Skocz do zawartości

Fedora Się Obraziła - Grub Wyleciał W Kosmos?


adam_993

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę (tak, teraz do was przychodzę) Windows trochę długo się ładował, więc zaaplikowałem mu Bootvis. Po restarcie dotyczącym obliczeń rozpadł się Bootvis - raport błędu bla bla bla.... Kilka razy tak próbowałem w końcu wyłączyłem komputer. Po kilku godzinach wracam, włączam. Czekam na GRUBa a tu zonk - wywaliło mnie do konsoli. Przywróciłem szybko Windowsowy NTLDR. I tyle :(.

 

Tego dnia nie uruchamiałem Fedory. Dzisiaj załadowałem Ubuntu i zauważyłem że wszystko jest w porządku - menu.lst i grub.conf jest. Stage1 grub znajduje prawidłowo.

 

Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło. Wszystkie partycje widoczne, nic nie zniknęło z roota ani katalogu domowego. Dysk z Fedorą sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę (tak, teraz do was przychodzę) Windows trochę długo się ładował, więc zaaplikowałem mu Bootvis. Po restarcie dotyczącym obliczeń rozpadł się Bootvis - raport błędu bla bla bla.... Kilka razy tak próbowałem w końcu wyłączyłem komputer. Po kilku godzinach wracam, włączam. Czekam na GRUBa a tu zonk - wywaliło mnie do konsoli. Przywróciłem szybko Windowsowy NTLDR. I tyle :(.

 

Tego dnia nie uruchamiałem Fedory. Dzisiaj załadowałem Ubuntu i zauważyłem że wszystko jest w porządku - menu.lst i grub.conf jest. Stage1 grub znajduje prawidłowo.

 

Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło. Wszystkie partycje widoczne, nic nie zniknęło z roota ani katalogu domowego. Dysk z Fedorą sprawny.

 

Wywaliło ci tak zwany MBR (Master Boot Record - pierwsze 512kb dysku) który zawiera min. wpis odnośnie programu ładującego. Pliki grub.conf i menu.lst zostały wywalone z mbr ze względu na to byś właśnie nie miał problemów z odzyskaniem gruba (tez dlatego ze w mbr jest malo miejsca)

 

Wydrukuj i napraw gruba:

http://szarp.com.pl/howto/howto/html/grub-rescue.html

 

Na przyszłość : NIE przywracaj windowsowego bootloadera. Jeśli wywaliło cię do konsoli gruba to na 99% da się mu przestawić opcje albo go stamtad odzyskać. Linucha recznie startujemy przez 4 komendy:

 

root (hd0,Nr_PARTYCJI) (np. 7)
- sprawdź tabem która jest linuxowa tzn. wpisz
root (hd0,[tab]
i ci wyskoczy

Potem:

kernel /vmlinuz[tab]

Następnie:

initrd /initrd[tab]

i:

boot

 

edit:

BootVis z tego co się zorientowałem wpiernicza się do mbr i przyspiesza start komputera (z tabelek wynika, że daje jakieś 2s). Przy okazji kasuje też to co jest w MBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...