Skocz do zawartości

Po Zainstalowaniu Fc4...


rychu01

Rekomendowane odpowiedzi

witam...jestem początkujący w dziedzinie (_linuxa_ → Linuksa) ORT więc wybaczcie...

być może ktoś już poruszał ten problem, ale nie mam czasu żeby to sprawdzić...mianowicie

miałem do tej pory xp i podkusiło mnie doinstalować llinuxa fc4...wszystko poszło prawie bez problemu i fajnie chodzi, ale kłopot pojawił się kiedy xp zaktualizował się i zainstalował sp2...

od tej pory nie chodzi mi internet, więc wpadłem na pomysł ,że sformatuję partycje windowsa i zainstaluję xp od nowa...

niestety komp odpala instalatora xp z płytki ale tylko na chwile i się zawiesza...tzn pojawia się pierwszy komunikat, że sprawdza konfigurację urządzeń czy coś w tym stylu i na tym koniec...

jeśli ktoś zna jakiś sposób na rozwiązanie mojego problemu proszę o pomoc...

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz coś bliżej - jak masz podzielony dysk hd - czy jest to ATA czy SATA,

ile masz partycji, i jak instalowałęś linux-a to gdzie umieściłeś grub-a (boot-loader)

jeśli chodzi o win xp to problem może wynikać ze złego podziału na partycje dysku hd,

jeszcze jedno - którego boot-loadera używasz do startu systemów win xp czy grub-a linux-a

co do wieszania się poczas startu z płyty instalacyjnej win xp - to problem może wynikać

w złym ustawieniu w biosie dotyczący ATA i SATA - jaką masz płytę główna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj dzikiws

dysk mam podzielony na dwie partycje dla windowsa ntfs, no i dwie dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT...

większość czynności przy instalacji fedory takich jak utworzenie partycji linuxowych i lokalizacja boot-loadera linuxowego pozwalałem wykonac automatycznie ...wydawało mi się że tak będzie najlepiej przy pierwszej próbie...

płytę główną mam asusa...co do ustawień biosu musiałbym zernąć...przed instalacją fc4 płytka instalacyjna xp chodziła normalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest tak jak piszesz to boot-loader linux-a zainstalował się w głównym sektorze dysku,

i teraz tak - instalując win xp - zostaje podmieniony ten boot-loader - w takim układzie nie

uruchomisz linux-a.

zrób tak :

1. zainstaluj win xp - on zainstaluje boot-sektor w głównym sektorze startowym dysku hd

2. zainstaluj linux-a - ALE wybierz podczas edycji partycji hd dla linux-a - opcję zaawansowane ustawienia - wybierz do zainstalowania boot-loadera linux-a partycję

na której instalujesz linux-a.

Na przykład :

1. partycja win xp będzie jako pierwsza - jeśli dysk jest ATA - to nazwa będzie hda1

jeśli dysk SATA - to nazwa będzie sda1

2. partycja główna linux-a - jeśli ATA - to hda2 - jeśli SATA - to sda2 - NA TEJ PARTYCJI

USTAW BOOT-LOADER Linux-a - win xp będziesz mógł uruchamiać z boot-loadera linux-a

partycja swap - jeśli ATA - to hda3 - jeśli SATA - to sda3

 

jako to płyta ASUS-a

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest tak jak piszesz to boot-loader linux-a zainstalował się w głównym sektorze dysku,

i teraz tak - instalując win xp - zostaje podmieniony ten boot-loader - w takim układzie nie

uruchomisz linux-a.

zrób tak :

1. zainstaluj win xp - on zainstaluje boot-sektor w głównym sektorze startowym dysku hd

2. zainstaluj linux-a - ALE wybierz podczas edycji partycji hd dla linux-a - opcję zaawansowane ustawienia - wybierz do zainstalowania boot-loadera linux-a partycję

na której instalujesz linux-a.

Na przykład :

1. partycja win xp będzie jako pierwsza - jeśli dysk jest ATA - to nazwa będzie hda1

    jeśli dysk SATA - to nazwa będzie sda1

2. partycja główna linux-a - jeśli ATA - to hda2 - jeśli SATA - to sda2 - NA TEJ PARTYCJI

    USTAW BOOT-LOADER Linux-a - win xp będziesz mógł uruchamiać z boot-loadera linux-a

    partycja swap - jeśli ATA - to hda3 - jeśli SATA - to sda3

 

jako to płyta ASUS-a

niestety komp odpala instalatora xp z płytki ale tylko na chwile i się zawiesza...tzn pojawia się pierwszy komunikat, że sprawdza konfigurację urządzeń czy coś w tym stylu i na tym koniec...

