Skocz do zawartości

Migracja Z Fc7 Na Centos 5.4


samba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o poradę.

 

Czeka mnie migracja z FC7 na Centos 5.4 . Serwer jeśli chodzi o hardware będzie ten sam jedyną zmianą będzie dodanie kotrolera raid 3Ware9650SE i dodanie nowych dysków w raid 5 (obecnie mam kontroler intela i raid 1).

 

Serwer to typowy serwer plików działają na nim usługi:

- samba PDC Version 3.0.28a-1.fc7

- postgresql-8.2.9-1.fc7 z dwoma bazami

- postgis-1.3.3-1.fc7

- DHCPD

 

Ponieważ prócz systemu będę wymieniał dyski + kontroler na nowe czeka mnie instalacja i konfiguracja od nowa aczkolwiek chciałbym uniknąć dodawania wszystkich komputerów z powrotem do domeny (inny SID) oraz tworzenia kont samby itp.

 

Zastanawia mnie fakt czy jeśli włożyłbym kontroler 3Ware do innej płyty głównej (Gigabyte) zainstalował Centos 5.4 wraz ze standardowymi rpm dla tej dystrybucji (i skonfigurowanymi usługami samba postgres ) później zgrał dane przez sieć z działającego serwera (fc7) i przełożył kontroler z dyskami (z płyty gigabyte) na serwer to Centos ruszyłby ??

 

Wiadomo że hardware jest inny ale podczas uruchamiania systemu anaconda wykrywa sprzęt i w miarę potrzeb doinstalowuje sterowniki itp.

Zakładam że sterowniki do 3ware byłyby już zapodane na poziomie instalacji systemu czyli na płycie gigabyte. Czy tak przeniesiony system ruszyłby czy trzeba byłoby wykonać jakieś dodatkowe kroki jeśli tak to jakie ?? Czy byłoby to stabilne ?

 

Co by mi to dało:

- nie miałbym przestoju (czyli weekendu spędzonego w serwerowni)

- mógłbym sobie wszystko na spokojnie bez presji czasu przetestować

- pewność że wszystkie usługi działają dobrze

 

Drugim dylematem jest system plików dla raid 5

czy wybrać :

ext2 - brak journalingu tak więc szybszy zapis

ext3

ext 4 niby szybszy od ext 3 w odczycie i zapisie na Centos 5.4 jest to technology preview czy warto instalować na produkcji ?

xfs dobry na duże partycje obsługa snapshotów jeśli mam LVM klienci samby mogą mieć wersjonowanie plików

 

Jak podzielić dyski na unity tj poszczególne macierze ?

 

sposób 1:

- 3 dyski raid 5 na system / (1TB) ext3 lub ext4

- 3 dyski raid 5 na dane /home (samba) (2TB) ext4

- 3 dyski na magazyn skanów pliki tiff które codziennie są przyrostowe (XX TB) ext4 lub xfs

 

sposób 2:

- 3 dyski raid 5 na system / ext4

- 3-5 dużych dysków raid 5 na magazyn /home i /skany (jedna 6TB partycja) xfs?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam serwerek na centosie (teraz juz 5.5), co prawda przejąłem go po poprzedniku i jakiś tam kontroler sprzętowy ma. Nie mam doświadczenia z kontrolerami sprzętowymi ale czy kontroler nie jest sprzętem który jest obsługiwany nie przez OS operacyjny a własnie jakiś tam soft na poziomie sprzętu i powinien być przeźroczysty ?.

Ja nie namyślałem się długo zaimpementowałem raida softwerowego i powiem ci że nawet nie wiem że tam jest. Oczytałem się trochę na ten temat że raid softwerowy to taki a taki że obciąża procesor.

Mam postawiony cały monitoring urządzeń sieciowych (jak na razie jest ich ok 100), ok 40 userów na jaberze (openfire), www wewnętrzne i uważam że pracuje świetnie.

Osobiście uważam, że wydajesz niepotrzebnie (lub wydałeś) pieniądze.

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam serwerek na centosie (teraz juz 5.5), co prawda przejąłem go po poprzedniku i jakiś tam kontroler sprzętowy ma. Nie mam doświadczenia z kontrolerami sprzętowymi ale czy kontroler nie jest sprzętem który jest obsługiwany nie przez OS operacyjny a własnie jakiś tam soft na poziomie sprzętu i powinien być przeźroczysty ?.

Ja nie namyślałem się długo zaimpementowałem raida softwerowego i powiem ci że nawet nie wiem że tam jest. Oczytałem się trochę na ten temat że raid softwerowy to taki a taki że obciąża procesor.

Mam postawiony cały monitoring urządzeń sieciowych (jak na razie jest ich ok 100), ok 40 userów na jaberze (openfire), www wewnętrzne i uważam że pracuje świetnie.

Osobiście uważam, że wydajesz niepotrzebnie (lub wydałeś) pieniądze.

Pozdrawiam :)

No nie do końca się zgodzę. Po pierwsze wydajność jest o wiele większa ! Generalnie o to mi chodzi bo to serwer plików. Sam jestem w Szoku jak robiłem testy z resztą zamieszczę je. Teraz na serwerze mam 2x Raptory w raid 1 (10.000RPM) (kontroler Intela sprzętowy pod PCi-E) i hdparm pokazuje mi :

/dev/sda:
Timing buffered disk reads:  240 MB in  3.03 seconds =  79.14 MB/sec

 

Na kompie testowym gdzie mam kontroler 3ware mam :

-3 WD black 500 SATA 7.200

-3 WD 1TB R3 SATA 7.200 RPM i tu transfery zaczynają się od 140 do 250 MB/sec !

