Skocz do zawartości

Wiele Plików 'Services' W Katalogu /Etc/


farba

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, mialem male problemy z doborem odpowiedniego dzialu dla mojego pytania, poniewaz dotyczy ono pliku services. Ogólnie mówiac plik ten pozwala na konwersje nazw uslug, na numery portów na których pewne (standardowe) uslugi sa oferowane (zdefiniowane w dokumencie RFC 1700), wiec ten problem jest o wiele bardziej "szokujacy". Czy w przypadku instalacji typu 'desktop' bez uruchomionych doslownie zadnych uslug, normalnym jest, ze w katalogu /etc/ znajduje sie kilka tych plików, ale z dodana sekwencja - losowych wydaje sie - numerów? services;4e74c0d6. Spotkal sie ktos z Was z podobna sytuacja? Dla mnie jest to lekkie zaskoczenie - nigdy nie widzialem czegos podobnego.

 

Jakis czas temu, podczas aktualizacji systemu, zdalem sobie sprawe, ze zmienilem dla tego pliku atrybut za pomoca polecenia chattr +i /etc/services i system monitowal o tym. Niestety nie pamietam w jaki dokladnie sposób. Po zmianie w/w atrybutu proces aktualizacji powiódl sie. W chwili obecnej usunalem te pliki (wraz z oryginalnym services! Przez przypadek :-)) i wyglada na to, ze nie ma to zadnego wplywu na dzialanie systemu.

 

Wedlug polecenia netstat -an wystepuje ruch udp (o tcp nie wspominam bo to normalne podczas np. przegladania www) na odpowiednio portach: 68, i dwóch losowych. Jest to zjawisko, które dostrzegalem od zawsze - jezeli tak to moge ujac. Czy to równiez jest normalne?

 

# netstat -an

Active Internet connections (servers and established)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address 

udp        0      0 0.0.0.0:27137               0.0.0.0:*                               
udp        0      0 0.0.0.0:68                  0.0.0.0:*                               
udp        0      0 :::44675                    :::* 

 

Pozdrawiam!

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ na działanie zobaczysz jak będziesz próbował uzyć czegoś co jako numer portu podaje "http" na przykład. Wtedy nie odnajdzie po prostu jaki numer portu (80) powinien odpowiadać temu "http", np. przy tcpdump możesz to użyć, też widziałem to przy jakimś demonie. W każdym razie - lepiej przywróć, ale nie mam pomysłu dlaczego tak wiele plików się porobiło.

Prosz, tutaj moje /etc/services z debiana na serwerze: http://files.morsik.darkserver.it/services

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam morsik - dzięki serdeczne za podesłanie zawartości tego pliku, ale Waldo był tak uprzejmy, że od wczoraj mam go u siebie. Mam nadzieję, że po "przywróceniu" pliku services (w jakimś sensie usunięcie go było jakąś formą ingerencji), Twoja przepowiednia dot. wpływu na działanie (systemu/internetu ogólnie - jak sądzę) nie spełni się :-) Jak już wspomniałem - nigdy nie zdarzyło mi się coś podobnego! Mam na myśli usunięcie jakiegokolwiek pliku systemowego. Szczerze mówiąc, myślałem, że przy ponownym uruchomieniu, system po prostu się "wysypie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałby powodów do wysypania się. W zasadzie chyba niewiele programów potrafi korzystać z tego pliku, w większości serwisów (apache/ircd/ftpd) oznacza się chyba tylko numer portu a nie jest słowne oznaczenie. Z resztą moja przepowiednia (jak to nazwałeś) dotyczyła braku pliku, nie jego zmiany. Jeśli masz większość podstawowych informacji (80, 22, 21, 443 itp) to wszystko powinno działać bez problemów [-;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem. A co z drugą częścią mojego pytania dot. ruchu udp? Czy to jest normalne zjawisko? Port 68 świadczy o DHCP, prawda? Natomiast nie wiem o co chodzi z tymi dwoma pozostałymi portami. Dostrzegłem również, że korzystając z programu Totem, zostaje "utworzone"(?) połączenie TCP na porcie 8554 jako LISTEN co mnie trochę niepokoi (jest to usługa rtsp-alt). Ogólnie dotyczy to gnome-dvb-daemon i więcej info można znaleźć tutaj gnome/totem, DVBDaemon user guide, DVBDaemon, dvb-daemon-list. Do momentu wyłączenia w Fedorze protokołu IPv6 z którego de facto nie korzystam, polecenie lsof -i wskazywało właśnie na ten typ jeśli chodzi o RTSP. Więc jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...