Już działa. Wstyd mi że powód był tak banalny
Ktoś po moją nieobecność coś pokombinował z BIOSem.
Jak wczoraj za radą wizkida wszedłem do BIOSu zauważyłem, że oba napędy optyczne były wykryte jako napędy CD-ROM. Po zmianie ustawienia na DVD-ROM napędy działają.
Zastanawia mnie jednak to dlaczego nagrywarka (master) działała poprawnie natomiast DVD-ROM (slave) nie chciał.
Chyba walnę głową w ścianę może przybędzie trochę rozumu.
Co do sensowności stosowania takiego rozwiązania to specyfika kanałów IDE jest taka, że gdy na jednym kanale są dwa napędy wówczas szybkość działania szybszego z nich jest ograniczana przez wolniejszy. Ja sie ma starą płytę główną (tak jak ja) z 2 kanałami IDE oraz 2 dyski twarde i 2 napędy optyczne wówczas powinno się podłączyć dyski na jednym kanale, a napędy optyczne na drugim.
Dodatkowo szybszy napęd/dysk powinien być ustawiony jako master (chociaż niekoniecznie).