Skocz do zawartości

Kopia Bezpieczeństwa Maszyny Wirtualnej


perl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zastanawiam się nad polityką kopii bezpieczeństwa maszyn wirtualnych,

 

Sytuacja jest prosta, posiadam dwa serwery, na każdym postawiłem dwie wirtualne maszyny, przy czym jeden system wirtualny na każdej maszynie przeznaczyłem na kopie bezpieczeństwa drugiego serwera, tak aby w przypadku awarii jeden serwer mógł przejąć usługi drugiego,

 

Obecnie widzę możliwość spauzowania maszyny wirtualnej i zrobienia kopii na drugim serwerze, a następnie wystartowania maszyny,

 

Wolałbym jednak robić kopię bez pauzowania maszyny wirtualnej w trakcie jej pracy,

 

Przywrócenie działania z dump na drugim serwerze kończy się paniką kernela, podejrzewam, że jest to związane z tym że wiele informacji maszyna wirtualna przechowuje w pamięci RAM i tego zwykły dump nie obejmuje,

 

Pytanie więc brzmi czy da się zmusić system w wirtualnej maszynie, lub system hosta żeby zrzucił wszystko z pamięci tak, aby można było wykonać poprawnego dumpa,

 

A może znacie jakieś bardziej efektywne metody tworzenia kopii bezpieczeństwa maszyn wirtualnych,

 

Za wszelkie sugestie (i dyskusję nad niuansami poszczególnych metod) będę bardzo wdzięczny,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałbym przedstawić małą wątpliwość co do Twojego rozwiązania. Największym zagrożeniem dla systemu operacyjnego jest awaria sprzętu - a wtedy dumpa nie zdążysz zrobić.

 

Wiele usług, takich jak np. resin, potrafi pracować w klastrze, a definiuje się to w configach tego oprogramowania. W normalnym przypadku może pracować jedna albo ruch może być dzielony, natomiast gdy jedna zostanie uszkodzona druga przejmuje jej sesje.

Można to zrealizować również dzięki oprogramowaniu zewnętrznemu, takiemu jak heartbeat. Sprawdzany jest stan drugiej maszyny, a gdy nie odpowiada określone usługi są przejmowane.

 

Nigdy nie bawiłem się dumpem, więc do końca nie wiem jak to działa... W jaki sposób go wykonywałeś? Czy przypadkiem do zrzutu pamięci RAM nie służy save/restore? Najczęściej MW rezydują na zewnętrznej macierzy dyskowej, a przenosi się je za pomocą "xm migrate" (ew. --live). Takie rozwiązanie pozoli Ci spiąć je w wirtualny klaster i nawet gdy dojdzie do fizycznego uszkodzenia sprzętu maszyna będzie mogła zostać podniesiona na drugi komputer.

 

Jeśli chodzi o kopię zapasową maszyny - mirror RAID nie wystarczy? Bez problemu można wykowywać kopię "ręcznie" (albo za pomocą virt-clone), ale tylko gdy maszyna jest wyłączona.

 

Opisałem to, o czym słyszałem. Niestety nie wiem w jakim stopniu jest to odpowiedź na Twoje pytania (obawiam się, że w niewielkim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

2 maszyny polaczone heartbeat.

Pada jedna druga od razu przejmuje jej funkcje.

dolozyc po karcie sieciowej do kazdej maszyny spiac je i sprawa sie rozwiazuje sama.

odpowiednio przygotowac raidy i przy padzie jednej maszyny druga, praktycznie natychmiastowo przejmie funkcje 1wszej.

backup ? chyba nie 24/7 nie dziala ta wirtualka, tak wiec gdzies w nocy ustawic na streamer albo na jakis NAS.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...