Skocz do zawartości

Wskazówki Do Instalacji F9 Na Serwerze


Jan Koprowski

Rekomendowane odpowiedzi

wracając do tematu głównego, to rzeczywiście Fedora raczej jest odradzana na serwer ze względu na czas życia dystrybucji i na słabszą stabilność, dlatego większość adminów decyduje się na CentOS-a,

 

jednak Ty jestes w szczególnej sytuacji, w której Fedora to bardzo dobry pomysł,

 

ja również na studiach administrowałem klastrem obliczeniowym - biofizyka, początkowo opartym na RH9 potem na kolejnych wersjach Fedory, spowodowane to było właśnie dostępnością specjalistycznych pakietów obliczeniowych (specjalnych uniwersyteckich repozytoriach), oraz zależnościach możliwych tylko do rozwiązania na Fedorze, dodatkowo Fedora oferuje w miarę najnowsze biblioteki obliczeniowe,

 

dlatego właśnie warto użyć w tym przypadku Fedory,

 

co do instalacji Fedory to warto spełnić podstawowe zasady:

- jak najmniej pakietów, nie instalować niepotrzebnych pakietów - im mniej pakietów tym mniej dziur

- jak najmniej usług - im mniej usług tym mniej furtek do ataku

- nie instalować X'ów - X'sy pracują z uprawnieniamu roota, dopiero prowadzone są prace nad X'sami pracującymi w przestrzeni użytkowników, ale to przyszłość, narazie X'sy są niebezpieczne

- zabezpieczyć wszystkie udostępnione usługi np. ssh, sftp, itp. - przepisy są nawet na tym forum

- ograniczyć dostęp tylko dla określonych użytkowników - dostęp po IP

- usunąć standardowych użytkowników np. admin, user, test, web itp.

 

powyższe zasady dotyczyły bezpieczeństwa, jest za to jeszcze kilka zasad dotyczących funkcjonalności:

- odpowiednio spartycjonować - SWAP powinien zajmować nawet 16 GB, ponadto partycja na wyniki obliczeń, zajrzyj do specyfikacji FHS

- skonfigurowany demon UPS-a - aby w razie awarii zasilania zrzucić pamięć RAM na dysk i zahibernować serwer

- wgrać pakiety do monitorowania temperatury i pracy dysku (lmsensors, smartmontools)

 

Powodzenia,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spamować? To po co nam forum? Zacznijmy pisać listy :lammer: → http://rtfm.killfile.pl/#niepriv

 

Następnym raze postaram się być mniej leniwy: piszę z Fedora 8 (na moim Amilo Pro v3515) = znalazłem na forum wcześniejsze posty (instalator działa jak trzeba w 8semce) i uruchomiłem wereszcie iXy (tylko internet mam właściwie prowizoryczny). Powodem takiego mojego zainteresowania Fedora 9 była kwestia dopracowania grafiki i internetu w tej NOWEJ wersji. Grafiki nie sprawdziłem, ale internet na moim modemie działał doskonale (tylko że to nie na moim sprzęcie zainstalowana była Fedora...).

Mimo tego "lammera" pozdrawiam - może kiedyś "wyrosnę" z głópich pomysłów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
U mnie jest tak, że dostałem serwer z Fedorą i - koniec. Z jednej strony mam dowolność, z drugiej strony serwer ma "tradycje". Dostęp do konta roota na własne potrzeby posiada kilku innych userów, którzy pracują na tym serwerze od początku. O ile się dowiadywałem na serwerze stały wszystkie wersje RedHata do ósemki i jak stał się - no nie wiem jak to nazwać, komercyjny ? - to lecą po kolei wszystkie wersje Fedory tam - więc skoro działa to nie będę zmieniał - tym bardziej, że użytkownicy-administratorzy musieliby być zmuszeni do uczenia się czegoś nowego - a po co. Wygoda użytkownika tutaj przeważa.

 

Możesz powiedzieć jaki to serwer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem już w wielu postach wcześniej, na serwer polecam CentOS (darmowy odpowienik Red Hat EL), jest po prostu stabilniejszy od Fedory,

 

ponadto, link podany wyżej u mnie działa: http://www.howtoforge.com/perfect-server-fedora9

 

dodatkowo polecam swoisty "security tweaker" dla (_linuks_ → Linux) ORTów/Uniksów jakim jest Bastille Unix: http://bastille-linux.sourceforge.net/runn...ille_on.htm#top

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...