Skocz do zawartości

Problem Przy Kompilacji Programów (configure)


marceli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ nie jestem jeszcze specjalnie biegly w Linuxsie (nawet bardziej niz specjalnie - jestem nowicjuszem), sorki być może jeżeli zadam głupie pytanie, ale mam dosyc poważny problem.

Wczoraj zainstalowałem sobie Fedore 2 i chętny zapoznaniem sie z tym co to potrafi postanowiłem zainstalować sobie kilka programów ze źródełek.

Niestety już przy pierwszej próbie , po wydaniu polecenia ./configure wyskakuje mi taki oto komunikat (oczywiscie bedac w katalogu danego programu):

 

./configure

:bad interpreter: Nie ma takiego pliku ani katalogu

 

dodam, ze oczywiscie plik configure istnieje :) (vi configure - i jest).

Zmiana polecenia na pelna sciezke (/usr/program/configure) też nic nie daje. Uruchamianie przez sh ./configure - również.

 

Jeden ze znajomych zasugerowal, ze byc moze trzeba cos ustawic w /etc/fstab ale co i jak to juz nie wie (moze coś z zamontowaniem partycji jako wykonywalnej? - ale nie probowalem bo nie wiem jakie parametry mozna nadac aby takie cos zrobic).

Może wy wiecie jak rozwiązać ten problem? Z góry dzieki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj - poruszasz dość skomplikowane zagadnienie - nie da Ci się odpowiedzieć w 1 poście.

Kompilacja źródełek przebiega przeważnie wg następującego schematu:

1. Rozpakowujemy ....

2. Wydajemy polecenia (musimy być w tym rozpakowanym katalogu!)

- ./configure

- make

- make install

 

Ale to nie jest takie proste jakby miało się wydawać ...

 

Używasz dystrybucji opartej na pakietach RPM :) - i proponuję Ci na razie korzystać z tego dobrodziejstwa. W innym przypadku przy braku elementarnej wiedzy - szybko się zrazisz do (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Jak używać RPM - opisałem na głównej stronie - może Ci pomoże, a co do źródeł - daj sobie troszkę więcej czasu - a teraz czytaj, czyta i jeszcze raz czytaj .... (mam wrażenie że się powtarzam ;))

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://tettnang.freshrpms.net/

Tu jest apt :)

Tu (_wogole_ → w ogóle) ORT jest soft do fc2.

http://rpm.pbone.net/

Tu jest wyszukiwarka rpm'ów

http://linuxsoft.cz/pl/

Tez fajna witryna..

 

Z tego co przeczytałem na tym forum również polecam Ci RPM (i do tego apt)... fajna sprawa... nie ma sensu z niczego innego korzystac... Moj jedyny programik, który nie był w rpm to Azureus... ( ale ten jest wyjatkowy ), no i jescze zastanawialem się nad GnuGadu ale posluchalem głosu ludu i postanowiłem nie zasmiecac systemu ( i dodałem sobie repozytorium kadu do apta :) i jest kozacko )

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info - (_napewno_ → na pewno) ORT się przyda, jednak z uporem maniaka poprosił bym jednak również, jeżeli można o info dotyczące rozwiązania tego problemu - jak nie teraz sie tego nauczę to kiedy ? :)

Zrażać się szybko nie potrafię ... ba nawet muszę bardzo szybko opanować ten system :lammer: , w związku z tym RPM może okazać się zbytnią łatwizną.

 

Choć z drugiej strony to szukałem RPM-a oprogramowania, ktore chce zainstalowac i jakos nie znalazlem ... jest to dosyc specyficzny projekt z dziedziny pogranicza telekomunikacji (vocal vovida) i jak widac chyba i tak pozostanie mi jedyna mozliwosc - tzn. kompilowanie ze zrodelek.

 

Tak wiec jezeli wiecie jak ten problem rozwiazac to jednak prosilbym o info.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałes readme, install, howto czy cos takiego ??

bo zawsze po rozpakowaniu taki dokument jest ..... warto bylo by przestudiowac go..

No jasne, że tak - jak pisze "przeczytaj mnie" to chyba nie dla kozery :) ? Ale na serio to problem leży chyba nie w samym programie, który chcę zkompilować, ponieważ przy zupełnie innej aplikacji mam tę samą sytuację - identyczny komunikat błędu. Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi co wybrałeś przy instalacji FC2, jakie kategorie zafajkowałeś. Jeśli chcesz, żeby Ci to dobrze chodziło to na początek proponuje przeczytać poradę marcYra na temat instalacji neostrady. Tam też masz wypisane co powinno być zainstalowane. (Wiem, że każdy instaluje to co chce, ale jak ktoś zaczyna to niech się na moderatorach wzoruje ;) ) ... dzień bez wazeliny to dzień stracony ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zainstalowałem chyba też nie ma nic do rzeczy. Już tłumaczę dlaczego.

Otóż po tym jak sprawdziłem czy ma w systemie gcc (po sugestii "Dev"- tu dzieki), zacząłem myśleć "no tak - może czegoś innego jeszcze nie mam", a więc w następnej chwili pomyślałem "to zainstaluję wszystko co jest wtedy bedę (_napewno_ → na pewno) ORT miał to czego mi brakuje - niezależnie od tego co to jest". Jak pomyślalem tak zrobilem - tzn. od nowa zabootowalem z instalki i wybrałem >Instaluj wszystko<. Po reinstalacji dalej podejmuję nastepną proba kompilacji ... i to samo!

Zeby bylo smieszniej stwierdzilem, ze jeszcze sprawdze czy moze z tymi zrodelkami (_wogole_ → w ogóle) ORT jest cos nie tak i zainstalowalem sobie RH 7.3 (z zakużonej szuflady) i tutaj wszystko jest ok, jednak nie bede przeciez pracowal na jakims dinozaurze...

:shock:

Niemniej jednak zaraz sprawdze rowniez ścieżkę MarcyRa - dzieki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...