Skocz do zawartości

Openssh - Problem


echelon

Rekomendowane odpowiedzi

do echelona

a klucz do ssh wygenerowałeś?

 

 

do czego służy openssh ??

do tego samego co ssh, tylko ssh jest platne a openssh jest darmowe,

sluzy do polaczenia z drugim komputerem tak jak telnet, tylko transmisja jest kodowana włącznie z hasłem, ( w przypadku telnetu można podsłuchać transmisje, hasło etc, dlatego używa się ssh)

np, siedze sobie w domu, łącze się ssh z komputerem kolegi (mieszka 2 osiedla dalej i mu instaluje różne programy, bo on sam nie wie jak, proste :) )

 

napisz sobie ssh 127.0.0.1 (wtedy połączysz się z własnym koputerem jeśli masz zainstalowane ssh i postawiony serwer ssh, i będziesz wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mynus

a jak ja mam net przez kablowke ( czyli jak to sie chyba mowi ; jestem za nat'em) bo chcialbym modz zrobic dwie rzeczy

1.miec dostep do komputera kolegi ( tez ma problemy z instalacja softu, anie chce mi sie do niego chodzic- a on ma neo)

2. miec dostep do serwera szkolnego ( tez maja w tej samej kablowce co ja tylko ze jest postawiony serwer a pod serwer jescze podlaczone 22 kompy i serwer jest na debianie i dzili tam net ( 2x Nat ;] jeden cala siec kablowa, drugi komp podlaczony pod serwer ;P )

3. miec dostep ( w bezprzewodowej sieci z (_linuxa_ → Linuksa) ORT do winxp ) ( slyszalem o VNC i VNCtight )

 

Powiedzcie przynajmniej co mi jest potrzebne i czy (_wogole_ → w ogóle) ORT jest cos takiego potrzebne i miloby bylo zoabczyc jakis link o takich rzeczach albo opis co zrobic ;]

 

Z gory sedeczne thx ;]

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do polaczenia sie z drugim komputerem potrzebujesz znac jego adres IP, konto i haslo

(u mnie w sieci, kolega odpalil sobie zdalny pulpit i z uczelni wchodzi na swoj komputer :) i ma tak jakby siedzial przed swoim kompem)

 

1.miec dostep do komputera kolegi ( tez ma problemy z instalacja softu, anie chce mi sie do niego chodzic- a on ma neo)

jesli jestes za natem a masz net przez kablowke, to zeby polaczyc sie ze swoim kompem to na serwerze kablowki musieliby zrobic przekierowanie (raczej malo prawdopodobne ze sie zgodza)

ale z kolega mozesz sie polaczyc, jesli on ma neo sam (albo jet za natem a admin pozwoli na przekierwanie) to mozesz sprobowac sie polaczyc z nim przez ssh (jesli ma unixowy system)

 

wtedy piszesz:

ssh -l login numerIP

(gdzie login to konto u kolegi a numerIP to jego aktualny numerIP, musialby Ci podac jaki ma,

ja do logowania sie do neo kolegi uzywam jego adresu IP wyciagnietego z Kadu (kadu pokazuje numer iP osoby z ktora rozmawiasz, ale chyba tylko wtedy gdy ta osoba jest dostepna)

no i na kompie musi byc postawiony serwer ssh :) (u mnie w fedorce zainstalowal sie podczas instalaci systemu)

 

miec dostep do serwera szkolnego ( tez maja w tej samej kablowce

potrzebujesz adres IP serwerka i konto na nim, jesli w kablowce adres IP jest statyczny to mozesz laczyc sie ze szkoly do siebie do domu (jesli komp szkoly i Twoj sa w tej samej sieci a nie rozdzielone dodatkowymi serwerami z NAT) (jesli jest dynamiczny to mozesz przed wyjsciem z domku zapamietac swoj adres iP i tak codziennie, nawetjesli sa to adresy nierutowalne (192.168.x.x lub 10.x.x.x to w sieci lokalnej mozesz ich uzywac)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz adres IP serwerka i konto na nim, jesli w kablowce adres IP jest statyczny to mozesz laczyc sie ze szkoly do siebie do domu (jesli komp szkoly i Twoj sa w tej samej sieci a nie rozdzielone dodatkowymi serwerami z NAT) (jesli jest dynamiczny to mozesz przed wyjsciem z domku zapamietac swoj adres iP i tak codziennie, nawetjesli sa to adresy nierutowalne (192.168.x.x lub 10.x.x.x to w sieci lokalnej mozesz ich uzywac)

nic nie zrozumiałem, ale moze przekrecilem to co mam na mysli,

w sieci kablowej sa 2 pc;

1.moj- fc2

2.serwer szkolny- debian

(serwer dzieli jescze net na jakes tam komputery ale one mnie nie obchodza, aj chce sie dobrac do serwera)

 

chce z mojego dostac sie na serwer

 

Czyli potrzebny jest mi OpenSSH rpm pod fc2 i to musze zianstalowac u siebie

a paczke dla debiana serwera ssh tam na serwerze szkolnym,

pozniej tylko

ssh -l login ip_serwera ??

