Skocz do zawartości

Fedora 9 - Kasowanie


sebmasta

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 37
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ah, przepraszam, myślałem że to pionowa kreska...

 

Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = cylindrs of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device            Boot    Start             End                  Blocks         Id                  System
/dev/sda1         *             1         27052           217295158+       7                HPFS/NTFS
/dev/sda2                 27053         28873           14627182+         5                Extended
/dev/sda3                 28874         30401           12273660           7                HPFS/NTFS


Disk /dev/dm-0: 3221MB , 322122547 bytes
255heads , 63 sectors/track, 391 cylinders 
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280
Disk identifier: 0x00000000

Disk dev/dm-0 doesnt contain a valid partiton table

Disk /dev/dm-1:      to samo co w tym dm-0

 

 

 

Miło by było, jakbyś w czasie mówienia trochę tłumaczył co robię, żebym się uczył przy okazji, co mogę to szukam po wikipediach i manualach, ale jestem bardzo wdzięczny za pomoc

Edytowane przez WalDo
edycja znaczników
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fdisk to jest program do partycjonowania dysku (w windowsie tez swego czasu byl taki o tej samej nazwie). fdisk -l listuje ci tablice partycji dla danego urzadzenia. z tego co tu widze to w ogole nie masz nigdzie linuksa zainstalowanego, sa tylko partycje windowsowe i serwisowa (to chyba to dm). rozumiem ze potem skasowales calosc partycji na ktorej siedziala fedora 9 i stworzyles na jej miejsce partycje windowsa ntfs, tak? masz w ogole jakas plyte z vista? wiec instalacja linucha nic tu nie da bo musialbys sie pozbyc jednej z partycji, popatrz tutaj jest poradnik jak przywrocic mbra. powinno pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dokładnie to co jest tutaj., do punktu 14. Ale ten podział, jak powiedziałeś windowsowa i serwisowa, to jest ten sam podział ktory mialem w viscie przy wlaczeniu my computer: C:/ oraz HP Recovery ? Zdobyłem płytę od Visty i spróbuję zrobić tak jak w tym poradniku.

 

//edit:

tylko to jest płyta z vistą po polsku, mam nadzieję, że zadziała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że post pod postem, ale chciałem, żeby było widać, że jest coś nowego, później można je scalić.

 

Tak więc zrobiłem tak jak w instrukcji podanej mi przez Ciebie fafigu i faktycznie, udało się, włącza się tylko Vista. Chciałbym się jednak dowiedzieć paru rzeczy.

Co jest z tym grubem, skasowałem Fedorę i załóżmy, że nie chce więcej mieć tego systemu, to jak mogę skasować tego gruba, żeby zwyczajnie mieć porządek na komputerze, no bo po co mi on?

Ponawiam również moje poprzednie pytanie apropo partycji.

I teraz przed instalacją f11 chciałbym się dopytać jaką mam obrać strategię apropo tych partycji, będę to zmieniał w czasie instalacji fedory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak. grub instaluje sie jako bootmanager w sektorze MBR - pierwsze 512 bajtow dysku. to ze masz katalog /boot/ i pliki gruba to nic nie znaczy, grub ma obraz stage1 zainstalowany w mbr, w kojelnej fazie ladowania wczytuje obraz stage2 (ktory jest duzo wiekszy), po czym laduje system. generalnie nie usuwasz gruba, tylko przywracasz mbr do stanu poczatkowego (w przypadku windowsa - bootmanager microsoftu). jesli chcesz instalowac fedore to musisz przepartycjonowac dysk. polecam dystrybucje live gparted do tego. jak sie wlaczy odpalasz program gparted. klikasz na wybrana partycje i dajesz resize (nie jestem pewien czy to u Ciebie zadziala). tylko teraz najwazniejsze. co zrobiles po usunieciu fedory? zostalo puste miejsce czy stworzyles na to miejsce partycje windowsowa? sprawdz w menedzeze dyskow w viscie ile maja te partycje i czy jest jakies puste/wolne miejsce. setup dla fedory:

 

/boot - 100mb

/ - ok 15g zalezy co chcesz

/home - wg uznania pewnie z 10g najmniej

 

to podstawowy setup jesli nie chcesz za bardzo kompikowac.

 

apropos partycji recovery to w wiekszosci laptopow sa (przynajmniej w tych -5lat wstecz). mozna to usunac, ale jak uzywasz windowsa, to nie polecam grzebania w tych partycjach - czasem sie moga przydac.

 

 

ps. :D dostalem kapelusz jupi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro muszę przepartycjonować to jak to się stało, że zainstalowałem f9 i działała bez robienia tego?

Sprawa wyglada tak w Disk Managmencie:

Disk 0 jest podzielony na:

C: 207,23 GB

Free space 13,95 GB

oraz HP_RECOVERY (D:) 11,71GB

 

//gratulacje kapelusza, ja może drugiego dobiję przy moich problemach. ^^

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada wiec na to ze zainstalowales fedore na tych niespelna 14 giga partycji :). jelsi chcesz uzywac tylko testowo - ok od biedy bedzie, ale licz sie z tym ze Ci szybko miejsca braknie (jeszcze zalezy co instalujesz). to jest wlasnie bolaczka laptopow - jedna partycja na caly dysk ;/. wiec albo instaluj fedora na tej 15gb partycji, albo zrob backup, odpal wczesniej wymienonego gparted, zmniejsz troszke partycje C: i wtedy zainstaluj. aha i jakis maly swap by sie przydal (zalezy ile ram masz) 1GB starczy.

 

/boot - 100mb

swap - 1gb

/home - 3gb

/ - jakies 9.8gb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest wlasnie bolaczka laptopow - jedna partycja na caly dysk ;/

W jakim sensie to mówisz? Nie można zmienić ilości, żebym miał więcej niż te 3 partycje?

Myślę, że najlepszą opcją było by zmniejszyć te C, bo rozumiem, że chcesz aby to było na takiej zasadzie ze C jest tylko od plikow windowsowych a te "/ - jakies 9.8gb" do moich plików od fedory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nikt sie nie bawi - daja jedna partycje, co jest problemem, jak sie windows zawirusuje, a nie masz kopii danych/ustawien (wszystko jest na jednej partycji - format dysku i dane won :) ).moze na poczatek zainstaluj na tym wolnym miejscu co masz. jak sie zdecydujesz na zmiane rozmiaru, to wczesniej lepiej zrobic defragmentacje windowsa i kopie zapasowa :), nigdy nie wiadomo w ktorym miejscu to uciete miejsce wypadnie. lepiej liczyc sie ze wszystkim. i tak mozna zmienic zebys mial wiecej niz 3, ale zalezy co chcesz zrobic. to co ci napisalem o tym setupie to beda razem 4 partycjie linuksowe. tylko jeszcze jedno - freespace w sensie ze nie jest przydzielone, czy w sensie wolnego miejsca na dysku C: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...