Skocz do zawartości

Problem z X-ami


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Któregoś pięknęgo dnia zrestartowałem kompa i pojawil sie problem z X-ami. Linux nie może wejśc do trybu graficznego podczas startu. (_włancza_ → włącza) ORT tryb graficzny (logo nvidia) a następnie z niego wychodzi i tak w kółko. Czy zna może ktoś rozwiązanie tego problemu, albo przynajmniej jak zmusić linux'a podczas startu do nie włanczania się w trybie graficznym? Mam GF2MX i zainstalowane sterowniki nvidii, linux to Fedora.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy masz rescue disk jakikolwiek?

np bootowalnego linuksa? knoppiksa? bez tego ciezko.

jesli masz - odpal kompa bootujac z cd - uruchomi sie linux - oczywiscie inny niz twoj. Zeby zobaczyc 'swoje' drzewo (dyski na ktorych jest ten 'chory' (_linuks_ → Linux) ORT) musisz je podmontowac. W tym celu:

cd /mnt

mkdir stary_linuks

mount /mnt/stary_linuks /dev/hdax

gdzie hdax to np hda1, hda5 - zalezy jak to jest u ciebie z partycjami.

 

potem

cd /mnt/stary_linuks

i juz widzisz znajomy uklad plikow/katalogow

 

teraz cd /mnt/stary_liunks/etc

i wyedytuj plik inittab (joe, vi, mcedit?) - tam w jednej z linii znajdziesz domyslny runlevel (poziom uruchamiania) - jest 5 (czyli z X'ami)- zmien na 3 (czyli w txt mode)

reboot kompa - wyjmij przy tym cd i powinno grac.

 

a przyczyna problemow z X'ami? To mi przypomina moj dawny problem - nie monitorowalem na biezaco zapelnienia dysku i nagle przestrzen ... sie skonczyla :))

jak juz bedziesz w trybie tekstowym -> startx i jak dalej nie pojdzie to czytaj komunikaty uwaznie - ewentualnie je tu zapodaj.

 

sparky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz .... chłopakowi pewnie się tylko źle zainstalowały sterowniki ...

(sparky jeżeli kolega jest początkujący to co mówisz może się okazać przerażająco zagmatwane :) - oczywiście nikogo nie urażając) a może to jest banalny problem ... ja bym zaczął od tego:

 

Powiedz na początku czy:

1. edytowaleś XF86Config?

 

(jak tak to na spokojnie przywróć zapisy - potem się pokombinuję jak to zrobić należycie)

 

2. odinstaluj stery nvidii

 

Robisz podobnie jak instalowałeś, tak:

 

nvidia-installer --uninstall

---

a najważniejsze to pokaż co Ci wywala po komendzie startx

 

 

pozdrowionka

 

PS. chociaż jak to było

"Któregoś pięknęgo dnia zrestartowałem kompa i pojawil sie problem z X-ami[...] jak poetycko ujął to autor tematu---> to bardzo możliwe że to jednak nie sterowniki ....

no ale lepiej zacząć od małego kroczka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkujący nie jestem, a co do sterowników to działały dobrze do momentu braku miejsca na dysku. Tylko, że z tym miejscem to było tak że nie wiedziałem co zjada mi miejsce na dysku. Wiecie może co było przyczyną tego?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...