "tych ustawień musisz się dowiedzieć i muszą zdecydowanie odpowiadć rzeczywistości"

VertRefresh "tych ustawień musisz się dowiedzieć i muszą zdecydowanie odpowiadć rzeczywistości"

Option "dpms"

EndSection

 

Jak wspomnialem wcześniej ustawienia odświerzania są krytyczne dla całego procesu wyświetlania monitora...

 

Czy teraz było jaśniej....???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...