Skocz do zawartości

Certyfikacja Linux


cru5h

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem administratorem systemów Microsoft (MCSE, MCSA, MCP, MCITP, MCTS)... Chciałbym powoli chłonąć wiedzę z linuxa i zrobić jakieś certyfikaty. Na studiach ogarnołem podstawy administracji desktopa (Aurox linux) i swego czasu hobbystycznie bawiłem sie różnymi dystrybucjami (Debian, Fedora, Ubuntu, SuSe). Obecnie jestem zainteresowany Red Hat Enterprise. Który polecacie zrobić certyfikat: RHCA czy RHCE na początek? Czy od razu brać się za RHCE? Z czego polecilibyście się uczyć, mowa tu o samodzielnej nauce, mam możliwości virtualizacji systemów itp. Ile mniej więcej czasu muszę poświęcić na przygotowania i naukę (chłone wiedże dość szybko) zakłądając że dziennie około 2h bym poświęcił na edukację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie rozważasz RHCSA (nie RHCA) i RHCE.

 

Na stronach RH są kwestionariusze, które powinny ułatwić określenie swojego poziomu. Wyznaczają co prawda poziom szkolenie poziomie, ale ma to przełożenie na poziom egzaminu.

 

Aby zdać mieć RHCE, należy zrobić  RHCSA. Jeśli chcesz uniknąć szkoleń i nie czujesz się jeszcze dobry, rób po jednym egzaminie na raz. Przygotowuj się przeglądając "Exam Objectives" dla EX200 i EX300. Jeśli takie suche wymagania nie są dla Ciebie dość klarowne, googluj bądź to zainwestuj w książkę przygotowującą do RHCE. Na koniec najważniejsze. Egzamin jest praktyczny, dostajesz listę zagadnień do wykonania i bardzo ograniczony czas. Przed podejściem punkty z Exam Objectives musisz robić bez zająknięcia.

 

Powodzenia! Może spotkamy się na egzaminach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do książek, to która będzie najlepsza do aktualnego RHCSA?

Czy warto zainwestować w kurs Red Hat Online (RH124R) ?

W przypadku certyfikacji Microsoft można było spokojnie ogarnąć tematykę bez kursów, jak jest w przypadku Red Hat?

Obecnie jest Red Hat Enterprise 6.5 ale widziałem już bete Red Hat Enterprise 7 w związku z tym czy czekać do wyjścia 7  czy przygotowywać się z 6.5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do książek, to która będzie najlepsza do aktualnego RHCSA?

Czy warto zainwestować w kurs Red Hat Online (RH124R) ?

W przypadku certyfikacji Microsoft można było spokojnie ogarnąć tematykę bez kursów, jak jest w przypadku Red Hat?

Obecnie jest Red Hat Enterprise 6.5 ale widziałem już bete Red Hat Enterprise 7 w związku z tym czy czekać do wyjścia 7  czy przygotowywać się z 6.5 ?

Co do książek, to nie wypowiedziałem się, bo nie wiem. Widziałem kilka tytułów na Amazonie.

IMHO nie. gdyż korespondencja mailowa z instruktorem to udręka.

W RH też przygotujesz się bez szkolenia. Po prostu trzeba mocno przysiąść. Pamiętaj o Exam Objectives.

Nie czekaj na 7. Egzaminy są na 6.3 o ile dobrze pamiętam. Raczej przed 7 przeniosą je jeszcze na 6.5. Natomiast nie ma znaczenia czy przygotujesz się na 6.3 czy 6.5 - i tak dasz radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Odświeżam temat...

Będę zbierał wiedzę z RHE 7 bo na 6 już nie zdążę...

Pytanie jaki powinien być pierwszy egzamin, z czego się przygotować i czy powinienem zainstalować RHE czy wystarczy mi CentOS bądź Fedora? Biorę pod uwagę system virtualny na Hyper-V w Windows 10. Jak wyglądają teraz koszty takich egzaminów?

 

 

Wysłane z mojego SM-N9005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...