Skocz do zawartości

Płytki Instalacyjne Na Dysku


veild

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam, jestem nowy na tym forum.

 

Chciałbym zapytać o pewną kwestię, która jest podobno możliwa do wykonania.

 

Otóż chodzi mi o umieszczenie na dysku twardym komputera plików zawartych na płytach instacyjnych i skonfigurowanie systemu w taki sposób, aby podczas doinstalowywania nowych pakietów korzystał z plików rpm zgromadzonych na dysku - i nie wymagał korzystania z cd-romów.

 

Jeśli ktoś jest w stanie bardziej naświetlić mi jak to zrobić - będę nieopisanie wdzięczny.

 

Przeniesione z działu Instalacja systemu FC2

gajownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż chodzi mi o umieszczenie na dysku twardym komputera plików zawartych na płytach instacyjnych i skonfigurowanie systemu w taki sposób, aby podczas doinstalowywania nowych pakietów korzystał z plików rpm zgromadzonych na dysku - i nie wymagał korzystania z cd-romów.

Jedyne co mi przychodzi na myśl to zrobienie lokalnego repozytorium. Jeśli chodzi o yum to lóknij na to:

http://www.fedoranews.org/alex/tutorial/yum/

http://www.fedoranews.org/contributors/tony_smith/yum/

http://www.fedoranews.org/contributors/hal_canary/yum/

 

W przypadku apta też się pewnie da, ale to już google Ci pomogą :P

 

Przydatna sprawa, jeśli zarządza się większą liczba komputerów - pakiet ściąga się raz a nie n razy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety raczej mi nie pomoże :(.

 

 

Mam za to inny pomysł, ale potrzebuję do tego pewnej informacji.

 

Czy możliwe jest zamontowanie _pojedynczego_katalogu_ z dysku twardego?

 

Załóżmy taką sytuację, na dysku hda5 mam katalog FILMY. Chciałbym zamontować _tylko_ ten katalog. Czy jest to możliwe?

 

Albo ew. czy możliwe jest utworzenie czegoś w rodzaju skrótu/aliasu/przekierowania, które np. spowoduje przypisanie katalogowi /mnt/filmy zawartości katalogu FILMY z dysku hda5?

 

 

A całe to zajście bierze się z tego, że podczas doinstalowywania pakietów w FC2 system wymaga od użytkownika włożenia kolejno dysków nr 1 i nr 2. Niestety po tym jak zainstaluja się dane z dysku nr 1, a system poprosi o włożenie płytki #2 mimo tego, że dysk jest w napędzie otrzymuję komunikat błędu dostępu do dysku. Płyta jest z pewnością sprawna.

 

To samo zdarza się w przypadku wyboru innych pakietów do zainstalowania. Przykładowo gdy muszę w pierwszej kolejności włożyć dysk 2 to jest ok. Ale jeśli po nim trzeba wrzucić też płytkę nr 3 to już są problemy... Ręczne montowanie CD-ROMu nie pomogło.

 

Kiedyś ten sam problem rozwiązywałem w mało wymyślny sposób. Dysponowałem dwoma napędami CD i po prostu każda z płyt lądowała w osobnej stacji. Teraz niestety mam tylko jeden odtwarzacz cd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety raczej mi nie pomoże :(

A dlaczego nie? Zamiast Add/Remove Aplications będziesz używał yum/apt...

Załóżmy taką sytuację, na dysku hda5 mam katalog FILMY. Chciałbym zamontować _tylko_ ten katalog. Czy jest to możliwe?

Z tego co jest mi wiadome, to nie :/

A całe to zajście bierze się z tego, że podczas doinstalowywania pakietów w FC2 system wymaga od użytkownika włożenia kolejno dysków nr 1 i nr 2. Niestety po tym jak zainstaluja się dane z dysku nr 1, a system poprosi o włożenie płytki #2 mimo tego, że dysk jest w napędzie otrzymuję komunikat błędu dostępu do dysku. Płyta jest z pewnością sprawna.

Add/Remove Aplications jest raczej niedopracowanym programem i takie rzeczy mu się zdarzają. Kiedyś, jak nie miałem jeszcze nagrywarki, to próbowałem montować obrazy pod urządzenie loop żeby były dostępne w /mnt/cdrom i dalej nie dało się nic zainstalować. Lepiej przyjrzyj się programom takim jak yum lub apt - mają o niebo większe możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

Czy możliwe jest zamontowanie _pojedynczego_katalogu_ z dysku twardego?

 

Załóżmy taką sytuację, na dysku hda5 mam katalog FILMY. Chciałbym zamontować _tylko_ ten katalog. Czy jest to możliwe?

 

Albo ew. czy możliwe jest utworzenie czegoś w rodzaju skrótu/aliasu/przekierowania, które np. spowoduje przypisanie katalogowi /mnt/filmy zawartości katalogu FILMY z dysku hda5?

 

[ciach]

zamontowanie nie jest mozliwe.

ale mozliwe jest utworzenie linku, tzw miekkiego -> aliasu.

sprobuj (moze zadziala):

ln -s /mnt/filmy /home/user/katalog_zfilmami

 

niczego o nazwie /mnt/filmy oczywiscie byc nie moze..

zastrzegam, ze jest to propozycja bez mozliwosci sprawdzenia na rzeczywistym systemie ;) no i nigdy nie pamietam, czy najpierw ma byc link czy rzeczywisty cel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...