Skocz do zawartości

Bez Hasła Dla Roota - Jak?


qlaret

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, chciałbym wyłączyć hasło dla roota (pewnie byłem blisko ale narazie mi się nie udaje) więc prosze o pomoc.

 

Przy okazji 2 pytanie w gnomie przez przypadek !? włączyłem cos takiego że wpisywałem hasło roota tylko raz i spokojnie mogłem sobie pozmieniac różne opcje. Ale teraz mam kłopot bo nie wiem gdzie mogę tenże program znaleść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w temacie, chciałbym wyłączyć hasło dla roota (pewnie byłem blisko ale narazie mi się nie udaje) więc prosze o pomoc.

Bardzo m przykro, ale to nie windows - hasło jest po to aby było bezpiecznie, a nie dla ozdoby :-).

Nie sądzę abyś bez większych modyfikacji mogł wyłączyć hasło dla (_root'a_ → roota) ORT.

 

Jeżeli chcesz używać konta (_root'a_ → roota) ORT do standardowej pracy, to przejrzyj to forum, a dowiesz się jakie to powoduje skutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... ale ja potrzebuje fedore do doświadczeń.....

gdyby mi zależało na bezpieczeństwie to wybrałbym inna dystrybucje

Sorry, ale kolega nie wie zbyt dużo o bezpieczeństwie ...

 

Chcesz używać Fedore do doświadczeń?

Włóż CD do zamrażlnika - na kilka dni... albo lepiej do mikrofali - i zobacz ile wytrzymają pakiety binarne ....

 

:D

 

Jakby Ci zależało na bezpieczeństwie, wybrałbyś inne distro?

 

Ciekaw jestem jakie?

 

Bezpieczeństwo to nie kwestia dystrybucji a człowieka

 

----

Wybacz, ale kompletnie nie rozumiem Twojego posta ....

 

Co do hasła root`a mariusz Ci już wyjaśnił ... a jak chcesz się bawić z pełnymi uprawnieniami - to nie trzeba kombinować - na końcie root`a również można odpalić Xsy - i "robić wszysko" m.in. rozwalić sobei system ;)

 

 

pozdrawiam i czekam na odp - odnośnie tych bezpiecznych dystrybucji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.....

jeśli chodzi o te pakiety to w zamrażalniku leżą już tydzień i mają się dobrze....

mikrofale odradzam ...

deszcz (woda) spox , słońce - unikać... :)

 

a na poważnie jeśli pytasz marcYr co mam namyśli mówiąc o dystrybucjach i bezpieczeństwie ...

widzisz jak dla mnie Fedora to taki Linux do codziennego domowego użytku (gdybym chciał zrobic analogie do zgrozy (chociaż to herezja ) to takie xp)

a dystrybucje "bezpieczne" (tzn. takie które użył w przypadku serwera ) to Slackware i Debian

 

Mniej więcej to miałem na myśli mówiąc o bezpiecznej dystrybucji (co jak się okazuje było niefartoenym posunięciem)

 

widzisz np. mynus mi próbuje pomóc.... i myśle ,że z jego rady skorzystam (ah te doświadczenia)

a

 

PS obiło mi się coś o uszy o sudu (jeszce nie wiem co to jest ale teoretycznie może mi to pomóc rozwiązać mój problem - trzeba to sprawdzić)

 

PS2 pozatym to nie wierze że nie da się pominąć hasła (a dokładniej chodzi o to aby moim hasłem dla roota był poprostu enter albo np. aby hasło roota było 2 znakowe a nie 6 - nie ważne czy to bezpieczne czy nie ja poprosstu chce wiedzieć jak si ę to robi )

 

PS3 poraz kolejny przekonuje sie jak dużo jeszce muszę się nauczyć i jak dokładnie trzeba formułować swoje pytania -> aby odpowedz była taka jaką bym chciał otrzymać

No i oczywiście musicie mi wybaczyć braki metodologiczne :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do doswiadczen powiadasz? rob jak chcesz ale wydaje mi sie ze po tym zabiegu to ilczba reinstalacji systemu dazy do nieskonczonosci :) ale ok mowisz i masz:

edytujesz sobie pliczek /etc/shadow dokladniej mowiac kasujesz ciag znakow znajdujacy sie pomiedzy pierwszymi dwoma : (dwukropkami) np.

root:$WERcweweRWEDqw@#$4234:222:0:999:5::: wiec kasujesz '$WERcweweRWEDqw@#$4234'

i zostaje 'root::222:0:999:5:::'

milych i szybkich reinstalacji systemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

tak tylko z ciekawosci pytam ...

czym sie roznia "bezpieczne" dystrybucje od tych niebezpiecznych ?

 

po 8 letach uzywania systemu linux (rozne

dystrybbucje) zarowno na biurku jak i w zastosowaniach produkcyjnych

uwazam ze :

 

jesli chodzi o bezpieczenstwo to przedewszystkim zalezy ono od

osoby zabezpieczajacej / administrujacej serwerem

 

co sie tyczy dystrybucji:

jest oczywiste ze kazdej dystrybucji znajduja sie pakiety , ktore z natury

tworza luki w systemie lub tez sa poprostu wadliwe

ale jesli stawiasz serwer powiedzmy www, ftp czy jakikolwiek inny

to juz na etapie instalacji musisz przyjac odpowiednie zalozenia (polityka

bezpieczenstwa?) i konsekwentnie je realizowac przez caly proces wdrazania

wywalic to co niepotrzebne zostawic co niezbedne - i tyle a moze az tyle ...

 

jesli ktos mi mowi (spotkalem sie z tym juz nie raz) ze nie zainstaluje

dystrybucji ABC jako platformy bazowej dla serwera XXYZ bo ma dziurawy

np. X serwer to dla mnie to jest smieszny argument

 

podsumowywujac ten dlugi i nudny wywod:

 

mowiac o bezpieczenstwie nie mow o dystrybucji jako takiej ale

patrz przez pryzmat konkretnej konfiguracji.

osoba, ktora wie co robi jest w stanie postawic bezpieczny serwer niezaleznie

czy bedzie to Maddrake, Fedora czy BSD

 

Pozdrawiam

POSTER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POSTER masz racje :) - mi się już nie chce nawet obalać tych bezpodstawnych określeń - debian: bezpieczny, fedora: mało bezpieczna ...

 

nie wazne .... nie którzy są nie reformowalni ... ja bym się niektórych argumentow mógł podomyślać ;) ale powyższa argumentacja jest dziecinna - znam poważny serwer na mdk - i niech mi ktoś powie, że jest mało bezpieczny ...

 

<_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...