Skocz do zawartości

Polecenie Ping Z Hostem


Dukov

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewne pytanie, 

Napisałem sobie skrypt sprawdzający połączenie z internetem. Mianowicie chodzi o pingowanie adresu 8.8.8.8, jeśli ping zwróci wartości 1 albo 2wykonuje polecenie tracert 8.8.8.8 i strumień przekierowuje do plików z datą i godziną. I to działa, bo w logach widzę kiedy nie ma internetu i gdzie urywają się pakiety.

 

Chciałem zmodyfikować skrypt, żeby najpierw pingował www.google.com albo jakąkolwiek inną stronę, potem dopiero czyścił pamięć dns i i jeśli z serwer dns nie odpowie na polecenie (kolejne już) ping, żeby pingował 8.8.8.8. Po prostu chodzi, o to żeby się dowiedzieć, czy z dns jest wszystko ok, bo często się zdarzały z nimi problemy. Stąd pytanie jak wymusić na pingu, żeby pingował nazwę, nie adres ip?

ping www.google.com ZAWSZE zwraca pakiet, niezależnie czy jest internet czy też nie. Skąd wiem? Bo zawsze jak testuje ten skrypt, to odłączam w którym miejscu połączenie, albo router z bramą, albo bramę. 

#!/bin/bash
ponownie=y
while [ $ponownie = y ]
do

ping -c 3 -w 5 8.8.8.8		
if [ "$?" = 0 ]
	then
		#czyszcenie dns	
		#ping -c 2 -w 5 192.168.168.1
		#if [ "$?" = 0 ] 
			#then
				echo "OK"	
			#else		
				#echo -e "\n####################\n------DNS----\n" `date +"%d.%m.%Y %H:%M:%S"` "####################\n------------DNS-----------" >> ~/logi/log_net.txt 
			#fi
	else
		echo -e "\n####################\n------NET----\n" `date +"%d.%m.%Y %H:%M:%S"` "####################" >> ~/logi/log_net.txt && traceroute 8.8.8.8 >> ~/logi/log_net.txt
	#fi
fi 
sleep 180 

done

Wygląda to teraz tak, wykomentowałem własnie część odpowiedzialną za DNS, oraz usunąłem ping -c 2 -w 5 www.google.pl z samego początku, oczywiście z warunkiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...