Skocz do zawartości

Może Z Tego Faq Powstanie.


mcaron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Słowo wstępu:

Korzystam z (_linux'a_ → Linuksa) ORT Fedory Core 2. Posiadam dystrybucje wydaną przez LINUX+ Extra! (7 płyt z gazetką).

Generalnie rzecz biorąc jestem z systemu bardzo zadowolony u już wiem, że będę dożył do tego aby jak najszybciej definitywnie przejść z Windows na LINUX. Właściwie to jestem już blisko. Działają mi partycje z FAT32, GG :) aparat cyfrowy, internet ;) i wiem już co to jest terminal... czyli do ideału niedaleko. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko rozwiązanie ok. 300 problemów i przy odgłosach fanfar nastąpi format c:. Do Was drodzy fachowcy mam kilka prostych pytań, z którymi boryka się każdy początkujący użytkownik Fedory i mam nadzieję, ze pomożecie mi się z nimi uporać. Przyrzekam uroczyście, że zapoznałem się z forum i odpowiedzi na swoje pytania nie znalazłem a wyszukiwarka nie działa :)... a jeśli coś przeoczyłem to proszę uprzejmie o link.

To tyle wstępu. Do rzeczy:

 

1.Jądro (albo się mylę, albo potocznie zwane jajkiem)

W “gazetowej” dystrybucji Panowie redaktorzy polecają instalację jądra Auroxa. Zaufałem, zainstalowałem, działa. Nie wiem tylko jak usunąć stare jądro ponieważ nie znam jego wersji. Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł? A może wszyscy wiedzą o jakieś świetnej wersja jądra na Fedora, która się w prosty sposób instaluje tylko ja nie?

 

2.Program do DC, Usenet'u.

Czy zna koś dobry odpowiednik LINUXowy dla programów DC++ i do obsługi ściągania danych z grup binarnych (pod Win działał mi GrabIt). Zainstalowałem Glitter ale mi nie działa.

 

3.SB Live. Najważniejsze!

W ogóle to dźwięk jest. Ale przy regulacji głośności są trzaski a podkręcenie suwaka na maximum powoduje zakłócenia. Do regulacji używam ALSA MIXER i Audio Mixer OSS. Oba mają to samo.

4.Kamera Internetowa.

Czy taka kamera internetowa: http://www.media-tech.pl/show_item.php?lang=1&bid=13 będzie działać pod Fedora?

5.Program pocztowy który dziele piliki.

Póki co używam Ewolution Mail. Nie jest zły ale nie łączy podzielonych prze Outlooka plików (jest w Outlooku funkcja która dzieli pliki większe pliki nic Xxkb. na paczki i wysyła w częściach). Czy ktoś zna program pod LINUX który sobie z tym poradzi.

6.GNOME, KDE...

Nadgorliwie zainstalowałem Wszystkie trzy systemu. Windows X, którego u siebie na oczy nie widziałem bo nie wiem jak uruchomić, GNOME i KDE. Z tego co wiem to domyślnie uruchamia mi się GNOME. Kde tylko spróbowałem, ale nie znalazłem tam mixera audio i musiałem wrócić do GNOME. Który system jest lepszy? Jak ustawić na domyślny przy uruchamianiu?

 

7.Jak usunąć programy.

Bo nie wiem :) Chodzi mi o takie zainstalowane z rpm? można je po prostu wykasować z katalogu czy jak?

 

8.Jak ustwić przegladarke Mozzil'a na domyslną?

Chyba nie trzeba nic dodawać.

 

9. Mp3 – nie działa

Tak... po prostu nie działa. Jeśli temat był już poruszany i rozwiązany to proszę o link. W wyszukiwarce wpisania słowa “mp3” nic nie daje. Mam XMMS, wav'y widzi, mp3 nie.

 

10.Drukarka HP DJ 3820.

Drukarka nie drukarkę w kolorach. Czy ktoś wie jaki rodzaj drukarki należy wybrać przy dodawaniu tej drukarki? Metodą chybił trafił wybrałem PCL 5 Printer ale drukuje tylko w czerni.

 

 

... więcej grzechów nie pamiętam.

