Skocz do zawartości

Klaster - Restart/shutdown


Sofcik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chciałbym spytać jaka jest prawidłowa procedura restartu klastra linuksowego?

Mam 3 node'y (wszystkie mają ten sam priorytet, nie ma quorum disk) z jakimiś działającymi serwisami i chciałbym cały klaster zrestartować.

I teraz sytuacja jest taka:

Node 1 - restartuję, serwisy się przenoszą, reboot, system wstaje, node 2 - restart, serwisy się przenoszą, reboot, system wstaje, node 3 - restart, serwisy się przenoszą, reboot, klaster wstaje.

Wszystko jest do tej pory fajnie.

Ale procedura trochę się komplikuje gdy chcę zrobić shutdown całego klastra lub zrestartować wszystkie 3 node'y jednocześnie.

Node 1 ładnie się składa, wyłącza Cluster Service Manager, deaktywuje volume group i robi piękny power down.

Node 2 przerzuca serwisy na node 3 i podobnie jak node 1 ładnie się składa.

Za to node 3 ogłasza, że cluster jest "Inquorate", próbuje się "złożyć" i zawiesza się na odmontowaniu dysków i deaktywacji volume group.

 

I teraz pytanie - co zrobić by i ten ostatni node ładnie się zamknął? Czy trzeba pisać jakieś specjalne skrypty albo zmieniać kolejność uruchamiania/zamykania serwisów?

 

Dodam, że fence_xvirt działa ale chyba nie o to chodzi.

 

Edycja: wygląda na to, że skrypt blkdeactivate nie wykonuje się tak jak trzeba na ostatnim "żywym" node.

 

Nie będę ukrywał, że to pytanie związane jest z przygotowaniami do egzaminu z klastra. Znaczącą większość materiału mam już opanowaną tylko trochę niepokoi mnie ten nieszczęsny shutdown/restart.

W warunkach jest opisane, że zmiany mają "przetrwać" reboot, ale jeśli reboot się nie wykona to nie będzie jak sprawdzić zmian ...

 

--

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...