Skocz do zawartości

Druid - "nie Mozna Przydzielic Wybranych Partycji"


rosio

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

problem moj jest tego rodzaju:

 

kupilem nowy dysk 80gb

PM podzielilem na 10 i 55gb oba NTFS reszte zostalwilem niepodzielona by zrobic to pozniej druidem

zainstalowalem na 10Gb windowsa na 55gb wrzucilem uzytki

zabralem sie za zainstalowanie FC5 ale podczas partycjonowania druidem moge utworzyc tylko 2 "partycje" (a chcialem miec "/", "/home" no i "swap") przy probie utorzenia 3 obojenie ktora tworze na koncu wyskakuje mi komunikat "Nie mozna przydzielic wybranych partycji" - FC5 lub "Nie mozna zaalokowac partycji" -FC4

 

o co chodzi? mad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz łącznie 5 partycji, a domyślnie obsługa 4 jest. Musi jedna z nich być rozszerzoną, wtedy będziesz mógł tworzyć więcej partycji. Ewentualnie jeśli masz dużo RAMu(>=1GB) to nie twórz swapu. U mnie SWAP nie jest wcale wykorzystywany, a ma 1GB ram + 1 GB swap(ponoć KDE dostaje kopa przy dużym swapie).

 

P.S.

Witam nowego usera na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz łącznie 5 partycji, a domyślnie obsługa 4 jest. Musi jedna z nich być rozszerzoną, wtedy będziesz mógł tworzyć więcej partycji. Ewentualnie jeśli masz dużo RAMu(>=1GB) to nie twórz swapu. U mnie SWAP nie jest wcale wykorzystywany, a ma 1GB ram + 1 GB swap(ponoć KDE dostaje kopa przy dużym swapie).

 

P.S.

Witam nowego usera na forum.

da sie to zrobic pod druidem bez ruszania partycji windowsowych czy musze wyrzucic ta ostatnia 55 gb, wtedy stowrzyc roszerzona na 66gb a potem dopiero logiczna 55gb i 11gb i z tych dopiero 11gb bede mogl utworzyc wiecej niz 2 partycje? mam nadzieje ze nie namieszalem unsure.gif

 

 

 

ps

witam wszystkich

 

ps2

mam 512 ramu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da sie to zrobic pod druidem bez ruszania partycji windowsowych czy  musze wyrzucic ta ostatnia 55 gb, wtedy stowrzyc roszerzona na 66gb a potem dopiero logiczna 55gb i 11gb i z tych dopiero 11gb bede mogl utworzyc wiecej niz 2 partycje? mam nadzieje ze nie namieszalem  unsure.gif

ps

witam wszystkich

Witam!

Nie wiem dokładnie, czy druid potrafi robić rozszerzone partycje. Lepiej chyba będzie założyć ją dystrybucją LiveCD i jakimś np. gParted. Albo PM pod Windą utworzyć z niespartycjonowanego miejsca partycję rozszerzoną i w niej dyski (partycje logiczne). PM jest jednak niezalecany. Dobrze byłoby wtłoczyć jako logiczną też te 55 Giga. Ogólnie lepiej mieć tylko jedną podstawową partycję, a resztę w rozszerzonej. Ale ekspertem od linuksowych systemów plikow nie jestem. Niech ktoś mnie poprawi - sam jestem ciekaw jak najlepiej spartycjonować dyski przed instalacją Piątki, ale Windę jeszcze bym chciał zostawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiazalem juz problem dzieki waszej pomocy

 

zlikwodowalem wszystkie partycje oprocz systemowej 10gb na ntfs i zalozylem rozszerzona a w niej dyki logiczne jeden 50gb na ntfs i drugi 5gb (fat32) a reszte zostawilem na (_linuxa_ → Linuksa) ORT i teraz pod druidem zalozylem nawet 4 partycje smile.gif

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada jest taka iż na jednym dysku można utworzyć max. 4 partycje primary - główne - i na nich i z tylko takich zainstaluje się dos,win95,win98,winME.

natomiast partycje rozszerzone - można utworzyć dowolną ilość a na nich można zainstalować win2000,winXP,linux

linux jeśli widzi że są 3 partycje podstawowe to założy następną jako rozszrzoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast partycje rozszerzone - można utworzyć dowolną ilość a na nich można zainstalować win2000,winXP,linux

NIe też są ograniczenia o ile pamiętam to XP do 54 logicznych obsługuje .

 

takie małe sprostowanie

Narka

 

 

. Ogólnie lepiej mieć tylko jedną podstawową partycję, a resztę w rozszerzonej.

Nie koniecznie ja miałem 2 główne + {extendent-(swap)} + Linux jako jeden korzeń =4

 

. Niech ktoś mnie poprawi - sam jestem ciekaw jak najlepiej spartycjonować dyski przed instalacją Piątki, ale Windę jeszcze bym chciał zostawić...

Oj sposobów jest dużo że ... , ale jak już zaczniesz się zastanawiać nad funkcjonalnością, bezpieczeństwem wysypania systemu po przez błędy na np: ext2 lub inne ,

To trochę mniej zostanie.

A jeżeli dodasz bezpieczeństwo Linuksa lub bezpieczeństwo win , to jeszcze odpadnie .

Ale i tak będą kłótnie jak jest lepiej nawet między znawcami tematów

 

bezpieczeństwo – chodzi mi o to żeby na: fsck nie popsuł fat32 lub odwrotnie

tylko się nie śmiać bezpieczeństwa a win biggrin.gif

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie zawsze, bo nie byłoby tego wątku biggrin.gif Już przy dwóch druid odmówił współpracy..

Nie .

bo extenden już jest i nie ma na niej miejsca, a dwóch rozszerzonych nie może być na 100%

 

A po za tym druid (czarodziej ? biggrin.gif Jaki z niego czarodziej ) robi jedna LVM + boot (koniec) , a ręcznie się modyfikuje o ile pamiętam instalację , i tam jest możliwość robienia główna lub rozszerzona

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe sprostowanie :

widzę że się czepiacie słów ??

jeśli chidzi o określenie dowolną ilość to miałem na myśli porównanie - 4 gówne - wiele rozszrzonych, oczywiście , że są ograniczenia, ale chyba nikt nie próbuje zakładać

np. 25 partycji rozszerzonych.

chodziło mnie o to że podczas instalacji linux-a, jeśli są już 3 partycje główne, to linux

założy dwie partycje - jedną jako primary - "/" , a drugą jako rozszrzoną na "swap"

a użytkownik nie będzie wiedział nic o ich statusie.

dla mnie najlepszym programem do dzielenia dysku na partycje jest "Partition Magic"

w nim nie popełni się błędu bo on sam sprawdza szystkie dane dysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe sprostowanie :

widzę że się czepiacie słów ??

Ni że się czepiam , ale język techniczny nie przyjmuje takich słów wiele dużo może to są słowa ....

np i/lub czasopisma ma ogromne znaczenie , na przykład zauważ że mimo iż znasz się na Linuksie to czytając niektóre posty jest trudno zrozumieć o co autorowi chodziło , tylko z jednego powodu iż został zastosowany skrót myślowy . Sam pamiętam gościówę jak tłumaczyła połączenia sieci mówiąc skrótami które były bliskoznaczne i Ty i Ja musimy zastanawiać się o którą rzecz chodzi zamiast zająć się tematem .

Taki mały wywód ( to jest mój pogląd)

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...