 

Więc proszę nie mów mi że softwerowy raid to jakaś super wydajność. Nie zgodzę się. Sprzętowy kontroler ma swój procesor(które ma specjalne algorytmy do danego poziomu raid), pamięć oraz BBU (Battery Backup Unit) gdzie po braku zasilania przez kilka dni kontroler ma podtrzymanie napięcia.

Poza tym kwestia sprzętowego sprawdzania dysków hot spare, czy wymiana dysków i raid rebuilding podczas pracy serwera itp Takich rzeczy softwerowy raid nie robi.

 

Zgodzę się natomiast z poglądem iż jeśli nie mamy sprzętowego kontrolera lepiej użyć softwerowego lub fake raid.

 

 

Czekam na odpowiedź z poprzedniego posta.

Czy jeśli zainstaluje system na innej maszynie i przełożę dyski na drugą o innym hardware to Centos ruszy czy będą jakieś komplikacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie fakt czy jeśli włożyłbym kontroler 3Ware do innej płyty głównej (Gigabyte) zainstalował Centos 5.4 wraz ze standardowymi rpm dla tej dystrybucji (i skonfigurowanymi usługami samba postgres ) później zgrał dane przez sieć z działającego serwera (fc7) i przełożył kontroler z dyskami (z płyty gigabyte) na serwer to Centos ruszyłby ??

Obstawiam, że tak, ale gwarancji nikt Ci nie da ze względu na indywidualność przypadku. Jeśli "pod RAID-em" będą te same dyski, to nieważne co jest "nad nim" (jaka płyta główna), to powinno zadziałać. Problemem może być uruchomienie OS-a w innym środowisku sprzętowym. Być może będzie wymagać dopieszczenia :)

 

Poza tym kwestia sprzętowego sprawdzania dysków hot spare, czy wymiana dysków i raid rebuilding podczas pracy serwera itp Takich rzeczy softwerowy raid nie robi.

Software'owy RAID sprzętowego sprawdzania co prawda nie robi, ale o ile wiem (mylę się?) software'owe podstawienie hot spare, obsługę wymiany czy odbudowy to już ma :) A gdyby nie miał, to po grzyba komuś byłby taki RAID? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętowy kontroler ma swój procesor(które ma specjalne algorytmy do danego poziomu raid), pamięć oraz BBU (Battery Backup Unit) gdzie po braku zasilania przez kilka dni kontroler ma podtrzymanie napięcia.

Ja do takich rzeczy uzywam upsagent dla UPS Cover RT70. Co mi z tego że bedę miał napiecie na kontrolerze jak ogólnie maszyna będzie stała.

Poza tym kwestia sprzętowego sprawdzania dysków hot spare, czy wymiana dysków i raid rebuilding podczas pracy serwera itp Takich rzeczy softwerowy raid nie robi

Robi tylko softwerowo. Oczywiście w przypadku softwerowego raida user jest w tą robotę zaangazowany

Nie wiem jak wygląda sprawa w przypadku raida sprzętowego czy to się dzieje automagiczniea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że tak, ale gwarancji nikt Ci nie da ze względu na indywidualność przypadku. Jeśli "pod RAID-em" będą te same dyski, to nieważne co jest "nad nim" (jaka płyta główna), to powinno zadziałać. Problemem może być uruchomienie OS-a w innym środowisku sprzętowym. Być może będzie wymagać dopieszczenia :)

 

 

Software'owy RAID sprzętowego sprawdzania co prawda nie robi, ale o ile wiem (mylę się?) software'owe podstawienie hot spare, obsługę wymiany czy odbudowy to już ma :) A gdyby nie miał, to po grzyba komuś byłby taki RAID? :D

 

Tu porównanie software vs hardware raid

Na początek link do możliwości hardwarowego kontrolera

http://www.lsi.com/channel/products/raid_c..._8ml/index.html

 

Higher write throughput:

Hardware RAID with BBU may offers higher write throughput.

Faster rebuilds:

Hardware RAID with BBU may offers faster rebuilds as compare to software based solution.

Write back caching (BBU):

The software RAID cannot add a battery. Hardware RAID can run in write-back mode if it has a BBU installed. With BBU pending writes are not lost on a power failure.

Performance:

With the software based RAID0 and RAID1 performance is negligible. However, performance goes down when you use parity-based arrays and/or several arrays at the same time. The performance of a software-based array is dependent on the server CPU performance and current load.

 

 

http://www.cyberciti.biz/tips/raid-hardwar...d-software.html

http://www.3ware.com/products/serial_ata.asp

http://www.raiddatarecovery.com/raid-data-...s_soft_raid.pdf

 

No i może komuś się przyda parę tipsów jak ma 3ware

 

https://www.3ware.com/3warekb/article.aspx?id=11050

https://www.3ware.com/3warekb/article.aspx?id=10889

 

Jesli ktoś nie potrzebuje dużego performance'u softwerowy RAID jak najbardziej . Jego drugą zaletą jest cena a raczej jej brak :) Natomiast jeśli chodzi o szybkość to raczej na serwerach nie dawali by kontrolerów sprzętowych jeśli soft robił by to za nie a wydajność byłaby taka sama.

Proszę wziąć pod uwagę iż im więcej dysków tym softwerowy raid bardziej obciąża CPU.

 

 

Powracając do tematu czy ktoś próbował przełożyć dysk z zainstalowanym linuxem i odpaleniem go na innnym sprzęcie ?

Wiem że każdy przypadek może być inny ale chciałbym wiedzieć co może mnie spotkać, na co zwrócić uwagę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...