Jump to content

Recommended Posts

wybaczcie mi moje bezczelnie "niegoogle'owe" pytanie, ale nie mam pojęcia nawet czego szukać. Otóż chodzi mi to linuksowe, a najlepiej fedorowe rozwiązanie podobne do domeny Windows 2003. Musiałoby ono spełniać następujące warunki.

 

1. Uzytkownik może się zalogować na dowolnym z komputerów podpiętych do sieci używając swojego loginu i hasła, przy czym po logowaniu otrzymuje swoje ustawienia i dokumenty.

 

2. Możliwe jest naprawienie uszkodzonego systemu nie przez reisntalację, lecz przez skrypt instalacji automatycznej, najlepiej z lokalnego repozytorium pakietów.(Kickstart)

 

3. Kwestia aktualizacji jest rozwiązania w nasŧepujący sposób. Serwer aktualizuje repozytorium pakietów-updateów które jest lokalne. Yum-updatesd sprawdza czy dostęþne są aktualizacje sprawdzając zrobione repozytorium na serwrze i pobiera stamtąd pliki. Dzięki temu RPM pobierane jest RAZ, a kolejne stacje robia update pobierajac łatki z lokalnego repo.

 

4. Gdy zostaną wydane nowe wersje pakietów systemu, repozytorium instalacji aktualizuje sie, dzięki czemu przy przywracaniu stacji (Kickstart), nowo postawiony OS zawiera od razu a

ktuazlizacje.

 

5. Użytkownik nie ma dostępu do Terminala, co wymaga stałego, jednego, niemożliwego do modyfikacji menu Aplikacje. Użytkownik nie może też dodawać do panelui niektórych apletów oraz przegladac cudzych plików.

 

Niestety, nie umiałem znaleźć innego tak kompleksowego rozwiązania, poza Windows Server. A nie wierzę, ze ten system to jedyne wyjście ;)

 

Dzięĸuje wszystkim za odpowiwedzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinno dać się to spokojnie zrobić. Najłatwiej jakbyś miał na maszynach klienckich też linuksy. Z windowsami to raczej przez sambę, a wiem że przy takich grubych akcjach samba czasem szwankuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o rozwiazanie całkowicie linuksowe, tylko interesuje mnie czy poziom funkcjonalności Red Hata będzie zbliżony do funkcjonalności Windows 2003. Dlatego szukam jak nazywaja się narzędza do zarządzania userami, przywracaniem stacji itd, bo nie wiem do czego czytać dokumentację. W WInodws te aplikacje nazywają się REMINST, Management Console, a technologia Active Directory. A co tutaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsze narzędzie "reinstalacji" to byłby tutaj tar. Instalacja to nic innego jak kopiowanie danych skądś na dysk. Więc robisz obraz i potem go przywracasz. Właściwe jeżeli chodzi o komputery klienckie to wcale nie zastanawiałbym się nad czymś takim jak reinstalacja. Dajesz userowi konto looserskie :) bez jakichkolwiek uprwanień, więc koleś nic nie może popsuć. No chyba, że to jakiś domorosły hakir i będzie kombinować. Ale w jakimś np. biurze nie przejmowałbym się reinstalacjami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
wiem że przy takich grubych akcjach samba czasem szwankuje.

 

 

podipołem 25 klientow windows do domeny Nt na sambie i nie zauważyłem zadnych zgrzytów.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1. Uzytkownik może się zalogować na dowolnym z komputerów podpiętych do sieci używając swojego loginu i hasła, przy czym po logowaniu otrzymuje swoje ustawienia i dokumenty.

 

 

Samba i skonfigurój sobie domenę NT, własnie wdrażam takie coś, po zasiegnieciu inormacji o cenie SBS2003 wdrozyłem sambę na konkretnym serwerze. Najbardziej mnie wkurzyło w microsofcie obowiązek wykupienia licencji CAL. Normalnie ręce mi opadły, nie dość że raz płace za system przy zakupie to jeszcze musze licencję Cal dokupić zeby mi to ze serwerem legalnie pracowała. Niech sie microsoft ugryzie.

 

Na sambie konfigurujesz profile mobilne i user ma swoje dokumenty niezaleznie gdzie się zaloguje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

System nie będzie mieć nic wspólengo z doemną NT. Nie chce zmieniac kontrolera domeny, bo uznaję to za.... hm, ryzykowny ekspertment.

Tar to nie wszystko. Chodzi o insdtalację Kickstart, z obrazem i repozytorium na serwerze. Nie wiem, czego do tego użyć. Tar nie załatwia sprawy. Chodzi o cos w stylu Microsfotowego REMINST

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak sobie czytam i czytam :) i widze, ze sie napaliliscie na ta SAMBE :)

W sumie bardzo dobre rozwiazanie ale bardzo ale to bardzo ograniczone (jesli juz chce sie wdrazac juz w istniejaca infrastrukture).

Co do AD na sambie to zaden problem nawet i z 100 kompow, ale to juz na odpwiedniej maciezy dyskowej, bo jakos sobie nie wyobrazam zeby np. 100 userow co rano pchalo swoje pliki(nawet jesli mu zrobisz folder na serwerze i potem przy logowaniu mapowac udzial to i tak znajdzie 10 % userow ktorzy beda miec cos na desktopie, wiec jeszcze ograniczenia desktopu itp) duzo grzebania zeby to chodzilo dobrze i bez problemow.

 

co do przywracania kopii to sam sobie odpowiedziales kikcstart + nfs. nie wiedze problemu, jeszcze jak sa identyczne maszyny.bo jak sa rozne to raczej preferowalbym bym juz mondo. sa gusta i gusciki w tej kwestii.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zatem co by sie nadawało do zadań jak Active Directory? Chodzi mi tu o profil mobilny. No i z tym repozytorium - jak sie za to zabrać?

 

I powtarzam: w sieci nie było nie ma i nie bedzie Windows!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bym zrobil terminale !wszystko ladowalbym na serwerze i wtedy masz sprawe jasna :) cos sie zrabie zawiesi, to magiczny przycisk :)

powiem tak:

jesli ma być to tylko udostępnianie zasobow dyskowych to Samba jest OK do tego zostala stworzona.

 

Ale jesli cos wiecej to juz tego nie obejmiesz ją.

Ja mam 2 srodowiska AD jedno widozowe i jedno przezacne Novellowe.

Tak wiec bez kryptoreklamy ale zainteresuj sie Novell-em :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...