Skocz do zawartości

uninstall


as

Rekomendowane odpowiedzi

Heja

mam pytanko :

1. czy jest w (_linuxie_ → Linuksie) ORT polecenie uninstal , bo po aktualizacji systemu , u2date(pod Xami) padla mozilla :( , wiec chcialbym ja odinstalowac i zainstalowac juz nowsza polska

2. jak sprawdzic jakie mam zainstalowane biblioteki ?? , chodzi mi o to ,ze instalujac cos z rpm , nieraz jest napisane , ze potrzebuje to lub cos innego , ak sprawdzic czy mam juz to zainstalowane ??

ale namieszalem

Z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja

mam pytanko :

1. czy jest w (_linuxie_ → Linuksie) ORT polecenie uninstal , bo po aktualizacji systemu , u2date(pod Xami) padla mozilla :( , wiec chcialbym ja odinstalowac i zainstalowac juz nowsza polska

[...]

 

możesz odinatalować pakiety wcześniej zainstalowane z rpm'ów

rpm -e pakiet

 

jak używasz apt`a możesz też:

apt-get remove pakiet

 

Heja

mam pytanko :

[...]

2. jak sprawdzic jakie mam zainstalowane biblioteki ?? , chodzi mi o to ,ze instalujac cos z rpm , nieraz jest napisane , ze potrzebuje to lub cos innego , ak sprawdzic czy mam juz to zainstalowane ??

ale namieszalem

Z gory dzieki za pomoc

 

..... najlepiej poczytaj :D

http://www.wzz.org.pl/~lnag/Linux_commands.htm

 

jak będziesz miał pytania to ewntualnie pytaj ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja

mam pytanko :

1. czy jest w (_linuxie_ → Linuksie) ORT polecenie uninstal , bo po aktualizacji systemu , u2date(pod Xami) padla mozilla :( , wiec chcialbym ja odinstalowac i zainstalowac juz nowsza polska

 

Możesz ją zaktualizować:

 

rpm -Uvh *.rpm - dzięki temu wszystkie pakietu zostaną zaktualizowane lub zainstalowane jeżeli jeszcze nie były zainstalowane

 

rpm -Fvh *.rpm - zaktualizowane zostaną tylko te pakiety, które poprzednio były zainstalowane

 

W przypadku instalacji nowszej wersji mozilli polecam rpm -Uvh *.rpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja

mam pytanko :

1. czy jest w (_linuxie_ → Linuksie) ORT polecenie uninstal , bo po aktualizacji systemu , u2date(pod Xami) padla mozilla :( , wiec chcialbym ja odinstalowac i zainstalowac juz nowsza polska

 

Możesz ją zaktualizować:

 

rpm -Uvh *.rpm - dzięki temu wszystkie pakietu zostaną zaktualizowane lub zainstalowane jeżeli jeszcze nie były zainstalowane

 

rpm -Fvh *.rpm - zaktualizowane zostaną tylko te pakiety, które poprzednio były zainstalowane

 

W przypadku instalacji nowszej wersji mozilli polecam rpm -Uvh *.rpm

 

*Jeżeli chodzi o aktualizację to polecam apt musisz mieć tylko odpowiednie wspisy (adresy) repozytorium (na forum podawałem gdześ już ze dwa razy swoje - będziesz miał szybciej nowsze wersję :D)

 

*Jeżeli mowisz o mozilliPL (tej z http://www.mozillapl.org) to nie zrobisz tego w opisany sposób. Musisz wejsć na podaną wyżej stronkę i ściągnąć sobie instalkę - instalator jak pod windą - więc nie będzie problemu ....