 

Z góry wszystkim, którzy dotarli do tego miejsca dziękuje. Ci którzy jeszcze zechcą coś pomóc będę wdzięczny do końca życia.

 

Pozdrawiam

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ..

heh .. rowniez jestem poczatkujacym uzytkownikiem .. ale z godnie z zasada RTFM duzo czytam :D ..

ad 9.

jasli masz juz uruchomione apt to wystarczy:

 

apt-get install xmms-mp3

 

jesli nie masz apt ... to :

http://tettnang.freshrpms.net/rpm.html?id=18

pobierz apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.fr.i386.rpm

zainstaluj

rpm -Uvh /home/tamgdzietenplikjest/apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.fr.i386.rpm

 

nastepnie musisz z edytowac plik sources.list np w vi (moim ulubionym :D)

 

vi /etc/apt/sources.list

 

potem znajdz i odhaszuj :D te dwa wpisy w tym pliku tzw repozytoria: (moim zdaniem)

 

# Fedora Linux 2

rpm http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 core updates freshrpms

rpm http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 tupdates

#rpm-src http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 core updates freshrpms

#rpm-src http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 tupdates

 

potem:

apt-get update

a nastepnie :

apt-get install xmms-mp3

 

i koniec :D:D:D

 

Zaznacze jednaj iz jestem poczatkujacym .. pewnie wszystko mozna bylo zrobic lepiej i szybciej .. to jest jednak sposob w jaki ja sobie poradzilem .. jesli sie gdzies pomylilem prosze o sprostowanie :D

 

ad6.

 

heh .. X window to inaczej GUI to wszystko co masz w trybie graficznym .. tylko uzywajac srodowiska GNOME czy KDE widzisz tylko te menedzery okien ..

 

ad 3

 

trzeba przyznac ze z wyszukiwarka na forum jest cos nie tak ... ale temat SB live byl opisywany , twoj problem rowniez ...

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...ighlite=sb+live

 

Jak by to ujac ... wiecej grzechow nie moge ci odpuscic .. bo wymaga to ingerencji bardziej zaawansowanego uzytkownika ... :D

Edytowane przez badyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jądro (albo się mylę, albo potocznie zwane jajkiem)

W “gazetowej” dystrybucji Panowie redaktorzy polecają instalację jądra Auroxa. Zaufałem, zainstalowałem, działa. Nie wiem tylko jak usunąć stare jądro ponieważ nie znam jego wersji. Czy Waszym zdaniem to dobry pomysł? A może wszyscy wiedzą o jakieś świetnej wersja jądra na Fedora, która się w prosty sposób instaluje tylko ja nie?

Sprawdź jaka jest wersja, ktrórej używasz (uname -a). I ta "inna" to nieużywana. Obrazy jądra masz w katalogu boot (zazwyczaj nazywają się vmlinuz-wersjajądra).

A w przyszłości - postaraj sie przeprowadzić własną kompilację jądra. Bo natywnie wbudowana jest obsługa masy urządzeń, systemów plików etc., których zapewne niegdy nie będziesz miał i nie użyjesz. Ja oryginalne jądro Fedory "odchudziłem" kilkakrotnie zyskując na wydajności systemu. A poradników jak kompilować jądro sieci pełno.

 

4.Kamera Internetowa.

Czy taka kamera internetowa: http://www.media-tech.pl/show_item.php?lang=1&bid=13 będzie działać pod Fedora?

 

Radziłbym zasięgnąć języka bezpośrednio u producenta/importera. Coby się nie rozczarować po zakupie

6.GNOME, KDE...

Nadgorliwie zainstalowałem Wszystkie trzy systemu. Windows X, którego u siebie na oczy nie widziałem bo nie wiem jak uruchomić, GNOME i KDE. Z tego co wiem to domyślnie uruchamia mi się GNOME. Kde tylko spróbowałem, ale nie znalazłem tam mixera audio i musiałem wrócić do GNOME. Który system jest lepszy? Jak ustawić na domyślny przy uruchamianiu?

Ja mam w pliku .xinitrc w katalogu home linijkę gnome-session, i gnome odpala mi się domyślnie. Dla KDE to chyba startkde.

 

7.Jak usunąć programy.

