Skocz do zawartości

Bład Podczas Partycjonowania


naumek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zgodnie ze wskazówkami podczas partycjonowania wybrałem "Użyj wolnego miejsca na wybranych dyskach i utwórz domyślny układ". Obecnie mam 2 partycje na dysku: C( Windowsowa) oraz D ( HPRecovery). Wyskakuje mi błąd o treści:

"Nie można przydizelić wybranych partycji. Not enough space left to create partition for /boot". Hmmm no miejsca na dysku mam coś w granicach 50 gb na C. D jest zablokowany. Co robić?

Drugie pytanie to czy wybierając opcje "Usuń partycje linuksowe na wybranych dyskach i utwórz domyślny układ" zostanie sformatowany dysk C ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 2 partycje na dysku: C( Windowsowa) oraz D ( HPRecovery). Wyskakuje mi błąd o treści:

"Nie można przydizelić wybranych partycji. Not enough space left to create partition for /boot". Hmmm no miejsca na dysku mam coś w granicach 50 gb na C. D jest zablokowany. Co robić?

Zwolnic troche miejca na dysku bo to co masz wolne jest na partycji a na tym wolnym miejscu partycji linuksowej (ani zadnej innej) nie zalozysz i Fedory nie zainstalujesz.

 

Drugie pytanie to czy wybierając opcje "Usuń partycje linuksowe na wybranych dyskach i utwórz domyślny układ" zostanie sformatowany dysk C ?
Nie zostanie. Mowiac dokladniej - nic sie nie stanie, a cala operacja zakonczy sie tym samym komunikatem bledu. Nie masz tam partycji linuksowych, wiec jakim cudem instalator mialby usunac cos czego nie ma? ;)

 

Musisz wygospodarowac troche wolnego miejsca na dysku (pod kolejne co najmniej dwie partycje - malego SWAPa i / linuksowego systemu plikow) - miejsca nie zajetego przez zadna partycje, bo to co masz to wolne miejsce na partycji (potocznie zwanej dyskiem ale nim nie bedacej).

 

Jest to jak najbardziej do zrobienia, ale ze wzgledu na to, ze nie wiesz co to jest dysk, partycja, dysk logiczny i czym sie roznia - ja sie tego z Toba nie podejmuje. Bez obrazy, to w trosce o Twoje istniejace dane i dzialajaca winde...

 

Wykaz troche inicjatywy - doczytaj troche i tu wroc to sprawe zalatwimy :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh wiem co to dysk, dysk logiczny oraz partycja a nawet czym się różnią. Wystarczy wydzielić partycje powiedzmy około 10 gb z dysku tworząc od razu ext3 czy może nfts? Zadałem pytanie bo kiedyś miałem Ubuntu na lapie i miałem straszne problemy podczas pracy na Windzie. Strasznie wolno szło skanowanie partycji. Wole zapytać niż formatować cały dysk na nowo. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to trzeba bylo tak od razu :)

Moze ja zmeczony jestem, ale forma pytania sugerowala calkowitego lajkonika... sorry, laika ;)

 

Wystarczy wydzielić partycje powiedzmy około 10 gb z dysku tworząc od razu ext3 czy może nfts?
Dokladniej to: nie wydzielic partycje, a zwolnic troche miejsca pod nowa partycje.

 

Nie tworz zadnych partycji - instalator sam o to zadba.

 

IMHO - 10GB to troche malo, przydalo by sie minimum 15GB a najlepiej 20GB.

Zmniejsz partycje windowsowa (widziana pod winda jako C:) o jakies 15-20GB najlepiej od konca - czyli tworzac wolne miejsce po niej - uzywajac np PartitionMagic (zaden inny program windowsowy mi nie przychodzi do glowy) a odzyskane miejsce pozostaw instalatorowi. W czasie instalacji wybierz opcje "Użyj wolnego miejsca na wybranych dyskach i utwórz domyślny układ" i dalej wszystko poleci samo. Co prawda nie bedzie to uklad optymalny (bo oparty na LVM) ale bedzie to rozwiazanie w miare szybkie i bezpieczne.

 

Jesli natomiast czujesz sie na silach, to mozesz zalozyc partycje recznie (ale w trakcie instalacji uzywajac odpowiedniej opcji, a nie wczesniej uzywajac narzedzi windowsowych) - uklad: SWAP 512MB (format partycji SWAP - czyli brak) i cala reszta wolnego na root systemu (/) (format partycji: ext3) powinien byc wystarczajacy w wiekszosci przypadkow, a na pewno lepszy niz domyslny LVM.

 

Przy instalacji istniejaca instalacja windy powinna zostac automatycznie dodana do menu GRUBa, boot loadera zainstaluj domyslnie (czyli w MBR dysku hda / sda - nie wiem jak Ci sie pokaze...)

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...