Skocz do zawartości

Free Pascal


andriusza1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy jest taki program w (_linuxie_ → Linuksie) ORT jak turbo pascal? Wiem ze jest free pascal i lazarus ale mi chodzi o to abym mogl pisac kod w programi i sprawdzic pozniej czy on dziala tak jak na Turbo Pascal a free pascal jest pod konsole i nie umiem sie nim obsluzyc,umiem im kapilowac ale jak w nim pisac program?? Lazarus zas sluzy do (no Delphi) do pisania programow i nie mowie moge napisac w nim program ale nie chce go uruchomic i nie wiem czy dziala i jak dziala :( Prosze o jakies informacjie lub pomoc. Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam to pisalem programy pod lazureusem w pascalu bez problemow. Takie same nazwy bibliotek tid. Problem byl chyba z instalka bo trzeba najpierw zainstalowac fpc potem dopiero lazureusa i na samym koncu jeszcze jakis dodatek do lazureusa. Troche malo dokladnie to opisuje ale nie pamietam. A co do odpalania programow z lazureusa to jak juz skompilujesz nazwa_programu.pas to w tym katalogu gdzie bylo zrodlo powinien sie pojawic plik wykonywalny, odpal go z konsloi.

 

--

forest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o free pascal to po zainstalowaniu np z rpm otrzymasz kompilator, który wywołuje się poleceniem fpc <nazwapliku.pas>. Jeżeli chodzi o pisanie programów to polecam doskonały edytor Jedit rozpoznaje on składnie nie tylko pascala. A teraz do rzeczy: programy pisać możesz w obojętnie jakim edytorze tekstu. Następnie zapisujesz plik z rozszerzeniem .pas sama kompilacja odbywa się przez wydanie polecenia fpc <nazwapliku.pas> a skompilowany program uruchamia się poprzez ./<nazwapliku>

 

Pozdrawiam OSCAR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm szkoda :( bede musial jednak przelaczac sie na winde bo jak widze nie ma czegos takiego jak turbo pascal chodzi mi o graficzna nakladke, ja musze miec takie narzedzie abym mogl sprawdzic od razu czy to dziala a nie przelaczac sie pomiedzy programami chyba mnie rozumiecie o co mi chodzi? Pisze kod robie run i wiem czy dziala czy nie jak tak to kompiluje. Szkoda ze nie ma czegos podobnego do Borland Turbo Pascal tylko wersji na linuksika moze byc bardziej okrojony aby tylko byl. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zbyt łatwo rezygnujesz... mi na początek wystarczył KDevelop, który przypadkiem od razu zainstalowałem z systemem. Wyróżnia i formatuję składnię, kontaktuje się z kompilatorem - to chyba wystarczy. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ze KDevelop jest calkiem fajny, ale jak mam sprawdzic czy ten kod ktory napisalem jest dobrze napisany rozumiesz w TP robie run i odpala mi program a tu nie wiem czy jest ok czy nie, mozesz mi poradzic? Prosze

 

Hmm a jednak nie ma odpowiednika takiego jak Turbo Pascal bo chyba jakby byl to by mi ktos juz podal nazwe, a szkoda czyli jednak musze miec winde tak czy tak :( A juz myslalem ze bede sie na nia bardzo rzadko przelaczal,bo linux jest piekny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóź muszę Cię pocieszyć, bo opcje, których wymagasz są dostępne w KDevelop. Wystarczy mieć wgranego z paczki fpc. Potem w KDevelop tworzysz nowy projekt wybierając język FreePascal. Dodaj sobie do pasków narzędzi pasek budowania. Masz na nim trzy ikony : Buduj (F8), Uruchom (brak domyślnego skrótu, ale zawsze możesz dodać) i Zatrzymaj. Po wybraniu Buduj otrzymujesz wyjście kompilatora w sekcji Komunikaty.

Chyba o to chodziło, pozdawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...