Bo nie wiem. Chodzi mi o takie zainstalowane z rpm? można je po prostu wykasować z katalogu czy jak?

"rpm -e nazwapakietu" a szerzej man rpm

 

9. Mp3 – nie działa

Tak... po prostu nie działa. Jeśli temat był już poruszany i rozwiązany to proszę o link. W wyszukiwarce wpisania słowa “mp3” nic nie daje. Mam XMMS, wav'y widzi, mp3 nie

A to bez problemu znajdziesz na tym forum.

W skrócie - Fedora nie ma w standardzie obsługi mp3 (względy licencyjne). Należy doinstalować odpwiednie pakiety dla alsy i xmms (jeśli tego używasz).

 

8.Jak ustwić przegladarke Mozzil'a na domyslną?

Chyba nie trzeba nic dodawać.

W Gnome można to wyklikać (chyba fdzieś w zakładce preferencje.

Ja ustawiam po prostu zmienną BROWSER (BROWSER='mozilla' && export BROWSER).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1)

 

Jadra fc sa zainstalowane w formie pakietow rpm, usuwajac recznie pliki binarne jader z /boot nie usuniesz po nich smieci. Najlepiej to tak:

 

rpm -q kernel

 

wyswietli ci nazwy pakietow rpm kerneli

Jesli zdecydujesz sie ktorys usunac to:

 

rpm -e nazwa_pakietu_kernela

 

i na czysto usuniety

 

Ad 2)

 

ja uzywam dcgui-qt , jest troche zbugowany ale sciaga bez problemu, nie wysypal mi sie. W kwesti oprogramowania polecam www.linuxsoft.cz

 

Ad 6)

 

Moze inaczej - WindowX jest silnikiem dla dzialania KDE i GNOME

 

Ad 7)

 

tak jak w jedynce by czasem uzyskac prawdziwa nazwe pakietu nalezy wpisac

 

rpm -q nazwa_programu_bez_wersji

 

jesli jednak nie umiesz znalezc

 

rpm -qa | grep nazwa_programu_bez_wersji

 

rpm -qa wyswietla wszystkie pakiety w systemie, a grep ogranicza wpisy w terminalu do linii zawierajacych podany tekst

 

Ad 8)

 

W GNOME to bardzo proste, klikasz na stopke / preferencje / Typy plikow i programy

Strony html znajdziesz w menu Dokumenty / WWW / Strona HTML , nastepnie zmodyfikuj i ustawiasz programy

 

Ad 9)

 

nie pamietam dokladnie ale szukaj tez pakietu xmms-mp3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 9.

jasli masz juz uruchomione apt to wystarczy:

 

apt-get install xmms-mp3

 

jesli nie masz apt ... to :

http://tettnang.freshrpms.net/rpm.html?id=18

pobierz apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.fr.i386.rpm

zainstaluj

rpm -Uvh /home/tamgdzietenplikjest/apt-0.5.15cnc6-1.1.fc2.fr.i386.rpm

 

nastepnie musisz z edytowac plik sources.list np w vi (moim ulubionym )

 

vi /etc/apt/sources.list

 

potem znajdz i odhaszuj te dwa wpisy w tym pliku tzw repozytoria: (moim zdaniem)

 

# Fedora Linux 2

rpm http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 core updates freshrpms

rpm http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 tupdates

#rpm-src http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 core updates freshrpms

#rpm-src http://ayo.freshrpms.net fedora/linux/2/i386 tupdates

 

potem:

apt-get update

a nastepnie :

apt-get instell xmms-mp3

 

Dojechałem do tego miejsca. Było tak blisko... pokazało mi:

[root@localhost pszemek]# apt-get instell xmms-mp3

E: Invalid operation instell

 

szkoda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ..

