Skocz do zawartości

Instalacja programów


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem fedore przy chip special... zainstalowałem no dobrze... ale jak doinstalowac programy? niby czytałem że po przez

./configure

make

make install

 

ale nie wiem jak to zrobić.. wpisuje to razem ze ścieżką do katalogu ale on nie instaluje... moze ktoś to wytłumaczyc krok po kroczku na przykładzie fedory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy chcesz coś zainstalować z tar.gz lub tar.bz2 to musisz z konsoli wejść do katalogu, w którym masz dane archiwum, np. gdy masz je w katalogu domowym, to wystarczy tylko włączyć konsole i już się w nim znajdujesz.

Archiwum rozpakowujesz tak:

tar -jxfv plik.tar.bz2

tar -zxvf plik.tar.gz

Wtedy rozpakują się w katalogu domowym. Następnie wchodzisz do nowo utworzonego katalogu (cd [nazwa katalogu]-zwykle jest taka sama jak nazwa archiwum). W środku robisz ./configure, następnie make i gdy się skończy to robisz make install (do tego ostatniego musisz mieć uprawnienia roota-wpisujesz z konsoli su, potem hasło administratora i enter). Aby zainstalować coś w taki sposób musisz mieć również w systemie zainstalowany kompilator gcc.

Poczytaj również artykuły na http://newbie.linux.pl/?id=article

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz z konsoli coś takiego: rpm -q gcc. Wyświetli się, czy jest zainstalowany, czy nie. Jeżeli nie jest zainstalowany, to włóż pierwszą płytkę do napędu, z konsoli wpisz cd /mnt/cdrom, później dostań się do katalogu rpms (nie pamiętam dokładnie ścieżki, więc jej nie podam). Zawartość katalogu w którym się znajdujesz wyświetla się po wpisaniu ls.

Gdy już jesteś w rpms to wpisz tam: rpm -i gcc. Może również wyskoczyć błąd o braku różnych bibliotek i wtedy musisz je doinstalować w podany wyżej sposób.

Gdyby brakowało plików, których nie ma na płycie to możesz spróbować zainstalować go przez apt-get.

Apt znajdziesz na http://yarrow.freshrpms.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pierwszej płycie nie mogę tego znaleźć poza tym gdy chce sprawdzić czy już mam wpisuje rpm -q gcc i zero reakcji... nie wiem czy mam coś zepstue czy co... poprostu mam dziwne problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale najpierw zaloguj się na konsoli na konto roota ( su+enter+hasło+enter) i później wpisz rpm -q gcc. Spróbuj również gcc -v (nie wiem czy dobrze to napisałem). Zawsze też może wymagać kompitatora cc. Radze Ci jednak zainteresować się tym apt.

Spróbuj też szczęścia na grupach dyskusyjnych, np. na alt.pl.comp.os.linux.newbie lub pl.comp.os.linux. (polecam serwer gazeta.pl, jeśli chciałbyś je przeglądać z Outtloka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...