@dzikiws Przeczytaj uważnie bo zbaczasz z tematu chodzi zupełnie o co innego . Znów nie czytasz wszystkiego

 

Narka

 

zrób tak :

1. zainstaluj win xp - on zainstaluje boot-sektor w głównym sektorze startowym dysku hd

jak ma to zrobić jak właśnie o to chodzi ?

boot-sektor

Oświeć mnie od kiedy Windows ma boot – loader ?

ja znam jedynie boot.ini i całkiem co innego robi , ale jak to zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest mój ostatni post WSZYSTKICH POZDRAWIAM!!!

 

żeby odpowiedzieć co do powodu nie uruchamiania się instalacji win xp, w moim przpadku

- a mam płytę asus - było złe ustawienie w biosie odnośnie typu dysku hd, mam HD SATA

po kolei :

bios ami

menu - main

podmenu - IDE Configuration - podmenu - Onboard IDE - podmenu - Operate Mode -

występują dwa a) kompatybilny z win 98 - cool.gif me i win 2000 i xp

Enhanced Mode Support ON - występują trzy podmenu :

a) P-ATA+S-ATA cool.gif S-ATA c) P-ATA

w tej opcji trzeba ustawić faktyczny dysk jaki jest - ja mam sata - więć opcja b.

tylko przy takim ustawieniu następuje bootowanie win xp z płyty instalacyjnej.

dlatego pytałem się o płytę główną i bios

a jeśli chodzi o BOOT.INI to wiem do czego służy.

 

dziękuje wszystkim - miłego wieczoru

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sformatuję partycje windowsa i zainstaluję xp od nowa...

niestety komp odpala instalatora xp z płytki ale tylko na chwile i się zawiesza...tzn pojawia się pierwszy komunikat, że sprawdza konfigurację  urządzeń czy coś w tym stylu i na tym koniec...

Skombinuj dyskietkę startową Win 98 (do ściągnięcia z sieci), odpal kompa z dyskietki i wydaj polecenie

fdisk /mbr

Przywróci to windowsowy bootsector i XP powinien się instalować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko ja mogę Ci pomóc tongue.gif Miałem ten sam problem. Rzecz w tym, że FC4 w jakiś sposób blokuje instalkę Windowsa. Okazało się, że jedynym sposobem na załatwienie problemu była kompetna kasacja FC4 i fdisk /mbr :/ Ale i tak nie straciłem nic wielkiego, bo FC4 miałem i tak skasować, żeby zrobić większe partycje jak wyjdzie FC5 i zainstalować ową "piątkę". Przykre to może być, ale tylko tak możesz zainstalować Windowsa. Chyba, że uruchomisz winde włożysz instalke i tam odpalisz instalację Windows, albo rybka albo pipka, wybieraj opcję wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xal...

piszesz że przerabiałeś ten temat...

ja nie mam nic do stracenia bo obydwa systemy mam świeżo instalowane i nie mam tam żadnych skarbów do stracenia...ale nie wiem jak się do tego zabrać żeby całkowicie nie zablokować kompa i narobić sobie jeszcze większych problemów...

czy to przy pomocy linuksoswej instalki sformatować partycje?...aco z fdisk/mbr ?

przypominam, że jestem samoukiem w tej dziedzinie i do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów lamo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpalasz 1cd FC4, wpisujesz linux rescue a potem formatujesz fdiskiem wszystkie partycje linuksa i jak chcesz to windowsa też możesz, potem wpisujesz fdisk /mbr i dopiero instalujesz Xp a potem FC4. Jak nie masz nic do stracenia to wojuj żołnierzu wink.gif Chyba tak to sie wszystko robiło, powodzenia! I napisz jak Ci poszło smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tez miałem taki przypadek ze instalator windows nie chciał ruszyc

i okazało sie ze przyczyna tego było uszkodzenie tablicy partycji na dysku ohmy.gif

Jedynym sposobem wyjscia z sytuacji okazało sie uruchomienie instalatora windows w trybie awaryjnym - klawisz F8 i wtedy instalator 'załapał' i wtedy usunałem z dysku wszystkie partycje wszystkich systemów i od nowa zainstalowałem najpierw winde , potem linuksa a potem freebsd .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

hello!

miałem podobny problem i udało mi się go w miare szybko rozwiązać, myślę więc, że moje 3 grosze w tej sprawie mogą okazać się cenne...

generalnie chodzi oto, że winda nie może się przebić ze swoim bootem, przez ten utworzony przez linux na twardym dysku, aby nie wachlować dyskietkami, fdiskami czy linux rescuami, należy w biosie wyłączyć dysk aby odciąć boot linuxowy od tego na płytce instalacyjnej windy. nastepnie postępujemy jak w przypadku normalnej instalacji, gdy instalator zapyta nas o partycje usuwamy (_linuxowe_ → linuksowe) ORT i tworzymy windowe. nastepnie po przekopiowaniu na dysk przez instalator plików potrzebnych do instalki, system się restartuje - wykorzystujemy okazje, włączamy spowrotem dysk w biosie i lecimy dalej instalke...voila!

ps. sorka za niefachowe słownictwo, ale nie intersuję się za bardzo komputerami. pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...