Skocz do zawartości

Montowanie Zasobów Samby Jako Lokalne


tomek-fedora10

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zamontowaniem zasobów samby jako lokalne. Posiadam router tp-link tl-wdr4300 z zainstalowanym linuxem openwrt na pokładzie. Do routera mam podpięty pendrive 1 GB z systemem i dysk twardy 750 GB z filmami, muzyką itp. Na routerze działają cały czas takie usługi:

1. FTP.

2. Torrenty.

3. Serwer plików SMB.

 

Serwer SMB działa tak, że udostępnia jeden z folderów z odczytem i zapisem po zalogowaniu się. Windows 8.1 widzi całą zawartość folderu i z tego poziomu potrafię zapisywać i dczytywać foldery i pliki. Problem mam natomiast z Fedorą, objawia się on tym, że po wpisaniu w pliku /etc/fstab takiej linijki:

//192.168.1.1/mnt/sdb1 /home/tomek/openwrt cifs username=tomek, password=tajne, file_mode=0777, dir_mode=0777

nie mogę wejść w zasoby samby z poziomu folderu /home/tomek/openwrt ponieważ orzymuję taki komunikat z błędem:

 

 

 

Błąd podczas próby uzyskania dostępu do 'mnt/sdb1 on 192.168.1.1', system zgłosił: mount: /etc/fstab: błąd składni: zignorowano wpis w linii 12. mount: tylko root może zamontować //192.168.1.1/mnt/sdb1 w /home/tomek/openwrt

 

Dodam, że podczas uruchamiania Fedory pojawia się pole do wpisania hasła do tego zasobu sieciowego. Pamiętam, że jakiś czas temu uzywałem Minta i tam nie miałem tego problemu.

Co mogę zrobić, żeby usunąć ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jednak to nie działa. Mam taki wpis w fstab:

//192.168.1.1/mnt/sdb1 /home/tomek/openwrt cifs username=tomek, password=tajne,uid=1000,gid=1000, user,iocharset=utf8 0 0

a mimo to nie działa. Spróbuję poszukać dalej, może coś znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hejka

 

Udało mi się opanować sytuację ale tylko na chwilę. Połączyłem się do zasobów SMB, ale musiałem przeorać cały dysk. Teraz po wpisaniu w pliku /etc/fstab takiej frazy:

 

 

//openwrt/sdb1  /home/tomek/openwrt    cifs    auto,username=tomek,password=tajne,rw,user      0 0

 

otrzymuję taki błąd:

 

 

Błąd podczas próby uzyskania dostępu do 'sdb1 on openwrt', system zgłosił: mount error(22): Invalid argument Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

 

Co ciekawe ręczne montowanie poleceniem

 

mount.cifs //openwrt/sdb1  /home/tomek/openwrt -o username=tomek

 

nie wyświetla błedu ale to działa tylko do pierwszego restartu maszyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...