Skocz do zawartości

Aktualizacja Fc6 X86_64


callou

Rekomendowane odpowiedzi

Zaktualizowałem sobie FC6 x86_64, mam najnowsze jądro i dużo nowych pakietów. Jestem ciekaw czy mój linux korzysta z tego nowego oprogramowania?

Czy powinienem może to stare jakoś usunąć?

Przecież na dysku jest ok. 2 GB mniej miejsca, czyli że obok starych istnieją nowe.

Uważam, że skoro są nowe, to stare są nie potrzebne, jak więc zrobić tak, żeby zmusić system do sotosowania najnowszych zainstalowanych pakietów i usunąć przy tym stare, które posiadają nowszą swoją zainstalowaną wersję, nie niszcząc przy tym swojego Linuksa?

Poza tym w grubie mam obok starego jądra nowe jądro, nie wiem, z którego mam startować swojego Linuksa? Z nowego zapewne... Ale czy wówczas wszystko będzie działać jak należy? Czy po aktualizacji wystarczy usunąć wpis ze starym jądrem i uruchamiać system za pomocą nowego i wszystko będzie jak należy?

Ale co wówczas ze starym oprogramowaniem (ze starymi wersjami), kto je usunie z systemu?

Czy może aktualizacja była tylko po to, żeby (zaśmiecić nieco swój system) dociągnąć nowe pakiety, aby współistniały ze starymi (ale wówczas jak wymusić stosowanie nowych?) Czy trzeba wszystko potem ręcznie konfigurować, czy może jest jakieś narzędzie, które odśmieci mi system ze starych, niepotrzebnych wersji programów, i który zapewni mi optymalną konfigurację nowego oprogramowania?

P.S.

Nie rozmumiem troszkę mechanizmu aktualizacji.

Sama aktualizacja się powiodła, tylko co mam teraz zrobić, żeby ją w 100% odczuć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja przy pomocy yuma dziala tak, ze nadpisuje na stare nowe. Przynajmniej na 32 bitach. Jak jest pod 64, nie wiem (to znaczy nie wiem, czy nie ma bledów). Zobacz co robil yum w jego logu. Moze tez byc tak, ze dysk zajmuje Ci cache yuma, czyli pakiety i inne dane, które sciagnal, aby dokonac aktualizacji.

Po drugie: po to po aktualizaji sa 2 jadra, ze gdyby to nowe nie dzialalo, zawsze bedziesz mial stare. Zostaw je i nie ruszaj, bo moze Ci sie ono (to stare) kiedys przydac. Po nastepnej aktualizacji to najstarsze zostanie usuniete i bedziesz mial 2 a nie 3.

Dobranoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...