Skocz do zawartości

Problem Z Pocztą No Reverse Dns For


ba32sz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam server pocztowy na Fedora 4 i przy wysylaniu meila na o2.pl mam taki komunikat zwrotny

(reason: 554 Client address rejected: No reverse DNS for 80.48.xxx.xxx)

 

----- Transcript of session follows -----

... while talking to mx8.go2.pl.:

<<< 554 Client address rejected: No reverse DNS for 80.48.xxx.xxx

... while talking to mx11.go2.pl.:

 

Moze ktoś doradzić co trzeba zrobic bede wdzieczny :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejżewam, że problem tkwi w tym, że poczta na o2 używa SPF, czyli jak tam na serwer przychodzi jakiś mail, ich serwer bierze ip serwera który mu ten mail przesłał, sprawdza w odwrotnym dns-ie do jakiej domenty tamten należy i czy ma prawo dla tej domeny wysyłać maile. Taka niby ochrona przed spamem.

I problem w tym że nie ma wpisu w reverse dns dla Twojego ip.

Możesz sobie sprawdzić czy po wpisaniu

host twoj_adres_ip

dostaniesz jakąś sensowną informację o domenie. Jak nie to musisz się dogadać z dostawcą internetu, żeby zrobił stosowny wpis revdns-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na inne domeny (np. gmail.com, poczta.onet.pl) mejle dochodzą?

Jeśli nie, to Twoja domena nie posiada rekordu MX. Jest on wymagany do wysyłania e-maili. Jeśli domena posiada ten rekord, a jednak masz problem z wysyłaniem mejli, to przyczyną jest tu właśnie ten revdns.

 

Podam Ci to na moim przykładzie.

Posiadam Neostradę i załóżmy, że IP mam: 82.145.45.23 (wpisałem przypadkowe które mi podpadły pod klawisze) do której przypada np. ayd123.adsl.tpnet.pl i jest to domena domyślna i ta która jest wpisana w serwerach DNS na świecie aby skontaktować się z wyżej podanym IP.

Dalej:

Posiadam także domenę w systemie No-IP, np. morsik.no-ip.org.

 

Do czego zmierzam?

Załóżmy, że wysyłam mejla z morsik.no-ip.org (czyli 82.145.45.23) do o2.pl.

o2.pl sprawdza rev DNS tego IP, po czym uzyskuje adres ayd123.adsl.tpnet.pl, w związku z czym, nie może przyjąć podanego e-maila, gdyż revDNS nie zgadza się z domeną z której dany mejl był wysłany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

host xx.xx.48.80.in-addr.arpa not found :(NXDomain)

Tak jak mówiłem, brak wpisu w odwrotnym dns-ie, a akurat o2 potrzebuje go doczegoś (nie jestem pewien czy akurat do spf-a, ale zapewne do czegoś podobnego). Z o2 nic nie zrobisz, więc jedyne co pozostaje to dobić się to tepsy, żeby ci zrobili odpowiedni wpis w dns-ach (i revdns-ach).

 

To co taki serwer o2 robi, może wyglądać następująco:

1) Wysyłający serwer pocztowy, o ip 193.17.41.11 kontaktuje się z serwerem o2

2) Serwer o2 robi (nie dosłownie): host 193.17.41.11 i widzi, że wysyłającym był mailout1.go2.pl

3) Serwer o2 robi: host -a o2.pl i widzi między innymi:

"v=spf1 ip4:193.17.41.0/24 ip4:193.222.135.0/24 ip4:212.126.20.0/25 ip4:195.200.214.0/24 -all"

, czyli widać, że 193.17.41.11 ma prawo wysyłać maile z domeny go2.pl

 

Gdyby nie było wpisu spf, to restrykcyjny serwer mógłby odrzucić od razu połączenie. Podejrzewam, że tego o2 akurat nie robi, bo za dużo domen było by odrzucanych. W każdym razie, w Twoim przypadku proces umiera na punkcie 2.

 

Z kolei rekordy MX przydały by się, żeby na Twój serwer maile docierały bezproblemowo (może nie jest to warunek konieczny, ale lepiej jakby były).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

 

Też mam domowy serwer pocztowy na FC4, który działa bez zastrzeżeń od 5lat.

Wczoraj, po wysłaniu maila na [email protected] pojawił się komunikat "554 Client address rejected: No reverse DNS... ".

Przeczytałem cały wątek - wszystko ok, racja. Tylko... trzy poprzednie maile (wysłane godzinę wcześniej na tą samą skrzynkę w tlen.pl dotarły. Nawet otrzymałem odpowiedź!

I nagle nie ma kontaktu z kontrahentem.

 

Czy ktoś może ma pomysł o co tu chodzi?

Serwer ma stałe IP, nic nie zmieniałem w konfiguracji od miesięcy. Nie wykryłem innych adresatów moich maili, którzy by tak reagowali.

Będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam domowy serwer pocztowy na FC4, który działa bez zastrzeżeń od 5lat.
Może update zrób? Lepiej nie wiedzieć ile listów-spamów boty mogły wysłać od Ciebie w ciągu ostatnich 3 lat... (bo 6 wersji Fedor już było, 2 na rok)

Nie załatany serwer pocztowy, http, itd... itp...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę;)

 

Spoko. Z różnych powodów utrzymuję FC4. Zresztą praktycznie wszystko w nim powyłączane. Mam też drugi serwer z FC8 - własciwie ok. Inne niestety miały wady. Łacznie z 10 - chyba nie ma sensu robić z tego serwera, bo ktoś przedobrzył z "uszczęśliwianiem na siłę".

Ale wracając do tematu: wpisu revdns nie było (chyba nigdy) i nikomu to nie przeszkadzało. Dlaczego serwerowi tlen.pl nagle zaczęlo? Ciągle nie wiem...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...