Skocz do zawartości

Instalacja Openshota Pod F13


joorva

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, znowu przylazłem marudzić.

 

Instaluję sobie openShot'a 1.1.3, zgodnie z instrukcją przez pociągnięcie źródłe i instalacje przez plik instalacyjny:

 

su -c "python setup.py install"

 

Wszystko przechodzi w miarę gładko (sa jakieś warningi i errory z dopisywaniem MIME'ów, ale zasadniczo instalator kończy z informacją że się udało).

 

N o iteraz czas odpalać program, który się nie odpala. w Konsoli dostaję takiego oto errora:

 

--------------------------------
   OpenShot (version 1.1.3)
--------------------------------
Process no longer exists: 9557.  Creating new pid lock file.
-------------------------------------------------------
Error:  OpenShot has not been installed in the Python path.
(Both the site-packages and /usr/share/openshot folders were checked)

Use the following command to install OpenShot:
  $ sudo python setup.py install

 

Przeczytałem internet, i następujące rozwiązania się jawiły na różnych forach:

- stworzenie uchwytu do mlt jako biblioteki libmlt++.so.2 (bez sensu, ale zrobiłem)

- stworzenie sobie zmiennej PYTHONPATH (echo $PYTHONPATH wypluwa teraz ":/usr/lib/python2.6/site-packages/")

- doinstalowanie zestawu pakietów do xgd, z pyxgd na czele

 

Wykonałem wszystkie powyższe dyrdymały,popatrzyłem, pliki mlt dla pythona znajdują się tam gdzie powinny, katalogi openshota też, a błąd uparcie wyskakuje, i mógłbym go sobie przeinstalowywać, aż trąby anielskie obwieszczą apokalipsę, a i tak openshot nie chce ruszyć racząc mnie tym samym błędem. WTF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko sprawdziłem czy działa..i działa ale użyłem virtualenv do instalacji(większy porządek w systemie i mniej bólu głowy). Procedurka jest następująca(tylko do instalacji zależności yumem potrzebujesz prawa roota, wszystkie operacje przeprowadzasz gdzieś w swoim katalogu domowym):

su -c 'yum install python-virtualenv python-pip mlt-python'

cd gdzie_chcesz_to_miec

virtualenv openshot-env
source openshot-env/bin/activate
wget http://launchpad.net/openshot/1.1/1.1.3/+download/openshot-1.1.3.tar.gz
tar xf openshot-1.1.3.tar.gz
pip install openshot-1.1.3

openshot

aby wyjsc z virulenv:

deactivate

aby uruchomić OpenShot bez virtualenv:

scierzka_do_openshot-env/bin/openshot

no i działa:D(testowano na fedora13)

PS. Dzięki za program może się mi niebawem przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko, jeden z lepszych zkłądaczy do video pod linuksa :D

 

a gwoli edukowania ciemnej masy, jeśli oczywiście masz czas i ochotę mógłbyś mi wyjaśnić co robią kolejne komendy (poza yumem oczywiście). Bo łądne to i mniej więcej kojarzę co to robi, ale chciałbym ogarnąć bardziej o co biega :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że cd, tar, su rozumiesz. virtualenv jest to narzędzie do tworzenia izolowanych środowisk python, więcej. Natomiast pip jest to taki lepszy easy_install i przy pomocy jego instaluje(można użyć "python setup.py" ale pip pobiera zależności(w modułach pythona) i instaluje je nam do naszego izolowanego środowiska), więcej. przy użyciu source aktywuje środowisko a deactivate dezaktywuje nam(logiczne).

 

PS. następnym razem poszukaj w necie opisów do virtualenv i pip jest od groma. Referatu ci tu nie napisze":D. najpierw sam spróbuj a później napisz konkretnie czego nie rozumiesz to wtedy będzie inna rozmowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano zależy bo w wersji 1.0.0 openshot jest powolny tak że się nie da pracować (ponoć od wersji 1.1 przyspieszył kilkunastokrotnie, więc warto powalczyć).

 

dzięki za wyjaśnienie, biorę się za zabawę zatem.

 

 

EDIT:

jednak zonk, mam cały czas ten sam błąd, czy odpalam z aktywowanym env czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawartość zmiennej pythonpath:

:/usr/lib/python2.6/site-packages/

 

wynik polecenia pythonowego:

['', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib/python2.6/site-packages/setuptools-0.6c11-py2.6.egg', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib/python2.6/site-packages/pip-0.7.1-py2.6.egg', '/usr/local/openshot/openshot-env/bin', '/usr/lib/python2.6/site-packages', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib64/python26.zip', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib64/python2.6', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib64/python2.6/plat-linux2', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib64/python2.6/lib-tk', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib64/python2.6/lib-old', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib64/python2.6/lib-dynload', '/usr/lib/python2.6', '/usr/lib64/python2.6', '/usr/lib64/python2.6/lib-tk', '/usr/local/openshot/openshot-env/lib/python2.6/site-packages', '/usr/lib/python2.6/site-packages/setuptools-0.6c11-py2.6.egg-info', '/usr/lib64/python2.6/site-packages', '/usr/lib64/python2.6/site-packages/PIL', '/usr/lib64/python2.6/site-packages/gst-0.10', '/usr/lib64/python2.6/site-packages/gtk-2.0', '/usr/lib64/python2.6/site-packages/webkit-1.0', '/usr/lib/python2.6/site-packages/setuptools-0.6c11-py2.6.egg-info']

 

Co do ostatniego to mam w katalogu site-packages pliki openshota - w systemowym i jak i tym stworzonym przez virtualenv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...