Skocz do zawartości

Grub Help


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Pierwszy raz instaluje sobie (_linuxa_ → Linuksa) ORT - do poznawania systemu wybrałem Fedore core 5 - oczywiście wcześniej zapoznałem się z faq itp działami, żeby być przygotowanym na ewentualne problemy.

 

Niestety nigdzie nie znalazłem opisanego problemu, który przytrafił się mnie ohmy.gif (co mnie nie dziwi bo zawsze mam takie szczęście)

 

Mianowicie mam 2 dyski - 160 gb (3 partycje NTFS na pierwszej windows XP sp2) i 40 gb (czysty dysk specjalnie na (_linuxa_ → Linuksa) ORT)

W instalatorze przy opcjach Gruba wybrałem standardowe czyli hda (mbr) i defaultowo, żeby sie xp uruchamiał. Instalacja przebiegła pomyślnie, ale po resecie startuje od razu Windows mad.gif tak jakby w mbr nie było wcale gruba.

 

No nic nie panikuje i uruchamiam linux rescue potem:

 

instalator montuje mi dysk,

 

wpisuje w konsoli:

chroot /mbr/sysimage

grub-install /dev/hda

 

i w tym momencie powinno byc wszystko cacy a wywala:

 

does not have any corresponding BIOS drive (niezaleznie czy wybiore hda, czy hda1 itp)

 

Nie wiem co robić, nigdzie na polskich forach nie znalazłem odpowiedzi na ten problem - szukając na angielskich znalazłem cos o tym, ze dysk 160 gb jest zle wykrywany przez bios bla bla… i w biosie trzeba przestawić z Auto na LBA (robiłem tez nic nie pomaga)

 

Może ktoś na tym forum mi pomoże?

Chciałem zrezygnować całkowicie z Windowsa , ale boje się , że już na początku mając takie problemy z linuxem będzie to masakra scared.gif

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze zrob odwrotnie- linux jako primary master? i potem /boot/grub/menu.lst popraw

Da to się z konsoli (Linux rescue)przestawić?

Bo (_linuxa_ → Linuksa) ORT nie mogę wlączyć, a nie chce instalować od nowa systemu tylko żeby tą jedna rzecz zmienić huh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmien kolejnosc dyskow na tasmie IDE....

linux ma byc primary master, a windows primary slave.

oczywiscie w grubie musisz zmienic kolejnosc dyskow (root 0,1 na 0,0 czy jakos tak... tera siedze na windowsie to pisze z pamieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego sad.gif

 

Przeinstalowałem Linuksa z ustawieniami hdb (ten dysk 40 gb) i ustawiłem, żeby (_linuks_ → Linux) ORT sie defaultowo uruchamial, następnie w biosie zmieniłem bootowanie na ten dysk z linuksem i jak się komputer uruchamia to tylko napis: GRUB sie wyswietla po czym juz nic sie nie dzieje sad.gif Przy bootowaniu z dysku 160 gb jest tylko winszit czyli jak w poprzednim przypadku tylko, że teraz mnie to nie dziwi bo GRUB jest na 40 gb.

Help scared.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze taką propozycję: wydziel sobie małą partycję na Linuksa. Wtedy będzie on na 1-szym dysku. Jak się będzie dobrze uruchamiał to spoko.

Jeszcze jedna uwaga: jeśli kazałeś Gruba załatować na hdb (czyli przy instalacji był to 40GB), to po zamianie w Biosie mogą właśnie być małe jaja. Miałem kiedyś problem z dwoma zainstalowanymi XP. Jak zmieniłem w Biosie to zaczęły byc jaja.

Może spróbuj wkleić swojego gruba to zobaczymy jak jest ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z płytki to nie wiem ale na pewno da się zainstalować GRUBa na dyskietce i z niej odpalać.

To by było najlepsze rozwiązanie - nie chce na razie instalować samego (_linuxa_ → Linuksa) ORT, dystrybucje live też odpadają. Wystarczy, że zgram GRUBa na dyskietkę czy co?

 

ps. nikt nie miał podobnego problemu? ph34r.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było najlepsze rozwiązanie - nie chce na razie instalować samego (_linuxa_ → Linuksa) ORT, dystrybucje live też odpadają. Wystarczy, że zgram GRUBa na dyskietkę czy co?

 

ps. nikt nie miał podobnego problemu?  ph34r.gif

Chyba instaluje się tak samo jak na dysku tylko inna ścieżka jest. Tylko raz instalowałem GRUBa na dyskietce i to instalatorem Ubuntu.

A żeby uruchomić system wkładasz dyskietkę do napędu i ustawiasz w BIOSie bootowanie z dyskietki. Powinno wykryć i uruchomić GRUBa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, Gruba instaluje się na dyskietce tak jak na twardzielu:

grub-install /dev/fd0 - przydatna rzecz jak coś padnie.

Miałem okazję już to docenić smile.gif

 

walwat

Przy próbie instalacji na dyskietkę GRUBa wyskakuje znany błąd:

does not have any corresponding BIOS drive lamo.gif

 

 

Jednym słowem jestem skazany na windowsa scared.gif super dry.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...