Skocz do zawartości

Strona W Sieci Lokalnej


butcher

Rekomendowane odpowiedzi

Postawilem sobie serwerek apache+PHP+MySQL i stworzylem sobie stronke www. Chcialbym ja ogladac lokalnie z wszystkich kompow podlaczonych do mojej sieci. Cos na ten temat czytalem i wiem, ze musze wyedytowac pliczek /etc/resolv.conf. Domyslam sie, ze musze w nim wpisac:

 

nameserwer IP mojego kompa

 

Lecz w mojej sieci adresy IP przydzielane sa przez DHCP.

 

Co nalezy zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko, czy ta strona znajduje sie na serwerz ktory udostepnia polaczenie? czy jestes raczej zwyklym uzytkownikiem i oprocz Ciebie sa pozostale komputery?

 

to czy masz przydzielany ip z dhcpd nie ma znaczenia (ma znaczenie czy ten ip zawsze jest taki sam czy zmienia sie i za kazdym polaczeniem z siecia masz zupelnie inny? stale ip przydzielane z dhcpd sa przydzielane na podstawie adresu MAC karty sieciowej)

 

 

na strone mozesz dostac sie podajac w przegladarce adres swojego serwara

http://tu.numer.io

mozesz tez podac nazwe na podstawie pliku hosts

 

niestety kazdy komputer moze miec wlasne pliki hosts, u mnie jest postawiony serwer wins, i na tej podstawie mozna numer ip zidentyfikowac z nazwa komputera i poslugiwac sie jego nazwa,

 

rozwiazanie z serwerem dns tez jest dobre (chyba nawet lepsze, :) ), ale sam wpis w resolv.conf chyba nieduzo pomoze, (pewnie bedziesz musial skonfigurowac serwer DNS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronka jest na zwyklym kompie...Jesli chodzi o IP to jest przydzielane przez DHCP i zmieniane jest przy kazdym wlaczeniu kompa...Co do konfiguracji serwera DNS to masz na mysli konfiguracje jtego serwerka na kompie udostepniajacym internet(tam gdzie jest serwerek DHCP oraz DNS).

 

Co do serwerka wins to nigdy go nie stawialem....

 

Jesli postawilbym serwer lokalny DNS, zrobil tam swoja lokalna domene i przekazal zeby klienci z sieci zaczeli uzywac wlasnie tego mojego DNSa. (Tylko w tym przypadku moj serwerek DNS musialby odpowiadac za wyswietlanie stronek w internecie jak i sieci lokalnej i musialby chodzic przez 24h)

 

A jesli chodzi o wpisy w hosts to nie wiem co wpisac przy zmiennym IP

Kazdy klient moze wyedytowac pliczek /etc/hosts i wpisac tam : moj_ip oraz nazwe

Beda wtedy mogli wchodzic na moja stronke prze wpisanie nazwy lub adresa IP

 

 

Lecz w mojej sieci jak juz pisalem uzywam DHCP.

Jak nalezy postapic??

Edytowane przez butcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli ip zmienia Ci sie za kazdym razem po wlaczeniu komputera to:

-postawienie serwera DNS nie jest mozliwe, bo osoby z sieci za kazdym razem musieli by go zmeiniac, zreszta dane serwera dns, numer ip, bramka dostaja z serwera dhcpd

 

-zmiana pliku host tez nic nie da, bo skoro ip zmienia sie za kazdym razem to nie mozna nazw przypisac do ip,

 

-serwer wins, musialby zostac postawiony na glownym serwerze a jego adres przekazany przez dhcpd (a moze jednak serwer wins jest postawiony? sprobuj wpisac w oknie przegladarki http://twoja_nazwa_kompa_w_sambie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w opcji serwera dhcpd mozesz podac adres serwera wins, wiec mozesz zrobic to tak, ze :

na serwerku dhcpd ustawisz ze danej karcie (adres MAC) dajesz dany adres IP, oraz ze ten adres IP to serwer wins (pamietaj aby ten ip nie mogl byc przypisany innym komputerom, gdy twoj nie bedzie w sieci)

 

teraz twoj komputer zawsze od dhcpd dostanie ten sam adres ip, postawisz na nim serwer wins dla swojej grupy roboczej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...