Skocz do zawartości

Jaka Topologia Sieci Dla Squida


samba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o poradę która z opcji będzie lepsza, bezpieczniejsza i skuteczniejsza. Chodzi mi o ustawienie w topologi sieci serwera ze squidem który lokalnym userom zezwoli na dostęp do strony firmowej z apache (jest na tym samym fizycznym serwerze) oraz z zewnątrz (Internetu).

 

Które ustawienie będzie lepsze:

1) sprzętowy ruter 192.168.0.1 -----switch i do niego wpięte kompy wraz z serwerem squid 192.168.0.2.

Zakładając że Squid nie będzie transparent (czyli ustawienie ręczne przeglądarki do używania proxy) w jaki sposób ustawić serwer aby ruch http nie szedł przez ruter tylko przez squida 100% ?? Czy jeśli ruter nadaje adresy klientom i tym samym serwerowi to możliwe (_wogóle_ → w ogóle) ORT będzie przepuszczenie przez niego ruchu tak aby klienci nie mogli łączyć się z internetem przez ruter? Jeśli tak to podajcie rozwiazanie bo ten rodzaj konfiguracji odpowaida mi najbardziej jednak nie potrafię sobie wyobrazić jak to będzie w praktyce :)

 

2)opcja chyba bardziej sensowa

ruter sprzętowy(192.168.0.1) i serwer eth0(192.168.0.2) są w jednej sieci logicznej. idruga karta sieciowa na serwerze eth2 192.168.0.3 podpięta do ---switcha a do niego klienci. W tym przypadku zastanawiam się co miałoby nadawać adresy ip klientom? serwer czy ruter sprzętowy?? Zakładając że miałbym włączony forwarding i w przyszłości potrzebował przekierowania jak wyglądała by reguła iptables przekierująca port np 22?

 

Troche się zamotałem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz to opcja nr. 2 !

co ma dhcp do wiatraka ??? :)

 

regula:

 

iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d (adres routera) --dport (na jaki port) -j DNAT --to (na jaki adres):(na jaki port).

 

A no ma! bo zastanawiam się co ma nadawać adresy ip klientom czy ruter tj poprzez wprowadzenie adresów MAC i przypisanie im IP na sprzętowym ruterze poprzez interfrejs do zarządzania nim czy zrobić DHCP na serwerze ze Squidem i apache ??

Poza tym jeśli ruter i switch będą spięte razem to będą w 1 sieci logicznej .Czy adresy IP wklepane na routerze będą nadawane klientom (będą widziane za serwerem tj od strony LAN??).

Chcę zrobić redirect z portu 80 na port 8080(proxy) tj każde zapytanie klienta przekieruje go na proxy.

 

Tylko czy ustawienie 1) z mojego poprzedneigo postu będzie możliwe tj jeśli serwer i klienci są wpięci razem do switcha a ten bezpośrednio do rutera?Czy w tej konfiguracji da się zrobić aby ruch 80 był kierowany na squid 8080??

 

A regóła IPTABLES którą podałeś tyczy się przekierowania ruchu rutera do klienta .Więc nie wyobrażam sobie pisania w IPTABLES odzielnej (_regóły_ → reguły) ORT dla każdego klienta bo dla widnowów trzeba przekierwować 8080 i porty netbios i udostępniniania plików i drukarek a to jest chyba ze 4porty więc dużo pisaniny :)

Popraw mnie jeśli się mylę?

 

Generalnie chodzi o to by klienci nie łączyli się z internetem poprzez ruter tylko poprzez squida.

 

P.S

 

Czy jeśli mam włączony IP forwarding i mam sieci 192.168.0.1/255.255.255.0 i sieć 192.168.1.1/255.255.255.0 to czy sieci będą widziały się na wzajem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

omg !

 

iptables -t nat -A PREROUTING -s 192.168.0.1/255.255.255.0 -p tcp --dport 80 -j REDIRECT --to-port 8080

wystarczy zamiast 192.168.0.1 wstawic swoja siec, a jesli masz ich kilka to 1 wpis = 1 siec dajesz tyle wpisow ilepotrzebujesz jeden po drugim.

 

Co ma DHCP do routingu ?

 

Klient dostaje ze sprzetowego routera adres to przeciez masz wpisane wszystko brame, dns-y itp.

 

to o co pytasz to najprostszy routing jaki moze tylko byc.

 

serwer przekieruje cie na zewnatrz lub do routera(jesli do routera, to router bedzie wiedzia co z tym zrobic). rozumiesz ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...