Skocz do zawartości

Problem Z Siecią


adrian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Kilka dni temu postanowiłem na swoim serwerze (amd k-6 III 450, 128MB RAM,grafika PCI, 2 karty sieciowe Planete,ethernet 100Mbps) zmienić system operacyjny z RH9 na Fedorę 2. Wszystko było ok gdy instalowałem system, skonfigurowałem iptables do dzielenia IDSL'a na sieć, zainstalowałem sambe, apacha i uruchomiłem serwere DHCP. Problem w tym że co jakiś czas inne komputery tracą połączenie z serwerem, ja na swoim pc zostaje rozłączony gdy używam ssh do łączenia się z serwere oraz nie dochodzą do serwera pingi, tak jakby się kabel rozłączył w serwerze (jednak kable są ok). Gdy miałem RedHata 9-tke wszystko chodziło bez problemowo.

 

Czy miał ktoś może taki sam problem albo wie ktoś co może być tego przyczyną? Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariusz - karty sieciowe Planete, to chyba chipset REALTEC RTL-8139

@mynus: /var/log/messages:

Oct 4 18:27:43 serwer kernel: NETDEV WATCHDOG: eth1: transmit timed out

Oct 4 18:27:43 serwer kernel: eth1: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x41E1

Oct 4 18:28:10 serwer kernel: NETDEV WATCHDOG: eth0: transmit timed out

Oct 4 18:28:10 serwer kernel: eth0: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x45E1

Oct 4 18:28:22 serwer kernel: NETDEV WATCHDOG: eth0: transmit timed out

Oct 4 18:28:22 serwer kernel: eth0: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x45E1

Oct 4 18:30:04 serwer kernel: NETDEV WATCHDOG: eth0: transmit timed out

Oct 4 18:30:04 serwer kernel: eth0: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x45E1

zawsze wtedy gdy mi sie wiesza, potem wszystko wraca do normy i tak co jakiś czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka wersja kernela? jak star to spróbuj upgradnąc kernel, oraz uruchomić go z opcją noapic i zobaczyć czy też pojawia się błąd,

a karta (_napewno_ → na pewno) ORT nie jest padnięta? (watchdog uruchamia się kiedy następuje zwis i ją resetuje co powoduje że wraca do pracy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem nieco spekulacyjnie. Z dotychczasowych problemów tego typu, jakie widziałem wynika, że nie sama zmiana dystrybucji jest problemem, lecz jej zmiana wraz ze zmianą jądra na 2.6 czasem powoduje niewłaściwie dobieranie sterowników (np. pozostawianie plików .ko ze starego jądra). Oczywiście to tylko moje przypuszczenia. Ciekawe, czy jakbyś postawił i skonfigurował system od zera problem istniałby nadal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre rozumowanie, też pewnie bym tak przypuszczał ale nowy system stawiałem właśnie od zera - pozostawiłem sobie tylko katalogi domowe użytkowników sieci, a FC2 postawiłem na sformatowanym dysku, więc jak przypuszczam nie jest to wina starych sterowników, domyślam się tylko że jest to któraś z opcji w jądrach serii 2.6 której nie było (lub nie miałem wkompilowanej) w 2.4. Tylko kto mi powie jak sprawdzić co dokładnie jest przyczyną bo tysiąc krotne kompilowanie jądra to jak dla mnie nie najlepszy pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem: jądro 2.6 ma problem z dwoma sieciówkami na raz na tym chipsecie. Kilka informacji o tym znajdziesz :

http://kerneltrap.org/node/view/2292

http://www.ussg.iu.edu/hypermail/linux/ker...404.3/0231.html

http://www.linuxquestions.org/hcl/showprod...php?product=482

Powodzenia! (zawsze możesz też zmienić jedną sieciówkę, to nie duzy koszt, ale trochę chamsko wygląda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie działa :) Dzięki _PaT!!! Jesteś naprawde wielki, ja sie próbowałem "przedrzeć" przez te tony informacji na Google, które otrzymywałem wpisując NETDEV WATCHDOG eth0 timeout itp, a tu wystarczyło 8139 2.6 problems :) Więc miałem w biosie ustawiony tryb odczytu PCI edge a nie level, czy jakoś tak, a oprócz tego dodałem sobie parametr kernela "acpi=off" i teraz wszystko chodzi jak burza!

Jeszcze raz wielkie dzięki bo już myślałem że na moim serwerku nie da rady nic nowszego niz 2.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to dobrze dobrać słowa kluczowe - najlepiej po angielsku i unikać ogólników, pozostawać przy ścisłych pojęciach. Warto też szukać w dziale Linux. Najlepiej, żeby wyników było około 100-200, jeśli jest więcej to dalej precyzować (dodawać nowe słowa). Mi przeważnie schodzi minutę, żeby wklepać odpowiednie słowa i zwykle pierwszy hit jest rozwiązaniem mojego problemu.

Fajnie, że Ci się udało, pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...