Skocz do zawartości

Instalacja Fedora Core 4


TomekMB

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz w życiu chciałbym zainstalować (_linuxa_ → Linuksa) ORT i można powiedzieć, że w tym temacie jestem kompletnym laikiem. Kupiłem laptopa Fujitsu Siemens, proc. Celeron 1,4GHz, 512MB RAM, 40GB HDD. Mam kablowe łącze internetowe i płytę z instalką Fedora Core 4, którą otrzymałem wraz z kompem. Naczytałem się różnych postów na tym forum, ale przyznam że nie wszystko skumałem co jest istotne, aby instalacja przebiegła bez problemów i co najważniejsze, żebym nie stracił zainstalowanego juz WinXP. Serdecznie proszę o poradę. Podejrzewam, że może być potrzebny Partition Magic, więc już go ściągnąłem.

Pozdrawiam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partition Magickiem radze wyłącznie zrobić wolne miejsce na dysku [później na tym wolnym stworzysz odpowiednie partycje przy pomocy instalatora]. Jest to o tyle ważne, że PM jest programem czysto windowsowym i mogą z nim być czasem problemy, a po co się niepotrzebnie denerwować ;-)

 

Nie napisałeś, jak masz podzielony ten dysk. Jeżeli masz tylko jedną partycję, to przy pomocy PM zmniejszasz ją odpowiednio. Jeżeli z kolei masz kilka partycji, to możesz np. którąś poświęcić na Fedore, czyli zaznaczasz ją, dajesz usuń i chyba Apply [dawno nie używałem PM]. Wierze, że sobie poradzisz.

 

PS. Jest już FC5 i to właśnie w nią radzę Ci się zaopatrzyć. Nowa wersja, nowe błędy, nowe pakiety, większe wsparcie na forum obecnie cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lszk ---> czemu uważasz, że partycjonowaniem przez PM może być niebezpieczne? ja przed instalacją FC5 przesunąłem partycję o rozmiarze 60GB w tył, coby była obok partycji z windowsem i zeby więcej miejsca można było zrobić, zmniejszyłem ją o 3gb, utworzyłem nowe partycje na koniec z odpowiednimi systemami plików i nie miałem z nizcym problemów ;] A potem tylko przydzieliłem co, na której partycji ma być montowane i wio! smile.gif

 

TomekMB ---> zapomniałeś chyba zapytać ile miejsca na FC przeznaczyć, więc mówię: nie mniej niż 6GB ;] Co do partycji to już kolega Ci wyżej powiedział. napisz jak Ci poszło wink.gif powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomekMB ---> zapomniałeś chyba zapytać ile miejsca na FC przeznaczyć, więc mówię: nie mniej niż 6GB ;] Co do partycji to już kolega Ci wyżej powiedział. napisz jak Ci poszło wink.gif powodzenia!

http://shots.osdir.com/slideshows/slidesho...ase=596&slide=5

to jest najważniejszy punkt podział dysku , radze dłużej się zastanowić

 

Popiera wszystkie głosy

ale co do miejsca to dla Mnie trochę za mało

 

Narka

 

a umnie wygląda tak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7k59ed...g0toszv4zw.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś chyba zapytać ile miejsca na FC przeznaczyć, więc mówię: nie mniej niż 6GB ;]

Ale chyba bez /home? Ja bez /home, na samym / mam ~10GB, a zostało mi teraz wolne 3 wink.gif Także to zależy od "skompikowania" usera ;-)

W instalatorze Fedory jest program DiskDruid, który doskonale radzi sobie z partycjami. Niczego nie zepsujesz.

A to tam można już zmniejszać rozmiar partycji bez jej kasowania?

utworzyłem nowe partycje na koniec z odpowiednimi systemami plików i nie miałem z nizcym problemów ;]

Wiesz, od każdej reguły są wyjątki, jak to mówią. Raz działa, raz nie ;-)

W każdym razie ja bym się nie odważył [kiedyś chyba nawet gajownik wspominał o swoich przeżyciach z tym związanych].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Jeszcze oczywiście nie zrobiłem instalacji, jednak mam pytanie: Czy ma jakieś znaczenie, że mam dysk SATA? Pamiętam, że był jakiś problem ze sterami do WinXP podczas instalacji i konieczne było przerobienie instalki. A poza tym raz wczoraj odpaliłem instalkę Fedory i jakoś tak długo czekałem na reakcję kompa po pierwszym wciśnięciu "Enter". Podpowiedzcie coś, a ja się zabieram do tej nierównej walki. Dziękuję....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma znaczenie i możesz mieć przez SATA problemy z instalacją Linuksa. Ostatnio był na forum nawet topic. Instalator miała jakieś problemy ze sterownikami czy jakoś tak....

