Skocz do zawartości

grub


polo57

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Wszystkich.

Muszę zwrócić się do Was o pomoc w kwestii zainstalowania nowego jajka 2.6.2.

Otóż jąderko zostało przeze mnie bardzo dokładnie przejrzane(4 godz.).Każdy help przeczytany,żeby zainstalować tylko to co jest mi potrzebne.Kompilacja przeszła bez zarzutu.Zostało utworzone bzImage i system.map,które przegrałem do katalogu /boot.

Zmieniłem oczywiście nazwy na bzImage-2.6.2 i system.map-2.6.2.Dopisałem do gruba:

 

#boot=/dev/hde

default=0

timeout=10

splashimage=(hd0,7)/boot/grub/splash.xpm.gz

title Fedora Core (2.4.22-1.2115.nptl)

root (hd0,7)

kernel /boot/vmlinuz-2.4.22-1.2115.nptl ro root=/dev/hde8 hda=ide-scsi rhgb

initrd /boot/initrd-2.4.22-1.2115.nptl.img

title Fedora Core (2.6.2)

root (hd0,7)

kernel /boot/bzImage-2.6.2 ro root=/dev/hde8 hda=ide-scsi rhgb

title DOS

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

wykonałem:

/sbin/grub-install /dev/hde i Panowie nowe jąderko ładuje się ładnie i bardzo szybko aż do momentu:

 

unable to mount root fs on hde8

 

Już nie wiem co robić.Pomału się wykańczam.Proszę pomóżcie mi.Mam marzenia,żeby-jeśli oczywiście nowy kernel ruszy zainstalować sobie ze źródełek Kde3.2.

 

Z góry dziękuję i czekam na Waszą pomoc.

 

Ps.Mój dysk to dysk Serial Ata:

Mam zainstalowany na pierwszej partcji winde 2000,bo córa jeszcze upiera się,ale pomału rezygnuje na rzecz Fedory w związku z moją determinacją.

 

Na kilku partycjach jest jeszcze sporo danych do wypalenia.

 

Na przedostatniej partycji jest Fedora i na ostatniej swap.

 

hde1 Windows2000 tzw c:/

hde5 d:/

hde6 e:/

hde7 f:/

hde8 reiserfs Fedora

hde9 swap

 

A oto fstab

 

/dev/hde8 / reiserfs defaults 1 1

none /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

none /proc proc defaults 0 0

none /dev/shm tmpfs defaults 0 0

/dev/hde9 swap swap defaults 0 0

/dev/cdrom /mnt/cdrom udf,iso9660 noauto,owner,kudzu,ro 0 0

/dev/cdrom1 /mnt/cdrom1 udf,iso9660 noauto,owner,kudzu,ro 0 0

/dev/fd0 /mnt/floppy auto noauto,owner,kudzu 0 0

/dev/hde5 /mnt/win_d ntfs ro,umask=0222 0 0

 

Co prawda ten ntfs przygotowany jest dla nowego jajka,bo też chciałbym zobaczyć jak pracuje,ponieważ zauważyłem,że w nowym menuconfig nie już Experimental.

 

Przepraszam,że ten post jest taki długi,ale chciałem być dokładny i nie przedłużać pytań typu a pokaż co tam masz.

Dziękuję i czeka z niecierpliwością na jakąkolwiek pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm mogę się mylić ale wydaje mi się na pierwszy rzut oka, że to nie problem "grubasa' ale jajka. Fedora (jak i cały red hat) ma bardzo specyficznie przygotowane jajko (różne łaty itp.) i jak mnie uświadamiał już doświadczony kolega z innego forum (e pozdrawiam :) ) bardzo trudno samemy przygotować "vanilliowe" jako pod to distro.

Także myśle,(nie umniejszając Twoich umięjętności i starań) że jednak mogłeś poprostu popełnić błąd przy przygotowaniu jajca.

Podstawowe pytanko:

 

" czy skoro używasz reiserfs na głównej partycji pamiętałeś o podstawowej zasadzie: iż sterownik systemu plików wykorzystywanego na głównej partycji root powinien zostać wkompilowany w jądro na stałe?"

wiem że to może banalne pytanko ale nie kojarzę podobnego komunikatu więc wolę założyć również i tą sytuację.

 

Nie wiem czy moje rozumowanie "idzie" w dobrą stronę, lecz jakby co to raczej ze swojej strony radzę próbować "pobawić" się pakietami żródłowymi .src.rpm

 

Zajrzyj tu:

gotowe jaja w .rpm, pakiety źródłowe

 

powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcyr masz rację.Po prostu oczywiście niedowierzając,że popełniłem błąd-sprawdziłem jajko.Okazało się,że w kompilacji nie było zaznaczone Serial Ata.I to wsio.

 

Dziękuję.2.6.2 chodzi jak burza.

 

Mam jednak mały problem.

 

Sam start systemu mógłbym przyśpieszyćbo szuka mi dodatkowych dysków ide2 i hdg.Nie wiem,gdzie to wyłączyć aby nie wyszykiwał mi dodatkowych urządzeń.Jeśli pomożesz mi w tym to Fedorka uruchomi się w 15 s.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcyr i znowu masz rację.

 

Próbuję wywalić kudzu przez chroot -x kudzu jako root,ale nic z tego-nie udaje się.Może podpowiesz mi o co chodzi ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Próbuję wywalić kudzu przez chroot -x kudzu jako root,ale nic z tego-nie udaje się[...]

Pozdrawiam

 

a nie łatwiej ---> applications:///System%20Settings/Server a następnie w Services wyłączyć ową usługę? (odptaskować)

 

:mrgreen:

 

PS (powyższy link wklep oczywista w nautilusie ;) )

PS2 jak nie używasz GNOME i masz problem z linkiem to System Settings | Server Settings | Services --- KDE nie używam ale powinno być tak samo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jest o wiele prościej.

 

Używam KDE /jestem w trakcie instalacji KDE3.2 ze źródełek/.

Opcja ta w KDE jest:

 

System Settings/Server Settings/Services.

 

Wspaniała sprawa.Dziękuję i znowu pozdrawiam.Codziennie nowa lekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...