Skocz do zawartości

Kernel Panic: Pae-enabled...


Monk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Już od trzech dni z tym walczę - bezskutecznie...

 

Nabyłem pisemko Linux+Extra z Fedora Core 6, na dwóch DVD.

 

Instalacja przebiega bez problemu. Potem - wiadomo - jest restart. Pokazuje się GRUB, mogę sobie wybrać system do zabootowania (jest tam tylko FC6, więc dużego wyboru nie mam... ;) ). Wyrzuca mnóstwo komunikatów, a na koniec - kernel panic takiej treści:

 

not syncing: cannot execute a PAE-enabled kernel on a PAE-less CPU

 

Przeszukiwałem już google na tą okoliczność. Znalazłem kilka rozwiązań błędu kernel panic, jako takiego, ale nic konkretnego, co pozwoliłoby mi rozwiązać ten kłopot... :(

Wyczytałem gdzieś na anglojęzycznym forum o poleceniu swiotlb=force, ale czy to działa, czy pomaga - nie wiem.

Próbowałem chyba wszystkiego: instalowania wszystkich pakietów, instalacji minimalnej... Za każdym razem - to samo.

 

Czy ktoś z Was spotkał się z czymś podobnym? A szczególnie - z rozwiązaniem tego problemu?

 

Zaznaczam, że nie jestem "wymiataczem" (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Proszę więc nie pisać "chrootujesz się na...", tylko "w konsoli uruchomionej tak i tak wpisujesz polecenia: (...) powinieneś otrzymać taki to a taki komunikat (...)" itd. w podobnym stylu.

 

Proszę, pomóżcie, bo inaczej będę musiał wrócić do Windowsa, którego naprawdę mam serdecznie dość!!!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto dokladne parametry kompa:

 

LAPTOP FUJITSU SIEMENS MODEL LIFEBOOK S6120

 

PROCESOR 1,6 MHz INTEL MOBILE CENTRINO

512 MB RAM DDR SDRAM

60 GB DYSK TWARDY

Dysk fizyczny FUJITSU MHT2060AT (60 GB, 4200 RPM, Ultra-ATA/100)

NAPED DVD/CD-RW

Naped dysków optycznych MATSHITA UJDA750FDVD/CDRW (DVD:8x, CD:24x/24x/24x DVD-ROM/CD-RW)

KARTA GRAFICZNA Z AKCELERATOREM DO 64MB DZIELONA Z RAM INTEL 855GM

Karta wideo IntelŽ 82852/82855 GM/GME Graphics Controller (64 MB)

WI-FI

Karta sieciowa IntelŽ PRO/Wireless LAN 2100 3B Mini PCI Adapter

BLUETOOTH

FAST IFRD

MODEM

KARTA SIECIOWA Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC

LACZE IEEE 1394

2 x USB

WEJSCIE MIKROFON ORAZ SLUCHAWKI

WYJSCIE NA ZEWNETRZNY MONITOR

Karta dzwiekowa Intel 82801DB(M) ICH4(-M) - AC'97 Audio Controller [b-1]

 

 

(lepiej wiedziec wiecej, niz mialoby czegos zabraknac, prawda?)

 

godz. 20:24.

Dzisiaj zadalem sobie nieco wiecej trudu i sciagnalem ISO plyt 5 plyt CD (chcialem sprawdzic, czy przypadkiem jakiejs trefnej plyty w pismie nie bylo). Niestety, problem jest ten sam...

Bardzo prosze o pomoc, bo juz cholery dostaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem rozwiązanie swojego własnego problemu!

 

Konkretnie, na tej oto stronie: https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_bug.cgi?id=211941

Komentarz nr 63 okazał się być tym rozwiązaniem, którego było mi trzeba!

 

Dla chętnych: tym razem, zanim wystartowała instalacja wybrałem opcję "F4 - Kernel", zamiast zwykłego klepnięcia ENTERA.

 

Potem wpisałem "linux i686", potwierdzając swoją decyzję ENTER-em. Z początku bez zmian - instalacja zastartowała tak samo, ale tym razem system zabootował się (po restarcie) bezbłędnie!

 

Dzięki wszystkim, którzy zainteresowali się moim kłopocikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"F4 - Kernel", zamiast zwyklego klepniecia ENTERA.

 

Potem wpisalem "linux i686", potwierdzajac swoja decyzje ENTER-em. Z poczatku bez zmian - instalacja zastartowala tak samo, ale tym razem system zabootowal sie (po restarcie) bezblednie!

