Skocz do zawartości

Instalacja Fedory Core 6


bravo8

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety już jest klapa, źle przydzieliłem ilość miejsca na dyskach i juz w czasie aktualizacji zapełnił mi się. Teraz dowaliło mi pakietów w /var/cache/yum , dysk się zapełnił i mi podczas logowania zgłasza, że nie mogę sie zalogować bo nie mam miejsca na dysku, jak to można obejść. gdybym mógł jakoś wykasować pakiety z /var/cache/yum to by mi się zwolniło jakieś 700 Mb. Teraz nawet w oknie logowania nie mogę przejść do konsoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zainstalować Fedore na wybranej partycji, ale mam kilka pytań:
I jak w koncu podzieliles to wolne miejsce na partycje?...

 

1)Co to znaczy "Tylko nie zapomnij zaraz po instalacji zmienic lokalizacji folderu cache dla yuma (domyslnie /var/cache/yum/ - chyba, ze /var tez wydzielasz) bo przy pierwszym wiekszym update jestes ugotowany" ,u mnie właśnie tak jest /var/cache/yum , co mam teraz z tym zrobić? Pojawiy się właśnie 154 poprawki do systemu.
Ta uwaga byla skietowana do Kosi#1ego (ktory zasugerowal ze na / wystarczy 1GB...). To, ze tam wlasnie masz cache yuma w niczym nie przeszkadza jesli zalozyles rozsadne partycje (niestety sadzac z Twojego pozniejszego posta chyba Ci to nie wyszlo...)

 

Niestety już jest klapa, źle przydzieliłem ilość miejsca na dyskach i juz w czasie aktualizacji zapełnił mi się. Teraz dowaliło mi pakietów w /var/cache/yum , dysk się zapełnił i mi podczas logowania zgłasza, że nie mogę sie zalogować bo nie mam miejsca na dysku, jak to można obejść. gdybym mógł jakoś wykasować pakiety z /var/cache/yum to by mi się zwolniło jakieś 700 Mb. Teraz nawet w oknie logowania nie mogę przejść do konsoli.
Chcialo by sie powiedziec - a nie mowilem(?), ale nie bede kopal lezacego ;)

 

Uzyj Alt-Ctrl-F1...F6 i sprobuj zalogowac sie na roota (to powinno Ci sie udac mimo braku miejsca). Jak juz sie zalogujesz to mozesz usunac te sciagniete pakiety - ale po co? Wywal wszystko, zaloz porzadne partycje i postaw FC jeszcze raz, bo jesli ograniczysz sie do wyczyszczenia cache to obstawiam ze system bedzie Ci sie sypal srednio raz na dwa dni. Zlituj sie nad samym soba i posluchaj wskazowek troche bardziej doswiadczonych userow (bez obrazy Kosi#1 ;))

Powodzenia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boot - 1gb, swap - 2gb, / - 5 gb, home - 12 gb.

Horoba, ale masz wiedze, dzięki za pomoc. Wyrazy uznania.

 

Ps. Piszę z roboty, wykonując prace i co chwilke zerkam na forum :) teraz wydaje mi się, że poinstalowałem wiele nie potrzebnych programóe, dałem ręczny wybór, np. bzdetne gry, programowanie którego nie będę robił itd.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horoba, ale masz wiedze, dzięki za pomoc. Wyrazy uznania.
Chciales mnie obrazic? Nie dam sie ;)

Ja jestem tylko amatorem, fanem linuksa... ale nie fanatykiem (na windzie i novellu znam sie znacznie lepiej :D)

Jesli pozagladasz na to forum jeszcze jakis czas to zauwazysz kto tu rzadzi... ;)

 

boot - 1gb, swap - 2gb, / - 5 gb, home - 12 gb.

 

... poinstalowałem wiele nie potrzebnych programóe, dałem ręczny wybór, np. bzdetne gry, programowanie którego nie będę robił itd.

To fakt - musiales tego troche poinstalowac, bo w przypadku typowej desktopowej instalacji 5GB powinno Ci wystarczyc, a przynajmniej na jakis czas...

 

Niestety przesadziles z bootem i swapem - spokojnie mogles nie wydzielac boota lub dac mu max 128MB (nie marnowalo by sie prawie 1GB miejsca bo tak naprawde potrzebujesz tam max kilkadziesiat MB) a na swapa przeznaczyc 512MB - 1GB (ile masz pamieci?).

Z tym troche skromniejszym przydzialem zasobow na boot i swap na / mialbys prawie 7GB i to byloby juz calkiem niezle.

 

Mozesz sprobowac poszukac info na temat zmiany rozmiaru partycji i programow umozliwiajacych taki zabieg, ale IMHO bezpieczniej i szybciej bedzie postawic system od nowa...

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam 512 ramu, czytałem o pamięci swap i piszą że dla 512 Ram wystarczy 512 swap, ja przydziele 1gb, choć nie wiem czy zwiększanie swap coś dajei jest wskazane. Tak czy siak chyba dzisiaj jeszcze raz zainstaluje Fedore na nowo z nowym podziałem partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli pozagladasz na to forum jeszcze jakis czas to zauwazysz kto tu rzadzi... ;)

 

exbros wszyscy wiedza, ze rzadzi tutaj banda kota Tip-Top'a :D (nie wiem czy ogladales kiedys kreskówki ;) )

 

 

bravo8, zanim podejmiesz jakies kroki, poczekaj na kilka wypowiedzi, nie zawsze to co ktos napisze musi byc prawda... kazdy czasami sie myli...

w ogóle najlepiej, jak wszystkie watpliwosci zweryfikujesz na googlach

 

Na razie mam 512 ramu, czytalem o pamieci swap i pisza ze dla 512 Ram wystarczy 512 swap, ja przydziele 1gb, choc nie wiem czy zwiekszanie swap cos dajei jest wskazane.

 

daj 512mb, jestem pewien, ze tyle wystarczy... nie chodzi o to, ze wiecej nie jest wskazane, tylko czy potrzebujesz... jak wiadomo swapowanie z dysków nie jest najwydajniejsze na swiecie, wiec zwiekszenie jego ilosci w ogóle nie wplynie na wydajnosc systemu (chyba, ze potrzebujesz naprawde duzo pamieci ram, ale w takim wypadku lepiej dokupic troche kosci)

 

kiedys pracowalem na kompie, który mial 512mb (teraz mam troche mniej ;/ )

bardzo rzadko zapychalem calya pamiec... nigdy takze nie zdarzylo sie, zeby zabraklo mi swpa

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...