Skocz do zawartości

Sterowniki Do Ati


st@nio

Rekomendowane odpowiedzi

Wiitam. Mam pytanko dotyczace instalacji sterownikow do ati mobility radeon 9200. Mianowicie chodzi o to, ze po zainstalowaniu FC4 postepowalem zgodnie ze wskazowkami umieszczonymi na http://www.stanton-finley.net/ i wszystko bylo ok do momentu gdy zainstalowalem wspomniane wyzej sterowniki. W tej chwili wiesza mi sie system gdy chce wybrac opcje ATI Control z menu Srodowisko oraz gdy chce sie wylogowac, uruchomic komputer ponownie lub go wylaczyc. Jestem nowym uzytkownikiem Fedory wiec prosze o wyrozumialosc i jakis prosty opis tego co powinienem zrobic.

 

Wielkie dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest juz troszke lepiej, tzn. komp sie nie wiesza i moge wejsc w opcje ATI Control w menu srodowisko, ale pokazuja mi sie tam tylko i wylacznie informacje o marametrach karty:( System nadal nie wykrywa monitora i karty graficznej, mam rozdzielczosc 640x480 i nie moge ustawic wyzszej:(

 

Prosze o dalsze wskazowki!!!

 

Wlasnie restartowalem kompa i jednak wiesza sie dalej:( Do tego ekran LCD przybiera bynajmniej dziwna barwe przypominajaca spalony ekran:( Nie wiem jak to mam dalej ustawic:( Mam nadzieje, ze ktos bedzie umial rozwiazac ten problem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajesz repozytorium Livna (poszukaj na forum, jest przypięty temat). Następnei uaktualniasz fedore poleceniem z root: yum update (pojdzie w jakies 5 h biggrin.gif). Następnie podajesz komendę: yum install ati-fglrx kernel-module-fglrx-$(uname -r) . Jeżeli dodałeś repozytorium Livna, to powinno znaleśći zainstalowaćsterowniki. Potem pozostaje tylko wykonanie komendy: aticonfig --initial . Wszystkie komendy z roota smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POstepowalem zgodnie z poleceniami ze stronki http://faq.fedora.pl/#gpgsig, zalogowalem sie jako root, sciagnalem wersje (_yum'a_ → yuma) ORT ta co zalecaja na stronce, dodalem klucze gpg i zaczalem sciagac sterowniki do ati radeon. Po jakiejs chwili wyskoczyl komunikat:

Setting up Install Process

Setting up repositories

livna 100% |=========================| 951 B 00:00

updates-released 100% |=========================| 951 B 00:00

rpmforge 100% |=========================| 951 B 00:00

base 100% |=========================| 1.1 kB 00:00

extras 100% |=========================| 1.1 kB 00:00

Reading repository metadata in from local files

primary.xml.gz 100% |=========================| 1.1 MB 00:35

extras : ################################################## 3234/3234

Added 0 new packages, deleted 19 old in 2.88 seconds

Parsing package install arguments

Nothing to do

wiec chyba sterowniki sie nie zainstlalowaly, tym bardziej ze problem moj nie zniknal

sad.gif

A w jaki sposob mozna zmienic rozdzielczosc monitora i ustawic typ karty graficznej. Jak robie przez menu srodowisko-ustawienia systemowe-displey to mi nie zapamietuje tego i caly czas mam rozdzielczosc 640x480 (zalecana to 1200x800).

 

Wiekie dzieki za cierpliwosc i odpowiedzi!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakutalizowales system? a przynajmniej jadro systemu?

 

bo jezeli posiadasz stare jadro yum nie znajdzie na serwerze modulu jadra dla steronika ati

 

co do rozdzielczosci to poszukaj sobie informacje o pliku xorg.conf smile.gif

 

powodzenia smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update systemu zrobilem (_odrazu_ → od razu) ORT po instalacji, a jadro aktializowalem dwa dni temu. Do pliki xorg.conf dodalem linie z moja rozdzielczoscia, ale to i tak nie pomoglo. Wyczytalem na stronie oficjalnej ati to co zamiescilem w poscie ----> http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=9581

Moze to komus nasunie jakis pomysl.