Troche sie spoznilem, bo wlasnie do tego zmierzalem - w ten sposob wymusiles instalacje zwyklego kernela i686 :)

Dobra. Wazne, ze juz po klopocie

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, chyba nie do końca, niestety, kłopot jest rozwiązany... Pospieszyłem się ze swoim triumfem...

 

Spróbowałem zainstalowac raz jeszcze, wpisałem 'linux i686', ale potem wybrałem wszystkie pakiety, jakie tylko były do wyboru (poprzednio wybrałem tylko sugerowaną, minimalną instalację).

 

I po reboot - ten sam komunikat...

 

Znalazłem też polecenie 'linux kernel=i686'. Czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi poleceniami? Czy ono pomoże?

 

Sprawdzę to dzisiaj wieczorem, ale jeśli ktoś wie coś na ten temat - proszę o opis/sugestie/uwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ponownie zainstalować z minimalną, albo podstawową ilością pakietów.

Pozostałe zainstalujesz jak system wstanie.

Jak masz dostęp do internetu to najlepiej przez

# yum

Jak go skonfigurować znajdziesz na forum.

Najważniejsze jest to aby system wstał, a później może instalując poszczególne pakiety znajdziesz problem albo wcale go nie będzie.

System po instalacji i tak powinieneś zaktualizować tak, więc prawie na jedno wyjdzie.

Ja zawsze instaluję podstawowe ponieważ nieraz niektóre pakiety się wysypują i instalka idzie w diabły.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alkman, tak właśnie zamierzałem zrobić, ale, wiesz - lenistwo przeze mnie przemówiło... ;)

 

W standardzie jest tylko GNOME, ale spróbuję jeszcze zaznaczyć KDE. Jak się nie uda, zostanę przy standardzie, a potem będę doinstalowywał.

 

Dzięki w każdym razie za pomoc i wsparcie.

 

Pozdrawiam,

Monk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie problemu kernel panic na laptopach z intelowskimi procesorami mobilnymi

 

prawdopodobna przyczyna wystepowania problemu: Fedora Core 6 domyslnie zorientowana jest na uzywanie PAE, a udokumentowano juz (patrz http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension), ze np. na intelowskich procesorach mobilnych na szynie 400MHz PAE nie dziala

 

teoretycznie powinno nam pomoc nie wybieranie w trakcie instalacji w pakietach kategorii wirtualizacji, na nieszczescie okazuje sie, ze domyslne jadro bedace alternatywa dla jadra z PAE jest skopane i powoduje przedziwne komplikacje w korzystaniu z Internetu - pingi do wewnetrznych i zewnetrznych komputerow wydaja sie byc w porzadku, ale okazuje sie, ze z poziomu Lynxa / Firefoxa nic oprocz stron Google, Neostrady, TP S.A. i CNN nie dziala i bynajmniej nie jest to ani problem zwiazany z interfejsem sieciowym, moim providerem, SELinuxem, ustawieniami firewalla czy tez jakimis uslugami - winne jest tylko jadro

 

wyjscie z sytuacji: nalezy pobrac pliki najnowszego zwyklego jadra i pliki mu potrzebne, nagrac je na plytke, odpalic komputer z pierwszej plytki instalacyjnej w trybie linux rescue, zrobic chroot zainstalowanego systemu (chroot /mnt/sysimage) i zainstalowac wspomniane pakiety

 

najpierw odinstalowujemy "nash" (rpm --erase --nodeps nash), ponieważ stara wersja nie chciała się uaktualnić, a potem instalujemy/uaktualniamy w następujący sposób:

rpm -ivh nash-5.1.19.0.2-1.i386.rpm

rpm -U iproute-2.6.19-1.fc6.i386.rpm

rpm -ivh kernel-debug-devel-2.6.19-1.2895.fc6.i686.rpm

rpm -ivh kernel-kdump-devel-2.6.19-1.2895.fc6.i686.rpm

rpm -U mkinitrd-5.1.19.0.2-1.i386.rpm

rpm -ivh mkinitrd-devel-5.1.19.0.2-1.i386.rpm

rpm -ivh libbdevid-python-5.1.19.0.2-1.i386.rpm

rpm -ivh kernel-kdump-2.6.19-1.2895.fc6.i686.rpm

rpm -U kernel-headers-2.6.19-1.2895.fc6.i386.rpm

rpm -ivh kernel-doc-2.6.19-1.2895.fc6.noarch.rpm

rpm -ivh kernel-devel-2.6.19-1.2895.fc6.i686.rpm

rpm -ivh kernel-debug-2.6.19-1.2895.fc6.i686.rpm

rpm -ivh kernel-2.6.19-1.2895.fc6.i686.rpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...