Skocz do zawartości

Windows Czy Linux


urys

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Kochani

 

Jestem w trakcie próby przesiadki z Windows na Linux. Ale nie wiem czy mi się to uda.

 

Mimo że mam wszystkie uż. zainstalowane to jednak w pracy "desktopowej" przeszkadza mi kilka rzeczy w Linuksie.

- chciałbym aby faktycznie działał szybciej (chodzi mi o okienka)

- no i nie miał od czasu do czasu takiej czkawki jak teraz

 

Słyszałem że aktualizacje zalatwiają wiele problemów. Ale nie wiem czy aktualizacja ma sens.

 

Wiecie jeżeli nie osiągnę takiej szybkości jaką mam w Wind XP to ciężko będzie mi sie przesiąćś na (_linuxa_ → Linuksa) ORT jako na komp desktop.

 

Owszem w pracy używam go jako serwera (VPN, Poczta, Firawall, HTTP dla intranetu, Baza danych mySQL)i jest ok ale w pracy na codzień na biurku oczekuje czegoś wiecej

 

(_z tąd_ → stąd) ORT drąze ten temat z aktualizacjami, licząc i mając nadzieję że będę mógł zapomnieć o Windows.

Głównie ze względu na

- wirusy

- aby nie patrzyć codziennie na siebie z obrzydzeniem w lustrze wiedząc że jestem piratem).

 

Może dla wielu ludzi ten drugi powód będzie śmieszny ale nie dla mnie. Jestem informatykiem i wiem ile trudu i wysiłku trzeba włorzyć na napisanie jakiegoś programu. I dlatego nie chcę kraść.

 

Chcę przyprowadzić do komp. dziewczynę i z czystym sumienie powiedzieć

 

"Patrz kochanie to jest nasz nowy system", ale ciężko będzi mi ją przekonać jak będzie pracował tak wolno.

 

Pozdrawiam gorąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestes informatykiem

informatyk uzywa systemu i narzędzi takich jak potrzebuje - ma byc wydajnie , szybko i stabilnie i ekonomicznie - jesli cos da się lepiej zrobić na windowsie kup sobie xp , jednak jesli np pracujesz nad bardzo waznym projektem itp itd do budujesz macierz raid , instalujesz linuksa , robisz update i działasz : -)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wolno ? U mnie fedorka smiga szybciej niż Windows, nawet kumpel, który u mnie często bywa zwrócił uwagę na przespieszenie kompa (Athlon 1.6, 256 MB ram, Maxtor 40 GB UDMA 100) więc nie rozumię Twoich obaw o prędkość.

Co do aktualizacji to zawsze mają sens ;)

Tiaa piractwo - jedyny rozsądny (??) powód dla kótrego warto posiąść (_linuxa_ → Linuksa) ORT, Jak słyszę coś takiego to mnie krew zalewa, miałem Windowsa i nie miałem ani jednego cracka, wszystko było legalne np: (Office -> openOffice) korzystałem tylko z Freeware.

Jak dla mnie warto się przesiadać, a dziewczynę zabiezrz do kawiarni, a nie przed kompa ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam początek jaki masz sprzęt (może mówiłeś - wybacz jak mi to umknęło ;)).

 

Odnośnie szybkości - na swoim przykładzie – powiem Ci tylko tyle, że nie odczuwam różnicy w działaniu - mam w2k3 (konsola do gier - a co :P) i FC2 + KDE 3.3 lub czasem GNOME 2.6 . Jeżeli chodzi o "okienka" możesz spróbować innych rozwiązań - np. ---> >fluxbox< czy też >WindowMaker< lub >FVWM< itp. .... co do szybkości… - są szybkie :)

Naprawdę masz wiele możliwości ... frajdy i zabawy.

 

Co do aktualizacji - ja aktualizuje system na bieżąco (stąd mam np. zupgradowane KDE z 3.2 na 3.3 ;)) to tylko kwestia odpowiednich wpisów w cofigi ulubionego programu. Możesz też wybrać politykę upgrade systemu (chodzi mi o odpowiednie repozytoria) - od pozycji stable (tylko bezpieczne sprawdzone pakiety) po unstable, testing ....

 

Wiesz, moja kochana Kobietka wychowała się na windzie - i nigdy nie mogła zrozumieć "co ja tam grzebie i po co? w jakimś tam (_linuxie_ → Linuksie) ORT ...." i wiesz co? Pewnego dnia wziąłem ją za rękę i zaprowadziłem do utworzonego specjalnie dla niej profilu na FC - od tego czasu w ogóle nie wspomina nic o windzie ...

 

(_linuxa_ → Linuksa) ORT nie można nie kochać ... trzeba tylko coś z siebie dać - tak jak w życiu ...

:)

 

pozdrowionka

 

PS. Jakby co, to u góry dołożyłem linki - zebyś mógł sobie pooglądać to i owo ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki marcYr

 

Wiesz mam kawał sprzętu w moim odczuciu (Barton 2500+@3200+ 512RAM) i trochę mnie rozczarowała szybkość w działaniu desktopowym. Może to wina dysku bo zainstalowałem go na Samsumgo 10Gb ATA66.

 

Jak już wcześniej napisałem Z linuksem w przcy zawodowej miałem doczynienia jedynie od strony serwerowej a tam nie instalowałem żadnych okienek, obsługi 3D... tylko czarna konsola i vi. Ale się spisuje bez zarzutu.

 

A tak naprawdę to z systemami uniksowymi zetknąłem się parę lat temu z SCO UNIX. Tam to nie było mowy o pracy okienkowej (tzn jest ale to zupełnie się nie nadaje na komputer biurkowy).

 

Chyba zainstaluje WindowMakera....

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, nieźle tylko dysk kiepski .... ;)

Zainstaluj FC na lepszym - oraz pobaw się WM lub Fluxboxem - satysfakcja gwarantowana :)

 

Co do dysku to powiedz nam jeszcze jak masz go podłączonego? (master? ... ;) czy i gdzie są CD-ROMy ....) i sprawdz również czy masz włączone DMA (o ile jest to możliwe ;))

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...