Skocz do zawartości

Czy Można Zamontować /Etc


borzole

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można zamontować /etc lub /bin ?

Na pierwszy rzut oka nie, ale po namyśle, to musiało by być ustawione jako opcja kernela, albo wręcz wkompilowane w kernel.

Nie wiem jak to robią zawodowi administratorzy, ale gdyby można było podpiąć jeden /etc /bin albo /usr przez NFS do kilku stacji. Czy w ogóle robi się współdzielenie partycji z katalogami systemowymi, czy to wywołało by konflikty w dostępie do nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw. Pytanie jakie się niejako automagicznie nasuwa to: po co? Jak dla sztuki to można by sprawdzić w VBox na przykład. W praktyce to chyba jednak wygodniej zdalny pulpit uruchomić.

 

Es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to po co? Dla zabawy :)

OK, wyobraź sobie, że stoi serwer z zainstalowanym zestawem oprogramowania specjalistycznego (zajmuje dużo miejsca, więc stoi osobno). Z oprogramowana serwera chce korzystać lokalnie 10 osób jednocześnie. Biedny nie wytrzymałby obciążenia, bo nie ma parametrów wydajnego klastra, ale każdy może sobie podmontować jego partycje jako swój /opt/ser1 i wykorzystywać zewnętrzne oprogramowanie na własnym procesorze. Mam wrażenie, że tak właśnie działały niektóre programy na studiach (chyba, nigdy o to nie pytałem). Montowanie innych systemowych katalogów jest tylko rozwinięciem tej teorii. Np. montując wspólny /etc/profile.d/ z serwera można by ujednolicić zmienne środowiskowe wszystkim użytkownikom danego projektu. Coś w rodzaju przychodzisz do pracy, montujesz 4 katalogi i Twoj laptop staje się w pełni zintegrowany z projektem (nie tylko dane, ale ustawienia i oprogramowanie) bez żadnych dodatkowych czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia samego działania linuksowych aplikacji odpowiedź brzmi: nie.

Generalnie problem polega na tym, że / _musi_ zawierać takie katalogi (wraz z zawartością) jak:

/bin

/etc

/lib

/sbin

 

Dlaczego?

1. W /sbin mamy init, który jest odpalany przez kernel. Oczywiście kernel nie szuka go tylko tam.

2. init jak i bash, w którym napisane są skrypty - są skąpilowane dynamicznie. Więc wymagają bibliotek współdzielonych - /lib

3. bash znajduje się w /bin

4. init gdy wstanie czyta swój config, który jest w /etc, tutaj też mamy fstab, który jest używany przez mount, który jest... itd itp

 

Tak więc w domyślnych dystrubacjach: nie

Jeżeli samemu przerobimy naszą ulubioną dystrybucję, poprawimy skrypty itd to można by.

Oczywiście wszystko można sprowadzić do initrd, w którym zrobimy wszystkie montowania i wtedy w / mogą stać puste katalogi.

 

Co do samego rozwiązania, o którym mówisz, to z reguły stosuje się /usr jako montowany po nfsie (zazwyczaj w trybie ro), czy też /opt i wtedy masz to co chcesz osiągnąć jeżeli chodzi o współdzielone oprogramowanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...