Skocz do zawartości

Instalacja Fc6 W Chipsecie Intela 965 Z Ich8


andrzejw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zmieniłem kłytę na (zbyt) nową, bo intel DG965SS, która ma kontroler SATA intela ICH8. SATA w BIOSie ustawia się albo na emulację IDE albo na prawdziwą SATA (native), czyli AHCI. Jeśli chodzi o Windows to na tym kontrolrze SATA-AHCI będzie dopiero obsługiwana w VISTA (można podobno zainstalować w XP tą wersję ICH8R z RAID).

Próbowałem zainstalować FC6 z SATA-IDE, ale instalacja zawiesza sie (nawet z opcją linux all-generic-ide). SATA-AHCI daje się zainstalować ale później system co i rusz się zawiesza.

Podobno jądro 2.6.18 miało rozwiązać problemy z najnowszymi sterownikami SATA.

Czy komuś udało się może zainstalować FC6 z kontrolerem intela ICH8 ( IDE lub AHCI ) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK!!!

ja mam gigabyte GA 965P DS3 - SATA II dysk 250GB i DVD-rw na IDE - na linuksie jest widziany dysk hd jako hda, a DVD-RW jako hde, fedora 6 chodzi ALE:

1. nie rozpoznaje całkowicie "965"

2. nie rozpoznaje całkowicie ITE 8718 - sensor odczytów napięć

3. nie rozpoznaje całkowicie karty dzwiękowej HD Audio ALC883

 

więc jest problemów dużo - ale jest to linux - nie ma co się dziwić - brak sterowników przez producentów.

 

Ten problem jest opisany w internecie - jest patch do kernela dla karty dzwiękowej, ale do sensora nic

nie znalazłem, na stronie lm-sensors - pisze, że nie obsługuje.

Czas leczy rany - trzeba poczekać, aż wyjdą wszystkie poprawki.

 

AHA !!! przy tej płycie głównej nie ma problemów z ustawieniem trybu DMA dla DVD-RW - jest ustawiony

po uruchomieniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe,

właśnie taką samą płytę mam w pracy :-), ona ma RAID czyli ICH8R. W Windows OK - chodzi zarówno SATA native jak i IDE. Tam z kolei zainstalowałem CentOSa. Dysk SATA widzi jako hda, ale nie widzi DVD, bo CentOS ma starsze sterowniki PATA. Problem można rozwiązać przez łaty.

 

Fakt, że to kwestia jakiegoś czasu. Denerwuje mnie tylko, że na płycie intela musze przestawiać w BIOSie SATA z IDE na AHCI, przy przejściu z Windows na (_linuxa_ → Linuksa) ORT, a na Vistę jakos nie mam ochoty :-).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, problem z zawieszaniem rozwiązała ponowna instalacja systemu ( dodalem opcję linux all-generic-ide do grub`a ). Czyli na tej plycie FC6 w wersji x64 przy SATA-AHCI dziala bez zarzutów. Ciekawe dlaczego instalacja zawieszala sie przy ustawieniach SATA-IDE zaraz po starcie anacondy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jak napisałem wcześniej - zmieniłem płytę, procesor, pamięć z ga Intel 945P i P4 524 na

GA I965P DS3, proc Core 2 Duo E6300, Ram 2x512MB Geil 800.

Sysem miałem zainstalowany na poprzedniej płycie głównej - instalowałem bez żadnych dodatkowych opcji przy starcie instalacji, po znianie tych elementów komputera, po jego złożeniu uruchomiłem FC6

zainstalowałem i poprawki.

Opcje w biosie płyty GA I965P DS3 dotyczące SATA i IDE mam następujące:

1.w pomenu "CMOS Setup...."

 

-SATA Port 0-3 Natiwe Mode - disable

-Onboard SATA/IDE Device - enable

-Onboard SATA/IDE CTRL Mode - IDE

 

przy takim ustawieniu jest automatycznie włączony tryb "DMA" dla napędu DVD.

a z tym walczyłem na poprzedniej płycie i nie dało się włączyć "DMA"

dysk HD jest widziany jako "HDA" a DVD-RW "HDE"

 

więc trudno mnie odpowiedzieć jak się zachowa FC6 podczas instalacji nowego systemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

zainstalowałem FC6 i 386 - 64 nie instaluję bo są problemy - niestety musi być ustawione w biosie AHCI

to zainataluje się bez problemów, ale źle jest ze sterownikami dźwięku HDA Intel - raz działa 10 razy nie,

sensory w ogóle nie odczytuje - tyle błędów, tylko mandriva 2007 i FC6 instaluje się na takim sprzęcie,

inne w tym z Linux+ 11/2006 - żadne się nie instalują - można sobie zmieniać opcje w biosie do woli, wszystko

sprowadza się do braku widzianego CDromu. wyświetla "/DEV/HD?"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...