 

Osobiscie lepiej mi pasuje kde .. ale z kde jestem juz oswojony .. redhat7.3, redhat8.0 a co do ustawienia to powiem szczerze : nie jestem pewien ale sprawdz tam :

/etc/x11/gdm/sessions/kde

 

ma byc tak dla kde :

 

exec /etc/x11/xdm/Xsesion kde

 

moge sie mylic .. prosze o poprawienie .. jak by co :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zalacza ci sie splash do logowania to na dole jest taki napis sesje zobacz co tam jest ;)

 

Ja polecam Gnome w moim przypadku z 256MB RAM na KDE nie ma co sie porywać ;)

a widziales Xfce ??

tez fajna sprawa

 

kodek mp3 do xmms mozesz sciagnac z

RPM: http://www.gurulabs.com/files/xmms-mp3-1.2....8-3.p.i386.rpm

SRPM: http://www.gurulabs.com/files/xmms-1.2.8-3.p.src.rpm

 

przyznaj sie jak zrobiles ze dziala ci aparat cyfrowy?!

ja mam z tym problemy bo na ile sprawe obadalem to bez kompilacji jaja sie nie obejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcaron złamałeś prawie wszystkie zasady tu panujące - pogwałciłeś również wszelkie ogólne zasady którymi żądzą się fora ... aż dziw bierze, że otrzymałeś aż tyle odpowiedzi ... dobre dusze tu przebywają ... :)

 

Jesteś początkującym użytkownikiem - albo po prostu "trolujesz" :P

 

Ja Cię odeślę na początek do regulaminu - poszukaj to Twoje pierwsze zadanie ,,, ;)

 

Prawie wszystkie Twoje pytania zostały kilkakrotnie już opisane ... należy jedynie podziwiać Twoje talenty dziennikarskie - bo ogólnie zasady panujące na forach są dla Ciebie obce ...

 

Znajdź REGULAMIN (nauczysz się na początek korzystać z wyszukiwaki ;) ) i nie pisz tu litanii - a posty z problemami, które choć próbujesz rozwiązać - bądź pewien, że otrzymasz pomoc - teraz to wykazujesz się totalną ignorancją tego co próbowali już przekazać na tym forum inni użytkownicy ... (ja sam, pisałem o kilku Twoich problemach ...)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wszyscy wiedzą o jakieś świetnej wersja jądra na Fedora, która się w prosty sposób instaluje tylko ja nie?

Zapewne radzili instalować jajko od Auroksa, ponieważ wcześniej sterowniki NVIDII były popsute i nie działały ze standardowym. Teraz to już historia, więc instaluj to, które wychodzi w erracie. Muszę powiedzieć, że developerzy bardzo szybko je łatają. Własnoręczny kompilat może i chodzi trochę szybciej, ale trzeba ciągle sprawdzać czy nie ma nowych dziur i potem wszystko samemu łatać - od groma roboty. Dodatkowo w standardowym jaku są rózne fajne patche, np. voluntary-preemption.

 

10.Drukarka HP DJ 3820.

Drukarka nie drukarkę w kolorach. Czy ktoś wie jaki rodzaj drukarki należy wybrać przy dodawaniu tej drukarki? Metodą chybił trafił wybrałem PCL 5 Printer ale drukuje tylko w czerni.

Nie wiem jak szukałeś, ale wystarczyło w konfiguratorze wybrać producenta HP, a potem model DeskJet 3820 i zostawić standardowy sterownik hpijs. Mam ten sam model i drukuje bez problemu.

/etc/x11/gdm/sessions/kde

 

ma byc tak dla kde :

 

exec /etc/x11/xdm/Xsesion kde

 

moge sie mylic .. prosze o poprawienie .. jak by co :/

To jest chyba standardowe ustawienie :P Do zmiany środowiska graficznego służy program switchdesk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcaron złamałeś prawie wszystkie zasady tu panujące  - pogwałciłeś również wszelkie ogólne zasady którymi żądzą się fora ... aż dziw bierze, że otrzymałeś aż tyle odpowiedzi ... dobre dusze tu przebywają ... :)

 

Jesteś początkującym użytkownikiem - albo po prostu "trolujesz" :P

 

Ja Cię odeślę na początek do regulaminu - poszukaj to Twoje pierwsze zadanie ,,, ;)

 

Prawie wszystkie Twoje pytania zostały kilkakrotnie już opisane ... należy jedynie podziwiać Twoje talenty dziennikarskie - bo ogólnie zasady panujące na forach są dla Ciebie obce ...