 

Dzieki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadro aktializowalem dwa dni temu

jezeli jest to zupelnie nowe jadro moze jeszcze nie zbudowano dla niego modulu jadra (bo przypomne ze sterownik ati sklada sie z dwoch pakietow: sterownika oraz modulu jadra dla tego sterownika - wazne zeby wersje sie miedzy soba zgadzaly)

 

problem moze tkwic w pracy yuma, ktory sprawdza cache, w tym wypadku wydaj polecenie:

 yum clean all 

a dopiero potem wydaj wlasciwe polecenie do instalacji sterownikow (z faq)

 

Do pliki xorg.conf dodalem linie z moja rozdzielczoscia, ale to i tak nie pomoglo.
po pierwsze nie dodajesz linii tylko wpis do juz istniejacej linii, po drugie system uruchomi sie domyslnie z pierwsza rozdzielczoscia z wpisu, czyli dodawac rozdzielczosci musiz na poczatku wpisu,

 

po trzecie warto troszke poszukac na forum bo przykladow pliku xorg.conf bylo WIELE wink.gif

 

oto interesujaca Cie sekcja Screen z pliku /etc/X11/xorg.conf:

Section "Screen"
       Identifier "Screen0"
       Device     "Videocard0"
       Monitor    "Monitor0"
       DefaultDepth     24
       SubSection "Display"
               Viewport   0 0
               Depth     16
               Modes    "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"
       EndSubSection
       SubSection "Display"
               Viewport   0 0
               Depth     24
               Modes    "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"
       EndSubSection
EndSection

jak widac sa dwie glebie kolorow - domyslnie uruchamiana jest najwieksza liczba kolorow, w moim przypadku domyslny start nastapi z rozdzielczoscia 1280x1024x24

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja już nacudowałem i robiłem

 

[root@fedora ~]# glxinfo

name of display: :0.0

display: :0  screen: 0

direct rendering: No

server glx vendor string: SGI

server glx version string: 1.2

server glx extensions:

    GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating,

    GLX_EXT_import_context, GLX_OML_swap_method, GLX_SGI_make_current_read,

    GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig

client glx vendor string: ATI

client glx version string: 1.3

client glx extensions:

    GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating, GLX_EXT_import_context,

    GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample, GLX_ATI_pixel_format_float,

    GLX_ATI_render_texture

GLX extensions:

    GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating, GLX_EXT_import_context,

    GLX_ARB_multisample

OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org

OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

OpenGL version string: 1.2 (1.5 Mesa 6.2.1)

[...]

 

[root@fedora ~]# rpm -q ati-fglrx kernel-module-fglrx-$(uname -r)

ati-fglrx-8.22.5.1-0.lvn.1.4

kernel-module-fglrx-2.6.11-1.1369_FC4-8.14.13.1-0.lvn.5.4

 

A akceleracja nie działa :/ Mam stary kernel - wiem o tym ale narazie nie mam możliwości odpalić nowego więc muszę się tak z tym uporać. Czy nazwa Mesa powinna się znajdować przy OpenGLu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@fedora ~]# rpm -q ati-fglrx kernel-module-fglrx-$(uname -r)

ati-fglrx-8.22.5.1-0.lvn.1.4

kernel-module-fglrx-2.6.11-1.1369_FC4-8.14.13.1-0.lvn.5.4

główna zasada: wersja modulu jadra powinna byc dobrana do jadra ORAZ wersja sterownika do modulu jadra

 

jak jest z pierwszym u Ciebie to nie wiem, ale z drugim na pewno masz zle:

- sterownik: 8.22.5.1-0

- modul jadra dla sterownika: 8.14.13.1-0

 

w tym tkwi glowny problem z odpaleniem akceleracji,

Mam stary kernel - wiem o tym ale narazie nie mam możliwości odpalić nowego więc muszę się tak z tym uporać.
w takim razie pownienes samemu zbudowac sterownik i modul dla swojego jadra - opis na stronie livna.org

Czy nazwa Mesa powinna się znajdować przy OpenGLu?
jezeli wystepuje slowo Mesa oznacza to ze masz uruchomiony softwareowy sterownik grafiki 3D - tzn. twoja sprzetowa akceleracja nie dziala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...