Skocz do zawartości

Problem Z Fedora Core 6.0 I Winxp


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

nie wiem czy na dobrym forum to umiescilem wiec z gory przepraszam za blad jesli wystapil

mam bardzo duzy i powazny problem z ktorym nie moge sobie poradzic i prosze o pilna pomoc

hdd0 160gb ntfs/winxp

hdd1 8gb fedora core

w winxp zostal sformatowany dysk 8gb calkowiecie

 

po restarcie kompa pojawia sie grub i nie wiem jak xp wlaczyc, albo jak sie calkiem pozbyc grub`a

prosze o wmiare najszybsza odpowiedz bo chcialem formatowac calosc ale jeszcze danych z c wszystkich nie zgralem na inny dysk

 

pozdrawiam

krzysiek

 

p.s. jestem poczatkujacy w linuksie/fedora core

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po restarcie kompa pojawia sie grub i nie wiem jak xp wlaczyc
Z menu wyboru się nie da?

jak sie calkiem pozbyc grub`a

Z konsoli odzyskiwania systemu musisz wykonać 2 polecenia: fixmbr i fixboot. Nie wiem jednak, czy w takiej kolejności, bo nigdy nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

menu maert nie pojawia sie poniewaz gryb nie wiem gdzie jest zainstsalowany ale chyba na partycji winxp albo w biosie. poprostu nie ma zadnej mozliwosci przez grub dojscia do partycji linuksa bo jej nie ma a z poleceniem zaraz sprobuje, dzieki wielkie, mam nadzieje ze cos pomoze

 

Pozdrawiam

krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sie wkurzylem i instaluje fedore od nowa, mam nadzieje ze to juz naprawi problem, temat mozna zamknac chyba ze ktos napisze jak odinstalowac gruba albo odinstalowac linuksa fedora core6, poniewaz posiadam legalnego windowsa xp, i zamierzam tez z czasem zaistalowac windows vista bo posiadam tez licencje tylko wymagane jest 1gb ramu a mam 512.

 

pozdrawiam wszystkich

krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo proste, tylko zaszlo nieporozumienie :)

 

lszk napisal Ci jak to naprawic, tyle ze nie dodal, ze fixboot i fixmbr to polecenia windowsowe (od W2k w gore)...

 

Zbootuj kompa z CD instalacyjnego, uruchom w trybie awaryjnym (kosola odzyskiwania systemu) i po uruchomieniu w trybie tekstowym wydaj te 2 polecenia.

Po zabiegu.

 

BTW - grub zainstalowany jest w sektorze rozruchowym (MBR - Master Boot Record) pierwszego dysku...

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko bylo by fajnie gdyby nie fakt ze wczoraj chcialem wywalic linuksa na stale ale nie udalo mi sie bo grub sie zwalil, chcialem sobie zformatowac XP a tu nie moge ten grub jest do bani :( chce miec linuksa(fedora core6) bo moja dziewczyna najczesciej z niego kozysta na dysku 2 a na 1 chce miec normalnie win XP, chcialbym zeby przelogowanie sie na linuksa bylo mozliwe tego z pozycji XP, zeby nie bylo jakiegos grub itp. bo przez tego grub`a to nawet plyty bootowanej nie moge odpalic i poprostu denerwuje mnie to a jestem bardzo spokojna osoba i opanowana .... mam dosc ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nerwy są zupełnie niepotrzebne... :) - Grub nie ma nic do uruchamiania płyt bootowalnych, to raczej ustawienia BIOS. Zauważ, że jak na "bardzo spokojną osobę i opanowaną", to pochopnie przystąpiłeś do czynności o których nie miałeś pojęcia? Może trzeba było najpierw zapytać, potem zastanowić czy zrozumiałeś, a potem dopiero działać? :)

 

Do naprawy tego co zrobiłeś, wystarczy Ci płyta winXP, jak już Ci opisał to exbros.

 

Na przyszłość, mając dwa dyski twarde, wcale nie musisz instalować grub-a na dysku z XP, możesz zainstalować go na dysku z Linuksem, a system do bootowania wybierać poprzez menu startowe z BIOS-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajnie tylko w jakis sposob zainstalowac gruba, albo najlepiej go przeniesc na drugi dysk, bo w rzeczywistosci zadko kozystam z linuksa chociaz chcialbym sie go nauczyc ale ze posiadam komputer stacjonarny to niestety nie mam czasu na nim siedziec, inaczej by to bylo na laptopie ... prosze o konkretne porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak fajnie tylko chce odpalic cd boot z install xp (niestety nie idzie) laduje sie grub a przedtem pokazuje ze chce bootowac cd ale nie odpala sie :( w bios mam ustawione najpierw bootowanie cd a plytka dziala bo juz nie raz z niej bootowalem. chyba ze moze cos sie popsulo, wiec mam pytanie jak najlpiej nagrac plyte bootowana z winxp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy starcie komputera (gdy BIOS czyta podłączone napędy) wybierz boot menu BIOS-u (z reguły "Esc" w AWARD i "F8" w AMI), wyświetli Ci się lista dostępnych dysków i napędów, i tu wybierz ręcznie napęd w którym masz płytę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...