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja

http://www.wzz.org.pl/~lnag/Linux_commands.htm

 

ten link jest super :)

dzieki wszystkim za odpowiedzi :)

 

zeby nie pisac nowego watku , powie mi ktos jak zmienic nazwe partycii , bo mam drugi dysk , ktory chce podlaczyc do kompa , a tam jest partycja ktora nazywa sie /home , problem z tym , ze na pierwszym dysku mam juz katalog /home i nie widzi tej partycii z drugiego dysku :( , a najlepiej bylo by , zebym niestracil danych z tego drugiego dysku

ale namieszalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja

http://www.wzz.org.pl/~lnag/Linux_commands.htm

 

ten link jest super :)

dzieki wszystkim za odpowiedzi :)

[...]

 

Podziękuj autorowi :mrgreen:

 

(a tak na marginesie to mi już jakieś piwko obiecywałałeś postawić ;) ??)

 

[...]

zeby nie pisac nowego watku , powie mi ktos jak zmienic nazwe partycii , bo mam drugi dysk , ktory chce podlaczyc do kompa , a tam jest partycja ktora nazywa sie /home , problem z tym , ze na pierwszym dysku mam juz katalog /home i nie widzi tej partycii z drugiego dysku :( , a najlepiej bylo by , zebym niestracil danych z tego drugiego dysku

ale namieszalem

 

czasem dobrze jest jednak założyć nowy wątek - łatwiej jest odnaleźć i rozwiązać innym swoje problemy - a przecież od tego jest forum .... więc nie rozumiem czemu wielu z Was piszę:

"... zeby nie pisac nowego watku ... "

Czy nie dobrze mówię, panowie moderatorzy ? ;)

 

a wracając do Twojego problem:

* chcesz podmontować ten dysk- ot tak, żeby mieć dodatkowe miejsce?

* chcesz mnieć tam swoje /home ? (chyba nie)

 

Jak chcesz pomontować to musisz stworzyć odpowiednio nowe punkty i analogicznie do pierwszego dysku pomontuj odpowiednio partycję z 2 dysku do stworzonych nowych punktów montowania (czyli np /mnt/nowa_partycja)

 

Pytanie jakie tam są partycje (jak 1 to zapewne będzie to poprostu /dev/hdb1)

i jaki system plików...

 

poczytaj 'man mount' a jak będziesz miał problem daj cynk :D

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

(a tak na marginesie to mi już jakieś piwko obiecywałałeś postawić ;) ??)

 

che che cco sie odwlwcze to ...... , :)[

 

 

 

zeby nie pisac nowego watku , powie mi ktos jak zmienic nazwe partycii , bo mam drugi dysk , ktory chce podlaczyc do kompa , a tam jest partycja ktora nazywa sie /home , problem z tym , ze na pierwszym dysku mam juz katalog /home i nie widzi tej partycii z drugiego dysku :( , a najlepiej bylo by , zebym niestracil danych z tego drugiego dysku

ale namieszalem

 

czasem dobrze jest jednak założyć nowy wątek - łatwiej jest odnaleźć i rozwiązać innym swoje problemy - a przecież od tego jest forum .... więc nie rozumiem czemu wielu z Was piszę:

"... zeby nie pisac nowego watku ... "

Czy nie dobrze mówię, panowie moderatorzy ? ;)

 

pewnie masz racje szybcie mozna w razie czegos odnalesc watek na dany temat

 

a wracając do Twojego problem:

* chcesz podmontować ten dysk- ot tak, żeby mieć dodatkowe miejsce?

* chcesz mnieć tam swoje /home ? (chyba nie)

 

podmatowalem wszystko gra :) , chodzilo mi o to , ze niezaczailem , zeby go normalnie podmatowac jak NTFS czy fata

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yr znany cześniej jako Marcyr był napisał

 

"czasem dobrze jest jednak założyć nowy wątek - łatwiej jest odnaleźć i rozwiązać innym swoje problemy - a przecież od tego jest forum .... więc nie rozumiem czemu wielu z Was piszę:

"... zeby nie pisac nowego watku ... "

Czy nie dobrze mówię, panowie moderatorzy ?"

 

Dobrze prawisz Expercie,

 

as był napisał

 

"pewnie masz racje szybciej mozna w razie czegos odnalesc watek na dany temat"

 

i jest on bardziej zwięzły - dodał Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...