Skocz do zawartości

Sieć Domowa - Serwer, Switch, Lan


morsik

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacząłem tworzyć z domu sieć. Postawiłem na gentoo szczerze mówiąc, gdyż jego optymalizacje pozwalają mi za zachowanie trochę pamięci RAM. Ale nie o gentoo mowa.

 

Mam kilka pytań dotyczących sieci, ponieważ jestem w tym temacie szczerze mówiąc zielony.

Dotychczas udało mi się skonfigurować "router" do pracy

ROUTER -- KOMPUTER

jednak w niedalekiej przyszłości chciałbym zrobić sieć "na większą skalę", tj. wifi i jakiś switch. Problem w tym że nie bardzo wiem co zakupić (sam AP, czy może switch z AP), i jak to skonfigurować wtedy (to wifi).

 

Docelowo sieć ma wyglądać tak:

INTERNET -- SERWER -- SWITCH z AccessPointem(?) -- KOMPUTERY w sieci

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie bardzo wiem co zakupić (sam AP, czy może switch z AP), i jak to skonfigurować wtedy (to wifi).

 

 

W tej kwstii to ja porponuję kupic odrębny switch i odrębny AP. sam mam mała sieć około 12 userów, i mam po WIFI i po LAN-ie userów. AP ze switchem i switch. Poroblem jest w tym że często po burzy pada jakis port w switchu, lub sieciówka u klienta. Wówczasjesli masz switcha to przepinasz do innego portu, a jak nie masz możliwości przępięcia do innego portu w samym switchu przepinasz do switcha w AP ale tymczasowo aż wymienisz switcha.

 

Problem nie jest taki straszny ale w ciągu 5 lat małej sieci wymieniłem juz chyba 3 switche.

 

Acces Pointy też nie są za rewelacyjne w ciagu tych paru lat też wymieniłem 2 AP-eki.

 

A co z bramą do interntu myslisz stawiać serwerk na jakiejś fedorce??? czy może zwykły ruterek?

 

 

A jak skonfigurwować wtedy WIFI???

 

Ustawiasz sobie SSID sieci zabezpieczasz dostep sieci po MAC-ach, jak chcesz to włanczasz szyfrowawnie ale musisz sie liczyc ze strata prędkości trnasferów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z bramą do interntu myslisz stawiać serwerk na jakiejś fedorce??? czy może zwykły ruterek?
Napisałem przecież... stawiam serwer-router na gentoo. Napisałem też że mam skonfigurowany już serwer DHCP i całą sieć kablową (komputer--komputer)

 

A jak skonfigurwować wtedy WIFI???

 

Ustawiasz sobie SSID sieci zabezpieczasz dostep sieci po MAC-ach, jak chcesz to włanczasz szyfrowawnie ale musisz sie liczyc ze strata prędkości trnasferów.

Tutaj raczej chodziło mi w jakich plikach konfiguracyjnych trzeba grzebać ;)

 

Rozmawiałem na #gentoo-pl z userami (na #fedora-pl mało osób jest :P) i zdecydowałem na zakup switcha, oraz karty sieciowej na PCI która będzie robiła za AP. Połączenia eth0 i wlan0 ustawię w mostek sieciowy tak aby komputery w sieci się widziały.

 

EDIT$ Zakupiłem switcha, sieć działa (piszę teraz z laptopa w sieci). W sklepie akurat nie mieli kart sieciowych i zamówili mi. Będzie we wtorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postawił serwerek dostepowy oddzielnie, do eth0 do podpioł switach od switcha jakiegoś AP i by chulało, ambitny jesteś jak chcesz robic sieć WIFI na karcie sieciowej, no ale skoro chcesz. Nie wiem jakie korzyści z tego moga wypłynąć ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podepniesz AP do Switcha to nie będzie to druga sieć. Dlatego że switch dziła w warstwie łacza danych modelu OSI.

A w warstwie sieci na switchu takim prostym nie ustawia sie adresów IP. Ustawiasz adres IP na AP ale tylko po to żeby nim zarzadzać (przez przeglądarke).

 

ALe na eth0 ustawiasz np adres 192.168.0.1 n AP 192.168.0.2 a klientom przez dhcp na serwerze lub AP przydzielasz adresy przykładowo z zakresu 192.168.0.10 -192.168.0.100.

 

Do tego jak kupisz jakiegoś dobrego PA-eka to będzisz mógł blokować ewnetalnie komunikację miedzy hostami w sieci WIFI (dość przydatne przy dużej liczbie hostów, nie generują one tak dużego ruchu, przez co masz pewność że hosty komunikuja sie tylko z bramą i nie zapychają AP po to żeby sobie między sobą "pogadać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...