Skocz do zawartości

Anty-spyware, Antywirusy Itp. Na Fc 2


tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie : czy pod linuxem (_wogóle_ → w ogóle) ORT istnieje coś typu programy antywirusowe, anty-spyware, programy do usuwania różnych reklam i programików które się instalują mimo naszej woli. (_wogóle_ → w ogóle) ORT nie jestem w tym temacie zorientowany, być może (_wogóle_ → w ogóle) ORT nie ma tego problemu pod linuxem, ale pytam bo wiem że pod Win jest to dość duży problem. Dziękuję i pozdrawiam - Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są programy antywirusowe. Ja wczoraj zainstalowałem sobie program F-PROT. Instalacja, a szczególnie obsługa tego programu jest niestety bardzo trudna, ponieważ wszystko robi się w trybie tekstowym z konsoli,a wszelka pomoc dla Linuksa jest w języku angielskim. Program można ściagnąć ze strony www.f-prot.com (firma ma też polską stronę www.f-prot.pl -F-Prot dla Windowsa). Tam znajdują sie także wszelkie informacje na temat jego obsługi (także FAQ). Najpierw ściagamy plik (ja pobrałem F-PROTa ze strony www.idg.pl). Następnie kopiujemy go do katalogu /usr/local (koniecznie właśnie do tego katalogu). Wchodzimy do tego katalogu i rozpakowujemy plik co powoduje utworzenie katalogu f-prot. Wchodzimy do tego katalogu i wydajemy komendę ./install-f-prot.pl . Trudnym momentem instalacji są pytania o utworzenie symlinków do np.:plików manual -nic nie należy tu zmieniać - dokładnie należy po prostu przepisać ścieżki podane w nawiasach. Aby ściągnąć nowe szczepionki należy z konsoli z katalogu root wydać polecenie: /usr/local/f-prot/check-updates.pl . Po chwili zostanie ściagnięta i zainstalowana nowa baza wirusów co zostanie potwierdzone komunikatem update successfull. Aby przejrzeć listę wirusów -zkatalogu /usr/local/f-prot wydać komendę: f-prot- virlist. Skanowanie - z powyższego katalogu wydać polecenie: f-prot /nazwa katalogu do przeskanowania. Przykład gdy chcemy przeskanować katalog home -wydajemy polecenie: f-prot /home. Można też ustawić automatyczne skanowanie ustawiając dzień i godzinę. Ta wersja co mam (Program Version 4.3.2, Engine 3.14.7) wykrywa 115700 trojanów i 15750 wirusów Windowsowych i 405 wirusów napisanych dla Linuksa. Uwaga! Program jest darmowy wyłącznie do użytku domowego -na firmę należy wykupić licencję. Niewątpliwą zaletą programu jest także możliwość darmowego aktualizowania bazy wirusów (wczoraj była już baza z 6 września br).Program pomimo karkołomnej obsługi ma wiele funkcji (także skanowanie maili) Wszystko nalezy jednak ustawiać w konsoli wydając odpowiednie polecenia, jednak nie będę na niego narzekał, bo darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda. Pozdro B)

 

PS. Uwaga! pojawił się FPROT w wersji rpm- bardzo prosta instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...