 

Znajdź REGULAMIN (nauczysz się na początek korzystać z wyszukiwaki ;) ) i nie pisz tu litanii - a posty z problemami, które choć próbujesz rozwiązać - bądź pewien, że otrzymasz pomoc - teraz to wykazujesz się totalną ignorancją tego co próbowali już przekazać na tym forum inni użytkownicy ... (ja sam, pisałem o kilku Twoich problemach ...)

 

pozdr

Hm... musze teraz uważnie pisać bo bardzo zależy mi na tym, żebym został dobrze zrozumiany.

 

Jedynie co mogę w tym momencie napisać to:

- zgodzić sie z tym, ze panują tutaj dobre dusze! dziękuje wszystkim którzy napisali i jeszcze napiszą,

- przepraszam szanownego przem'a (BTW - imiennika :lol: ), nie jestem początkującym użytkownikiem co na dobra sprawę jednak mnie nie usprawiedliwia - wręcz przeciwnie. Na swoje usprawiedliwienie mogę napisać tylko tyle, ze (_linux'em_ → Linuksem) ORT sie trochę zapaliłem i nie mogąc znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania (podkreślam - "nie mogąc znaleźć" – szukałem) stosowałem wszystkich możliwych metod do osiągnięcia celu. Coz... usuniecie postu nic nie wniesie. Szkoda pracy osób, które zechciały mi pomoc. Może ktoś inny będzie mniej niecierpliwy i dzięki tym postom rozwiążę problemy, nie zawracając już głowę innym. Jedyne co mogę teraz zrobić to obiecać, że po tym jak najważniejsze dla mnie sprawy zostały rozwiązane, postaram się już nie zawracać Wam głowy i zgodnie z regulaminem szukać odpowiedzi na swoje problemy w archiwum... i oczywiście czekam z niecierpliwością na moment w którym to ja będę mógł pomóc innym.

 

Nie chce rozpoczynać teraz w tym miejscu dyskusji nt. zachowań na forum. Po prostu obiecuje poprawie i czynny udział w życiu forum. To wszystko co mogę zrobić.

 

 

p.s.

i prosze się nie śmiać zmojej formy wypowiedzi. przez całe liceum miałem 2 z polskiego. to do czegoś zobowiązuje.

 

przyznaj sie jak zrobiles ze dziala ci aparat cyfrowy?!

ja mam z tym problemy bo na ile sprawe obadalem to bez kompilacji jaja sie nie obejdzie

 

Niestety nie moge pomóc... po prostu podłączyłem aparat i uruchomiłem komputer. Sprzęt został wykryty jako dodatkowy dysk i to mi wystarczyło. Potrzeba mi tylko zgrywać zdjęcia z aparatu na dysk. Nie używam go jako kamery internetowej.

Model PENTAX OPTIO S.

 

Jak zalacza ci sie splash do logowania to na dole jest taki napis sesje zobacz co tam jest

 

Mogę tam wybrać z listy KDE lub GNOM. Jako domyślny jest GNOME. Chcę sprawić, by domyślnym systemem był KDE.

 

Ja polecam Gnome w moim przypadku z 256MB RAM na KDE nie ma co sie porywać

 

Posiadam 1Ghz RAM'u. KDE chodzi mi bardzo ładnie... mam malutkie doświadczenie ale póki co jestem za KDE.

 

Nie wiem jak szukałeś, ale wystarczyło w konfiguratorze wybrać producenta HP, a potem model DeskJet 3820 i zostawić standardowy sterownik hpijs. Mam ten sam model i drukuje bez problemu.

 

Znalazłem... troche było schowane. Dziękuje.

 

Zapewne radzili instalować jajko od Auroksa, ponieważ wcześniej sterowniki NVIDII były popsute i nie działały ze standardowym. Teraz to już historia, więc instaluj to, które wychodzi w erracie. Muszę powiedzieć, że developerzy bardzo szybko je łatają. Własnoręczny kompilat może i chodzi trochę szybciej, ale trzeba ciągle sprawdzać czy nie ma nowych dziur i potem wszystko samemu łatać - od groma roboty. Dodatkowo w standardowym jaku są rózne fajne patche, np. voluntary-preemption.

 

Posiadam kernel-2.6.6-10.0.aur.8. Czy warto zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...