Skocz do zawartości

Problem Z Sambą


el_bigos

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam FC2, zainstalowaną sambę, widzę wszystkie kompy w sieci, które są na windozie, mnie równeiż widzą jak i moje udostępnione katalogi, ale nie mogą na nie wejść, wyskakuje komunikat, ze zasób został przeniesiony lub usunięty, oczywiście nie jest to prawda, FW wyłączony

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do praw dostępu to ustawiłem dla wszystkich, jedyne co mnie zastanawia, że w ustawieniach mam zaznaczone "brak konta gościa", no ale nie wiem kogp tam właściwie dać. Druga sprawa to to, że jak sam przeglądam smb z mojego kompa też nie mogę "do siebie" wejść, wyskakuje ten sam komunikat

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linux jak w unix wszystko musi miec swojego wlasciciela!!! Nie wiem do czego uzywasz samby. Jesli tylko do podzielennia sie plikami z uzytkownikami sieci lokalnej to mysle ze powinno wystarczyc zabezpieczenie udostepniania na poziomie zasobow "share" (jest chyba najlatwiejsze w konfigracji) Wtedy musisz zdefiniowac na jakim koncie bedzie dzialal gosc.

 

guest account = gosc

(uzytkownik musi istniec)

 

a potem dla udzialu udostepnionego wszystkim

 

guest ok = yes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem konto gośćia jak radziliście, jest ok, ale za wyjątkiem jednego udziału, który znajduje się w moim katalogu domowm, może to ma jakieś znaczenie (wyskakuje ten sam bład),oczywiście prawa dostępu do tego katalogu ustawięłm poprawnie

jak zaktualizować sambę?

bo jak wydałem polecenie apt-get upgrade samba to wynika z tego że mam najnowszą, ale jeszcze nie umiem korzystać dobrze z apt

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lokalnie do tego katalogu mają wejście wsyscy użytkownicy, łącznie z utworzony przeze mnie "gosc", tak więc tu jest ok:]

aby nie zakładać specjalnie nowego tematu miałbym kolejne pytanko:

mianowicie, jak zrobić aby w katalogu /var/ftp/pub umieścić wpis, który odsyłałby do innego katalogu albo na innego ftpa?podejrzewam, że wiąże się to z jakimś wpisem w vsftpd.conf, ale nie bardzo wiedizałem nawet czego szukać

dzięki

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Mozesz zrobic powitanie ktore bedzie informowalo o istnieniu innego eFTePa. Nie wiem czy mozna zrobic automatyczne odsylanie do innego FTP (czy o to Ci chodzi?). Jezeli zbiory ktore chcesz polozyc na FTP znajduja sie na twoim dysku to mozesz uzyc montowania z opcjoa --bind, jednak co do bezpieczenstwa takiego rozwiazania to mam watpliwosci, choc moze niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o tego ftp`a to zauważyłem coś takiego na icm.edu.pl jeszcze pod windozą w total commanderze 6.X, bo tylko ta wersja pokazuje cos takiego, mianowicie symbol katalogu jest zastąpiony strzałką gdy jest to link do innego ftp`a, a co do tego żeby dac odnośniki do zasobów na dysku lokalnym to po to żeby nie przenosić wszystkiego co chcę udostępnić na ftp do /var/ftp/pub tylko dać odnośnik np do /mnt/hda1/mp3 (np), bo nic inego nie przychodzi mi do głowy. Naczytałem się trochę mana i takich tam, ale nie bardzo kumam o co tam chodzi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. automat do innego ftp - nie wiem :P

2. jak to wrzucic na ftp:

Dla ftp najlepiej byloby wysmarwac osobna partycje to tak w kwestij bezpieczenstwa (zeby nie bylo ze nie powiedzialem :P ). Mozesz do /var/ftp/pub podmontowac zasoby tak:

 

mount --bind /mnt/hda1/mp3 /var/ftp/pub/mp3 gdzie /var/ftp/pub/mp3

 

gdzie /var/ftp/pub/mp3 jest wczesniej stworzonym katalogiem. Trzeba dodac ze mount --bind nie przyjmuje wartosci -r -noexec itd. i moze to byc luka. Niestety innego sposobu nie znam.

 

---to o ftp powinno sie znalezc w oddzielnym temacie!!!---

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...