Skocz do zawartości

Ubuntu 6.10 + Xp + Fedora Core 6


matiit

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Ubuntu 6.10 i XP

XPka używa siostra

Chciała by pobawić się linuxem

Chcę jej zainstalować Fedore Core 6 jednocześnie nie usuwając XPka bo do mojej Drukarki nie ma sterów na (_linuxa_ → Linuksa) ORT

moje partycje to:

NTFS-systemXP - 10 GB

Fat32- trzymam tu całą muzykę Filmy i Gry-29 GB

ext3- / i home da Ubuntu- tutaj mam CAŁE UBUNTU (oprócz muzy i filmów które trzymam na FAT32)- 20 GB

Nieprzydzielone miejsce na którym chcę zainstalować Fedorę Core 6 - 9,5 GB

 

___________________________

 

Fedorę chce zainstalować tak żebym miał:

1) 1 Gruba (tego z Ubuntu)

2) wspólnego Swapa dla Ubuntu i Gruba (niekoniecznie)

3) oddzielne home i oddzielne jądro

 

________________________________________________

Da się Tak jak chcę

Jak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako root uruchom:

/sbin/parted

i wpisz: print

Wklej na forum wynik.

 

1). Nie bedzie problemu, instalator pyta czy zapisac boot loadera, czy nie.

2). Da sie (tylko ze moze byc problem z hibernacja), jezeli nie uzywasz to nie powinno byc zadnych problemów

3). Zalezy jak masz dokladnie ulozone partycje (chodzi glównie o partycje EXTENDED)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  Typ          System plików  Flaga    
1     32,3kB    10,8GB  10,8GB   główna       ntfs           ładowalna
2     10,8GB    42,6GB  31,8GB   główna       fat32          lba      
3     42,6GB    53,2GB  10,6GB   główna       ntfs                    
4     53,2GB    80,1GB  26,9GB   rozszerzona                          
5     53,2GB    78,9GB  25,8GB   logiczna     ext3           ładowalna
6     78,9GB    80,1GB  1127MB   logiczna     linux-swap              

(parted)

Ta wolna ro jest ta nr. 3 ntfs ale ona jest pustai ją moge skasowac w każdej chwili

 

Co do wspólnego swapa to może go nie być (zależy mi na hibernacji

 

 

Co teraz możesz powiedzieć ??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może być problem, bo z tego co mi wiadomo to nie da się utworzyć dwóch partycji rozszerzonych. Można mieć tylko 4 partycje główne, u Ciebie wygląda to tak:

1 - główna (ntfs)

2 - główna (fat32)

3 - główna (ntfs)

4 - główna-rozrzerzona (partycja na którą sie 'dzieli' na kolejne partycje - logiczne)

 

Chyba najlepszym wyjściem było by przesunięcie partycji (np. Partition Magic, itp), tylko że jak ci sie komp zwiesi, itp to prawdopodobnie stracisz te przenoszone partycje. Ja już kilka razy prznosiłem partycje i nie było żadnych problemów.

Przydało by się usunąć tą 3 główna partycje, lub ją zamienić na SWAP dla FC (chyba tak by było lepiej bo nie wiem czy da się zmienić numeracje głównych partycji).

 

Osobiście sugerowałbym tak:

1. Usunąć partycję nr3 (będzie ona na SWAP dla FC)

2. Rozszerzyć całą partycję rozszerzoną (EXTENDED) w 'lewo' tak, aby na tej nr3 zostało 512 (lub 1gb) wolnego na SWAP dla FC. (to będzię dośc długo trwało bo będzie trzeba przenieść wszystkie dane z tej 26,9GB partycji) - niech ta EXTENDED zajmuje całe miejsce do końca dysku (tak jak masz teraz

3. Na tej roszerzonej teraz będziesz miał na końcu wolne miejsce które możesz przeznaczyć na np. partycje dla fedory: (np. ok 100mb na "/boot", część na /home, i część na "/" - główną).

 

W instalce FC6 wybierasz tak (zakładam, że masz dysk PATA podłączony do pierwszego kanału na master):

- wybierasz własny układ partycji (sam je będziesz tworzył i przydzialał)

/dev/hda1 - nic nie zmieniasz (10,8GB główna ntfs )

/dev/hda2 - nic nie zmieniasz (31,8GB główna fat32)

/dev/hda3 - formatujesz jako SWAP (bedzie tutaj te 512 lub 1gb na SWAP, w zależności ile wsześniej sobie wybrałeś)

/dev/hda4 - to jest partycja rozszerzona (ona będzie podzielona na kolejne partycje logiczne)

/dev/hda5 - nic nie zmieniasz (tutaj masz Ubuntu - 25,8GB logiczna ext3)

/dev/hda6 - nic nie zmieniasz (SWAP dla ubuntu)

(tutaj masz nieprzydzielone miejsce więc dodajesz kolejne partycje)

/dev/hda7 - tutaj możesz mieć ten ext3 "/boot" (100mb) - nie jest to wymagane, ale tak przeważnie się robi (troche bezpieczniej) -

/dev/hda8 - ext "/home"

/dev/hda9 - ext "/" (główna partycja - root - to nie jest "/root"!)

 

Prawdopodobnie jak będziesz miał 2x SWAP to fedora użyje tej pierwszej, chociaż nie mam pewności (nigdy tego nie sprawdzałem), może podmontować 2 naraz, ale to nie będzie problem, pózniej jak wystartuje FC to sobie wyedytujesz /etc/fstab tak aby była tylko jedna SWAP i ew. podmontujesz te pozostałe partycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partycję 3 (tą ntfs) miałem zamiar usunąć i podzielic ją na swap dla Fedory i /
No to juz Ci przeciez fdtech powiedzial, ze jej nie podzielisz. Na dysku moze byc max. 4 partycje podstawowe (w tym rozszerzona) i tak wlasnie jest teraz. Jedyny sposob to po usunieciu partycji 3 przeniesc czesc wolnego miejsca w obreb partycji rozszerzonej (jeszcze raz fdtech).

Ja osobiscie nie polecam PartitionMagica do operacji na partycjach ext3, ale zdaje sie, ze nie ma innej mozliwosci...

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...