 

lszk: tak, zależy od użytkownika smile.gif ja mam na /home przeznaczone 1.6GB, a na / 7GB i mam jeszcze połowe tego wolnego prawie ;] Reszta chyba nie ważna. Dla mnie tyle wystarczy na Linuksa. Poza tym nie mam do dyspozycji dużo miejsca bo mam dysk 80gb tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam na /home przeznaczone 1.6GB

Czy Fedora jest Twoim podstawowym systemem, czy może jest to xp? Jeżeli Fedora, to Boże uchowaj ;-) Ja tam mam ~50GB i ponad 20% zajęte laugh.gif Ale dość tego offtopa.

 

Co do sata, to się zbytnio nie znam, ale wiem, że jakbyś miał zintegrowany mostek południowy [nie mam zielonego pojęcia, czy tak to się nazywa], to żadnych dodatkowych problemów by nie było nawet z sata [to akurat wiem, bo mam; nawet xp się nie pluł o nic].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będę się martwił dyskiem SATA. Ale póki co, to jakie macie dla mnie propozycje podzielenia dysku (40GB) na WinXP i Fedore? Bo przyznam, że na razie nie jarze ile na co mi będzie potrzeba, bo pewnie to z praktyki wyjdzie. No i obecnie Win'a już mam. Nie wiem jeszcze czy system plików na partycjach Fedory ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...c=9898&hl=/home

 

Co do systemu plików, to ext3 Ci wystarczy. Ja, chyba bardziej z przyzwyczajenia niż potrzeby mam reiserfs i też chodzi dobrze. Tylko nie bierz nic z tych bardziej egzotycznych (xfs, jfs itp.).

 

[edit]

 

Co do tego linka powyżej, to teraz zauważyłem, że nie ma tam nic o windzie. Rozmiar partycji windy jest uzasadniony od wyboru, który system będzie Twoim podstawowym. Jeżeli winda, to zmniejsz odpowiednio /home i partycje c: zrób sobie na nfts [~10GB], a jeżeli chciałbyś wymieniać pliki na linii winda <->linux, to zrób jeszcze jakąś 5-10GB na fat32 [bo zapis na ntfs jest jeszcze niezbyt perfekcyjny]. Reszte dzielisz wg opisu pod linkiem.

 

Z kolei, jeżeli linux miałby być systemem podstawowym, to do info z tego linku wystarczy tylko zrobić na tym miejscu co zostanie partycje windzie ~10GB [bo tam był opis dla dysku 30, a Ty masz 40GB].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekMB

Moja konfiguracja

1] WinXP to NTFS (8 -14GB) system sp2+alasp3+Office+codeki + jeszcze kilka małych

2] jakaś partycja NTFS dla danych (logiczna)

3] FAT 32 – oba systemy zapisują i odczytuję można dokumenty mieć filmi itp

4] FC5 około (9- 14) GB

inne podejście

i można home robić osobno lub inny dysk na ext3 zamontowany w /mnt (zależy co chcesz mieć)

5] swap 2*RAM lub 1,5*RAM – rożne szkoły ale musi być

 

 

na pewno punkt 1 i 4 i 5 są ważne

reszta wyjdzie sama

 

A z tym sata to przydał by się USER który doprowadzi do końca

Ludzie mają SATA ale te starsze i chodzi im nieźle (Ja też nie mam więc cicho siedzę ..)

 

niech ktoś w końcu pokaże czy chodzi SATA(NCQ) i ile bufor ma , z mostkiem południowym jakim

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partition Magic'iem 8.0.

 

Pojawia się komunikat, że potrzebuję full wersji.

Arconis jest w “PC World Komputer” i jeszcze “Paragon Hard Disk.....” , a PQ8 to komercyjny program który przeją Syna...., wersje umieszczane na ftp za darmo fizyczni nic nie robią ja mam legalną 7 do użytku domowego .

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...