Skocz do zawartości

Fedora 9 - Kasowanie


sebmasta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Przepraszam jeśli założyłem w złym dziale, ale wydaje mi się, że ten będzie najodpowiedniejszy.

 

Otóż mam pewien duży problem. Na laptopie przywiezionym ze Stanów, do którego nie mam płyty instalacyjnej od windowsa visty, ktora na nim jest zainstalowana, zainstalowalem sobie kiedyś fedorę 9. Chciałem ją teraz odinstalować i zacząłem działać tak jak jest to powiedziane tutaj w części: My system is a dual-boot with Windows XP and Linux, and I want to remove Linux and keep Windows. Doszedłem do punktu 14. Bez płyty jak włączam pokazuje mi się:

GNU GRUB vesrion 0,97 (638K lower / 3135296K upper memory)

[ Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the pssible completions of a device/filename.]

 

Mam płytkę instalacyjną do visty, po polsku, ale z tej płyty nie była instalowana vista ktora jest na laptopie, była ona instalowana w stanach i tak dostałem bez płyty. i nie wiem za bardzo co zrobić, żeby całkowicie pozbyć się fedory, a nawet nie mogę wejść na vistę, dlatego proszę o pomoc.

 

Z góry wielkie dzięki.

 

edit:

 

Dodam jeszcze, że jest taka opcja, przy włączaniu tej płyty instalacyjnej od visty: naprawianie systemu i opcje:

Narzedzie do naprawy systemu podczas uruchomienia

przywracanie systemu

windows complete pc restore

narzedzie diagnostyczne pamieci systemu windows

wiersz polecenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to chyba rzeczywiscie , to nie to forum

ale żebyś nie mówił że dziewczyny i chłopcy z forum fedory do nadęci...... :) to chociaż tyle:

http://support.microsoft.com/kb/314058/pl - resztę to już na forach windowsowych. Szkoda, że się poddałeś i nie dałeś sobie więcej szans z ujarzmieniem fedory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie to te oslawione partycje narzedziowe ;) i stad takie problemy. swoja droga jesli to nowy laptop to jak moga sprzedawac z zainstaliowanym windowsem bez plyty ??? cos mi sciema pachnie ;)

 

potrzebna plyta z XP, tryb ratunkowy fixmbr i po krzyku :P. albo pogadaj z kims moze ci wysla pierwsze 446 bajtow z bootmanagerem windowsa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że się poddałeś i nie dałeś sobie więcej szans z ujarzmieniem fedory

To dlatego, że miałem w planach zainstalować wersję 11. :)

 

I widzę w tym momencie, że popełniłem duży błąd, bo nie zwróciłem uwagi, że ta instrukcja kasowania z manuala jest dla dual xp i fedora, a ja mialem oprocz fedory jak pisałem viste. Czy to zmienia obraz rzeczy?

 

~fafig -> laptopa przywiózł mi znajomy ze stanów i przed wylotem zainstalował system/ czy zainstalowali od razu, w każdym razie płyty nie mam, mam płyte instalacyjna do visty jakiejś po polsku, ale też za bardzo nie wiem co zrobić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom tylko zeby sie nie pomylil i nie zainstalowal na niewlasciwej partycji bo bedzie bubu :). tak na przyszlosc. jak chcesz miec bootmanager windowsa w zapasie, to mozna zawsze zrobic dd if=/dev/sdX of=mbr.img bs=446 count=1 (np z kompa od znajomego :) ). przywracasz w podobny sposob. ew mozna tez inaczej zrobic - zainstalowac gruba na partycje z bootem, potem zrobic dd i w boot.ini w windowsie dodac wpis, ktory odpali ci gruba z partycji boot. jak widac, mozliwosci jest duzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teraz mój dysk jest podzielony na C: , tą free space po fedorze 9 i HP:Recovery, to która partycja jest tą niewłaściwą po której będzie bubu? Zastanawia mnie dlaczego ten Grub został skoro wyczyściłem partycje od fedory. Fafig, czynności o których mówisz, mogę zrobić teraz, kiedy w ogóle nie mogę włączyć tego laptopa?

Dla jasności teraz piszę ze stacjonarnego na którym też mam Vistę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie czekam na płytę instalacyjną Visty, bo z ciekawości chciałbym rozwiązać ten problem tą drogą jak w manualu fedory, a później zainstaluję f11.

Dzięki za całą pomoc, chociaż przyznam jeszcze, że nie rozumiem jednej rzeczy:

ew mozna tez inaczej zrobic - zainstalowac gruba na partycje z bootem, potem zrobic dd i w boot.ini w windowsie dodac wpis, ktory odpali ci gruba z partycji boot.

a konkretnie tego. O co chodzi i jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na koncu pyta sie instalator gdzie zainstalowac stage1 gruba. masz do wyboru opcje: do mbr, do partycji z katalogiem /boot lub wcale. jak zainstalujesz do /boot, mozna potem wyciagnac sektor opisana metoda z dd. potem edytujesz plik boot.ini w katalogu glownym windowsa, tam jest Disk0Partition)...blah blah. lokalizujesz numer partycji gdzie jest /boot, ten pliczek(zrzut gruba) po uprzednim skopiowaniu dodajesz do wpisu i voila. to dla osob co uzywaja windowsa i zle sie czuja z grubem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teraz mój dysk jest podzielony na C: , tą free space po fedorze 9 i HP:Recovery, to która partycja jest tą niewłaściwą po której będzie bubu?
Tego sie raczej nie dowiemy dopoki nie pokazesz nam co pokazuje fdisk -l

 

Zastanawia mnie dlaczego ten Grub został skoro wyczyściłem partycje od fedory.
Pozostal, bo jest zainstalowany najprawdopodobniej w mbr dysku...

 

czynności o których mówisz, mogę zrobić teraz, kiedy w ogóle nie mogę włączyć tego laptopa?
Sciagnij, wypal LiveCD Fedory 11, odpal z tego komputer. Pokazesz nam fdisk -l, podpowiemy co-i-jak, a pozniej bedziesz mogl zainstalowac F11 na dysk uzywajac tej samej plytki...

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...