Skocz do zawartości

Szybkość Uruchamiania Programów


M-A-R-E-K

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno co mnie boli uzywajac (_linux'a_ → Linuksa) ORT to fakt ze sam system działa przynajmniej u mnie wolniej od window$a

 

Pomijam uruchamianie systemu bo zapewne ma tutaj znacznie wiecej do zaladowania i do tego sie (_wogole_ → w ogóle) ORT nie przyczepiam ale przykładowo zainstalowana w widnowsie przegladarka internetowa firefox, uruchamia mi sie w jakies 0,25 sekundy natomias odpalenie tej samej wersji przegladarki pod linuxem (fedora core 2) to juz czas okolo 2 sekund. Tyczy sie to pierwszego odpalenia zaraz po zaladowaniu systemu, idzmy dalej i wylaczmy przegladarke i wlaczy ja jeszcze raz, w windowsie 2 wlaczenie przegladarki odpala sie juz w 0,000001 sek czyli zaraz po kliknieciu mam juz otwarte okno natomiast w Fedorze nadal jest to okolo 2 sekund, tak samo jest z innymi programami ktore jesli bym porownywal do otwarzania to zawsze w windowsie jest to szybcie.

 

Co dziwne duze roznice wystepuja przy pgrogramach firmy stworzonych przez mozille byc moze ma to duze zwiazek z tym.

 

Jakie moga być tego przyczyny ??

Czyżby biblioteki ładują się w windowsie razem z systemem natomiast w linux''sie laduja sie one dopiero po uruchomieniu programu i czyszcza sie one zaraz po zamknieciu programu ??

 

 

 

 

Piszac ten artykuł nie mam na celu udowaniac ze windows w tym przypadku jest lepszy bo byc może przyczyna leży w mojej niewiedzy i da sie jakoś temu zaradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

joł

a napisz coś więcej tj.

- ile masz ramu?

- system plików?

- binarki czy źródła [system i firefox]?

- który firefox [0.9 chodzą szybciej niż 0.8 i wcześniejsze]

 

+ wyjaśnienia

-źródła chodzą szybciej niż rpm [binarki] ponieważ są kompilowane pod konkretny procesor [AMD/Intel/VIA/PowerPC] posiadający unikatowe instrukcje

-GNOME z zasady chodzi szybciej niż KDE [jest też ładniejszy :P ]

-oprócz firefoxa pod linem masz też: opere, epiphany, mozille, linxa, lynksa i kilkanaście innych dobrych przeglądarek [nie polecam konquerora] [zresztą nie tylko ja B) ]

-poza tym linuch ma swoje kaprysy

p.s. jeśli Cię to pocieszy MacOS X 10.2 wcale nie chodzi szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, moje doświadczenia też są takie, że przy małej ilości RAM-u (najpierw 128, potem 256) win2k działa szybciej niż fedora core 2. A już firefox czy oowriter to uruchamiają się tak długo, że można całą dobranockę w międzyczasie obejrzeć. :lol: Dotyczy to KDE. Bo już w XFCE4 czy fluxboksie jest dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie warto dodac jaki ma sie sprzet wiec pisze:

 

Athlon Xp2600+ (1,9Ghz)

DualDDR 512

Dysk 120GB

 

No mysle ze te informacje wystarcza. :-)

 

System plików ext3

 

FireFox akurat był kompilowany ze źródła natomiast thunderbird juz z paczki.

 

FireFox 0.9.3

 

Uzywam KDE (To KDE jest ladniejsze a szybkosc na moim sprzecie jest identyczna obydwu X'ów możecie nie wierzyc ale naprawde działaja jednakowo szybko włacznie z uruchomieniem.

 

Takze panowie sprzet mysle ze nie jest najwolniejszy natomiast nazwijmy to tak ze pod windowsem tesz masz "paczke" :-) która sie instaluje i dziala zdecydowanie szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FireFox akurat był kompilowany ze źródła natomiast thunderbird juz z paczki.

Kompilowanie źródeł wcale nie przyspieszy działania aplikacji, jeśli przed procesem kompilacji nie ustawimy ospowiednich flag dla kompilatora i dopiero one powodują, że zostają wykorzystane unikalne komendy procesora. Całkowity przyrost prędkości nie sięga jednak więcej niż 7% lub około 44% dla systemów 64-bitowych. Przyspieszenie możemy zaobserwować najbardziej przy ładowaniu aplikacji. Poczytaj to.

 

Znaczna część programów ładuje się wolniej niż w Windows, z kilku względów. Kilka już znasz - chodzi mianowicie o ładowanie i wyładowanie bibliotek z systemu. Długo czekamy, gdy program korzysta z wielu bibliotek, a jeśli np. pracujemy pod Gnome i uruchomimy program z KDE czekamy ogrom czasu, gdyż właśnie biblioteki KDE muszą być załadowane. Podobnie jest z programami, które korzystają z modułowych funkcji jądra. Te funkcje zostają załadowane do systemu, dopiero gdy "upomni się" o nie jakaś aplikacja. Poza tym Windows ma wielką przewagę nad Linuksem (co przyznał sam Alan Cox) w kwestii współpracy między środowiskami programów i systemu okien, a także współingerencji aplikacji, które nie zostały napisane "z myślą o sobie"... Poza tym, można się spodziewać, że Linux ma dużo więcej do roboty (sprawdzanie uprawnień, etc.) niż Windows (przypuszczalnie) w momencie próby uruchomienia aplikacji.

 

Mało pamięci RAM też spowalnia uruchamianie, gdyż system na bieżąco musi w niej sprzątać i robić nowe miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze prosze, poraz kolejny bardzo dziękuje za wyjaśnienie w tak dokładny sposób problemu.

 

Co nie zmienia faktu ze problem nadal jest i jest on dosc uciażliwy (moze za bardzo wymagajacy jestem :-)

Piszac ten temat faktycznie stwierdziłem że inne aplikacje uruchamiaja sie znosnie albo bardzo szybko.

 

Macie jakies pomysły na rozwiazanie tego problemu ? chodzi dla przypomnienia o aplikacje mozilli

 

Jednym z rozwiazań jest używanie innej przegladarki, no ale ja wolał bym tego nie robic.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dpalenie tej samej wersji przegladarki pod linuxem (fedora core 2) to juz czas okolo 2 sekund

 

Chciałem tylko zauważyć, że to poważny problem. Ja mam P II 266 i o dwóch sekundach to sobie pomażyć mogę (chociaż mi akurat FC2 chodzi szybciej).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...