Skocz do zawartości

[fc5] Sterowniki Fglrx I Nvidia


Kocurkiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Do osób, które aktualizowały Fedorę do wersji 5

 

Witam,

 

Po dłuższych poszukiwaniach sterowników (po aktualizacji systemu) natknąłem się na następującą notkę na rpm.livna.org:

 

#  Monday, March the 20th: Fedora Core 5 support at rpm.livna.org

(...)

A note for users of ati-fglrx and nvidia-glx: Due to a bug in the FC5 release kernel users of non-GPLed kernel modules will have to wait for an errata kernel; that should happen soon. BTW, the driver packages got renamed; they are now xorg-x11-drv-fglr and xorg-x11-drv-nvidia.

W luźnym tłumaczeniu, informują nas, że jest błąd w jądrze uniemożliwiający używanie modułów binarnych (w sensie, nie na licencji GNU/GPL).

U mnie obsługę karty przejął więc moduł xorg-x11-drv-ati-6.5.7.3-4.

 

EDIT: Właśnie dowiedziałem się, że istnieje prostszy sposób wyłączenia sterowników binarnych, więc mój "ręczny" raczej się nie przyda:

ATI:

/usr/sbin/ati-fglrx-config-display disable

Nvidia:

/usr/sbin/nvidia-config-display disable

 

System po takowym zabiegu wstanie bezproblemowo, ale będziemy musieli odpuścić sobie do czasu wydania erraty gry 3D. Jeśli macie więc jakieś sparingi/treningi/mecze klanowe, lepiej nie aktualizować teraz systemu tongue.gif. Nie polecam też pobierania sterowników ze strony www2.ati.com, ponieważ:

A) W wersji "Graphical installator" zostaniemy poinformowani o nie wspieranym xorg (7.0.0)

cool.gif W wersji "X Windows" nie będzie możliwe załadowanie modułu jądra.

 

Pozdrawiam,

Kocurkiewicz

 

PS. Wiem, że są już pakiety ze sterownikami na livna-testing, ale brakuje modułów jądra.

[RPM] xorg-x11-drv-fglrx-8.23.7-1.lvn5.i386.rpm          19-Mar-2006 21:48  7.1M  
[RPM] xorg-x11-drv-fglrx-devel-8.23.7-1.lvn5.i386.rpm    19-Mar-2006 21:48   59K  
[RPM] xorg-x11-drv-nvidia-1.0.8178-7.lvn5.i386.rpm       19-Mar-2006 23:18  3.9M  
[RPM] xorg-x11-drv-nvidia-devel-1.0.8178-7.lvn5.i386.rpm 19-Mar-2006 23:16  133K  

Zapewniam więc, że nie ma po co truć nimi systemu próbując wymusić ich instalację.

 

PS2. Sposób który z posta usunąłem polegał na zmianie używając nano w pliku /etc/X11/xorg.conf "fglrx" na "ati" (w wypadku Radeonów) i "nvidia" na.... nie wiem jeszcze tongue.gif (w przypadku tworów Nvidii.)

Edytowane przez Kocurkiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...