 

dobra rozumiem mniej wiecej, ale pytanki mi sie nasuwa czy sa OpenSSH rodziela sie na klient(to by pewnie dla mnie bylo) i na serwer(no na ten serwer)

tak jak np. z trojanami ;]

czy musze szukac paczki OpenSSH dla fc2 i dla debiana zainstalowac i z glowy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ssh jest aplikacja klient - serwer,

na debianie w szkole pewnie jest zainstalowny ale możesz sprawdzić :)

jeśli masz konto na serwerku to nie powinnobyć problemu

 

z konsoli:

ssh -l konto IPserwerka

 

ja mam zainstalowane takie paczki (z komputera loguje się na inny ale też często służy mi jako serwer ssh, gdy jestem poza domem i pracuje na jakiejś windzie wtedy korzystam z programiku putty i jestem u siebie :) )

 

openssh-3.6.1p2-34

openssh-server-3.6.1p2-34

openssh-askpass-gnome-3.6.1p2-34

openssh-askpass-3.6.1p2-34

openssh-clients-3.6.1p2-34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ssh jest aplikacja klient - serwer,

na debianie w szkole pewnie jest zainstalowny ale możesz sprawdzić :)

jeśli masz konto na serwerku to nie powinnobyć problemu

 

z konsoli:

ssh -l konto IPserwerka

 

ja mam zainstalowane takie paczki (z komputera loguje się na inny ale też często służy mi jako serwer ssh, gdy jestem poza domem i pracuje na jakiejś windzie wtedy korzystam z programiku putty i jestem u siebie :) )

 

openssh-3.6.1p2-34

openssh-server-3.6.1p2-34

openssh-askpass-gnome-3.6.1p2-34

openssh-askpass-3.6.1p2-34

openssh-clients-3.6.1p2-34

a jak tam jest kde to tez pojdzie ?? czy musze szukac paczki :]

tzn.

mam na mysli to, ze jak tam jest kde i jak wpisze "startx" to czy odpali mi sie ;]

sorry ze tak dopytuje ale jutro mam informatyke i chce to zrobic po prostu, a malo mam czasu na szukanie... ;(

 

A znalazlem OpenSSH w wersji 3.9

ftp://ftp.tpnet.pl/d2/ftp.openssh.com/pub...rtable/rpm/FC2/

zainstalować to??

a i co musze znalezc dla tego debiana ??

w debianie są jakieś paczki ?? (binaria) ?? czy ze źródeł musze instalowac ?? [zrodła juz mam]....

a apt to przypadkiem nie pochodzi od Debiana ???

no ogolnie to co mam przyniesc jutro na informatyke i co zainstalowac u siebie ?? [nowsza czy starsza ??]

 

Jeszcze jedna ważna uwaga (podziękowania dla SirRomana): w Twoim systemie

powinien istnieć użytkownik sshd, więc jeśli go nie ma:

useradd -s /bin/false -d /dev/null sshd

To prawda ?? czy moge miec np. uzytkownika "Alien" ??

z gorki thx ;]

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w debianie są jakieś paczki ?? (binaria) ?? czy ze źródeł musze instalowac ?? [zrodła juz mam]....

a apt to przypadkiem nie pochodzi od Debiana ???

chyba apt pierwonie powstał na debianie :)

ale jak to jest serwer to ssh jest instalowane standardowo

 

To prawda ?? czy moge miec np. uzytkownika "Alien" ??

mozesz miec dowolne konto w systemie, stworzone np tak:

useradd alien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z sa tam paczki dzieki ktorym bede mogl w szkole wejsc do mojej fedorki ??

Mam na mysli czy jak wpisze startx to wejdzie mi do mojego kde 3.3 ;]

 

 

chce miec taki dostep

 

serwer szkolny <---------> moj komp

 

w obie strony ;]

 

thx za pomoc mynus... ja mi sie jutro uda to bedzie jazda (!) ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...